Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Fryderyk Chopin.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Fryderyk Chopin."— Zapis prezentacji:

1 Fryderyk Chopin

2 Fryderyk Franciszek Chopin ur. 22 lutego lub 1 marca 1810 r
Fryderyk Franciszek Chopin ur. 22 lutego lub 1 marca 1810 r.↓ w Żelazowej Woli, zm. 17 października r. w Paryżu – był polskim kompozytorem i pianistą.

3 Dom Chopina w Żelazowej Woli
Chopin urodził się w jednej z dworskich oficyn hrabiego Fryderyka Skarbka, w której mieszkała rodzina Mikołaja i Justyny. Na chrzcie nadano mu imiona Fryderyk Franciszek. Około połowy 1810 Mikołaj i Justyna wraz z dziećmi przenieśli się do Warszawy do pałacu Saskiego, w którym mieściło się Liceum Warszawskie, gdzie Mikołaj miał uczyć języka francuskiego. Po wyjeździe na stałe do Warszawy Chopinowie utrzymywali bliskie kontakty z rodziną Skarbków. Fryderyk jeździł tam na wakacje, a młody Fryderyk Skarbek wydał pierwsze polonezy Chopina. Dom Chopina w Żelazowej Woli

4 Fryderyk Chopin jako szesnastoletni młodzieniec rozpoczął studia w zakresie teorii kompozycji u Józefa Elsnera w warszawskiej Szkole Głównej Muzyki. Ogromny wpływ na rozwijanie jego talentu było obcowanie z pieśniami i tańcami ludowymi Mazowsza, Kujaw, Wielkopolski i Lubelszczyzny.

5 Okresy twórczości: Pianino Chopina
Pierwszy młodzieńczy okres twórczości Chopina ukształtował się pod wpływem polskiej tradycji dworskiej i wiejskiej. W młodzieńczym dorobku Chopina obecne są formy klasyczne, takie jak rondo, wariacje, sonata, koncert, trio. Formy poloneza i mazurka nawiązują do tradycji narodowej i ludowej.

6 Jego dorobek kompozytorski to m. in
Jego dorobek kompozytorski to m.in.: mazurków, polonezów, walców, nokturnów, - 4 ballady, - 4 scherza, - 3 sonaty fortepianowe i jedna na fortepian i wiolonczele, preludiów, etiud, - 4 impromptus, koncerty, - 4 inne utwory na fortepian z orkiestrą, pieśni, - 2 utwory na wiolonczele i fortepian, trio fortepianowe, - inne utwory fortepianowe (ronda, wariacje, marsze), kilka utworów na 4 ręce, - utwory pojedyncze: „Fantazja”, „Barkarola”, „Berceuse”, „Tarantela”, „Bolero”.

7 Rękopis Chopina

8 Miejsce zamieszkania Chopina w latach 1817–1827

9

10 Śmierć: Grób Chopina Zmarł 17 października roku w mieszkaniu przy placu Vendome 12. Pochowany został na Paryskim cmentarzu Pere Lachaise. Serce Chopina znajduje się w Warszawie, w Kościele św. Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu.

11 Wykonał: Tobiasz Rutkowski
ŻRODŁA ENCYKLOPEDIA MULTIMEDIALNA PWN,, LITERATURA I MUZYKA’’ ORAZ ,,POLSKA 2000’’; WIKIPEDIA


Pobierz ppt "Fryderyk Chopin."

Podobne prezentacje


Reklamy Google