Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Modele sieci społecznych Leszek Bukowski. Plan spotkania Grafy losowe[ER] Sześć stopni separacji i wartość Erdősa Model Duncana Wattsa i Stevena Strogatza.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Modele sieci społecznych Leszek Bukowski. Plan spotkania Grafy losowe[ER] Sześć stopni separacji i wartość Erdősa Model Duncana Wattsa i Stevena Strogatza."— Zapis prezentacji:

1 Modele sieci społecznych Leszek Bukowski

2 Plan spotkania Grafy losowe[ER] Sześć stopni separacji i wartość Erdősa Model Duncana Wattsa i Stevena Strogatza Sieci bezskalowe

3 Modelowanie sieci – po co? Aby opisać siły strukturalne występujące w sieci z większym niż przypadkowe prawdopodobieństem; Aby stworzyć sieci modelowe, którą mogą służyć do porównywania z sieciami empirycznymi. Bo to fajne;)

4 Model grafu losowego Tradycyjnie grafy w matematyce są konstruowane z czystym prawdopodobieństwem (p). Paul Erdős i Alfréd Rényi rozpoczęli budowę teorii grafów losowych; Graf losowy to zbioryG={V,E}, gdzie V to węzły, a E to krawędzie łączące elementy V.

5 Grafy losowe W grafie występuje możliwych krawędzi. Graf losowy jest oznaczaony jako G Np (Gilbert Random Graph). Teorie grafów losowych dot. Właściwości przestrzeni prawdopodobieństwa losowych grafów z N→∞ i p →1. Erdős i Rényi – rozpocznij od N węzłów i każdą parę połącz z prawdopodobieństwem p tworząc graf z około |E|=pN(N-1)/2 krawędziami.

6 p=0.05 p=0.1 p=0.3 p=0.5 Ewolucja grafu losowego, N=10

7 ER; p=0.3, N=100, E=2962

8 ER; p=0.5, N=100, E=4828

9 ER; p=0.7, N=100, E=6982

10 Rozkład stopnia w grafach losowych Erdős i Rényi pokazali, że rozkład stopnia aproksymuje rozkład normalny, a dokładniej rozkład Poissona (Uniform distribution). Rozkład stopnia dla G: N=10000, p=0,0012.

11 Ale… Sieci empiryczne wykazują inne właśności, niespotykane w grafach losowych. Pierwszą hipotezę postawił na ten temat Stanley Milgram: w oparciu o powieść Karinthy’iego Frigyesa i zwrotu „sześć stopni separacji” postanowił sprawdzić, ile ludzi dzieli od siebie wszystkich ludzi.

12 Sześć stopni separacji Milgram poprosił 296 ludzi z Nebraski i Kansas w USA, aby wysłali listy do pewnej osoby w Bostonie.

13 Sześć stopni separacji

14 Wśród listów, które dotarły do adresatów (232) średnia ścieżka składała się z 5,5 steps (kilka pojawiło się w 2 krokach, a kilka w 9). Millgram nazwał to zjawisko „małym światem”.

15 Model WS Watts i Strogatz zaproponowali model generowania sieci poddających się prawu małych światów. 1) Rozpoczynając od uporządkowanej sieci z N węzłami, w której każdy węzeł jest połączony ze swoimi k sąsiadami (klasycznie k=2) (k/2 po obu stronach) 2) Losowo zmień istniejące krawędzie z prawdopodobieństwem p (wyłącząjąc pętle i powtarzające się połączenia). Efektem tego procesu jest pNK/2 krawędzi łączących węzły, które inaczej nie były by połączone.

16 Współczynnik sklastrowania (Clustering Coefficient) (CC) Jedną z miar modelu WS jest współczynnik sklastrowania dla najbliższego sąsiedztwa G węzła v.

17 Związek C(C) i długości ścieżek L(p) w sieciach WS

18 Rozkład bezskalowy (potęgowy) Watts i Strogatz zapoczątkowali modelowanie sieci empirycznych, jednakże Albert-László Barabási i Réka Albert (1999) wykazali, że prawdopodobieństwo przyjęcia przez węzeł k linkó wysnosi: gdzie

19 Przykład rozkładu potęgowego, |V|=2090 Długi ogon Węzły o największym stopniu

20 Rozkład bezskalowy na skali logarytmicznej|V|=2090

21 WWW, |V|=2*10 8,γ in =2,1, γ out =2,72 A. Broder, R. Kumar, F. Maghoul, P. Raghavan, S. Rajalopagan, R. Stata, A. Tomkins, J. Wiener 2000

22 To działa prawie wszędzie!

23 Rozkład bezskalowy Dla wszystkich sieci poddających się rozkładowi bezskalowemu, najciekawszym zjawiskiem jest duża szansa bycia w sąsiedztwie węzła o wysokim stopniu (znacząco powyżej średniej). Węzły te to „huby”.


Pobierz ppt "Modele sieci społecznych Leszek Bukowski. Plan spotkania Grafy losowe[ER] Sześć stopni separacji i wartość Erdősa Model Duncana Wattsa i Stevena Strogatza."

Podobne prezentacje


Reklamy Google