Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Sumator i półsumator. Półsumator Półsumator jest układem wykonującym dodawanie wyłącznie na liczbach 1-bitowych. Nie uwzględnia bitu przeniesienia z poprzedniej.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Sumator i półsumator. Półsumator Półsumator jest układem wykonującym dodawanie wyłącznie na liczbach 1-bitowych. Nie uwzględnia bitu przeniesienia z poprzedniej."— Zapis prezentacji:

1 Sumator i półsumator

2 Półsumator Półsumator jest układem wykonującym dodawanie wyłącznie na liczbach 1-bitowych. Nie uwzględnia bitu przeniesienia z poprzedniej pozycji.

3 Sumator pełny Wykonuje operacje matematyczne na liczbach wielobitowych

4 Sumator 4-bitowy A, B – liczby wejściowe C- przeniesienie S – wyjście sumy

5 Półsubtraktor Półsubtraktor – układ wykonujący operację odejmowania na Liczbach 1-bitowych.

6 Subtraktor

7 Komparator cyfrowy Komparatorem cyfrowym nazywamy układ służący do porównywania dwu lub więcej liczb binarnych. Najważniejsze kryteria porównawcze to A = B, A > B, A < B. Układ sprawdzający wszystkie trzy relacje nazywa się komparatorem uniwersalnym. Najprostsze komparatory umożliwiają jedynie określenie czy dwie porównywane liczby są sobie równe lub która z liczb jest większa. Kryterium równości dwóch liczb binarnych jest identyczność wszystkich bitów. W przypadku dwóch liczb jednobitowych A i B, informację o tym uzyskać można za pomocą funkcji negacja EXOR: 0 0 1 1 0 1 0 1 1 0 0 1 ABY A B Wartość 1 na wyjściu sygnalizuje równość A = B.

8 Komparator równoległy 3-bitowy Komparator równoległy to taki układ, na którego wejścia podawane są jednocześnie wszystkie bity porównywanych liczb. A0A0 B0B0 A1A1 B1B1 A2A2 B2B2 Y Y = 1 tylko wówczas gdy: A 0 = B 0 i A 1 = B 1 i A 2 = B 2 czyli A = B.

9 Zadanie Zaprojektuj sumator dodający dwie liczby 2-bitowe. Jeśli wynik jest większy od 4 to na wyjściu ma pojawić się stan wysoki. A0 i B0 to bity o najniższej wadze. Sumator w A0 A1 B0 B1

10


Pobierz ppt "Sumator i półsumator. Półsumator Półsumator jest układem wykonującym dodawanie wyłącznie na liczbach 1-bitowych. Nie uwzględnia bitu przeniesienia z poprzedniej."

Podobne prezentacje


Reklamy Google