Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

OBRÓBKA SKRAWANIEM Opracował dr inż. Tomasz Dyl

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "OBRÓBKA SKRAWANIEM Opracował dr inż. Tomasz Dyl"— Zapis prezentacji:

1 OBRÓBKA SKRAWANIEM Opracował dr inż. Tomasz Dyl

2 Frezarki Wspornikowe (konsolowe) Bezwspornikowe (łożowe) Wzdłużne

3 Frezarki Frezarki, zaraz po tokarkach są najpowszechniej stosowanymi obrabiarkami w przemyśle maszynowym. Są niezwykle wydajne, co jest wynikiem zastosowania narzędzi (frezów) wieloostrzowych i dużych prędkości skrawania. Podstawowym przeznaczeniem frezarek jest obróbka płaszczyzn za pomocą frezów walcowych i czołowych oraz obróbka powierzchni kształtowych za pomocą frezów kształtowych. W przypadku frezarek ruch główny obrotowy zawsze wykonywany jest przez narzędzie związane z wrzecionem, natomiast ruch posuwowy jest wykonywany przez przedmiot obrabiany zamocowany na stole frezarki lub przez narzędzie. Ze względu na przeznaczenie frezarki dzielimy na: ogólnego przeznaczenia, specjalizowane i specjalne. Do grupy frezarek specjalizowanych zaliczane są frezarki kopiarki, frezarki do gwintów, uzębień oraz frezarki do rowków wpustowych, natomiast do frezarek specjalnych zalicza się frezarki do wałów korbowych, rozet hutniczych oraz frezarki narzędziowe.

4 Frezarka wspornikowa Frezarki wspornikowe są najpowszechniej używanymi frezarkami z zaliczanych do grupy ogólnego przeznaczenia. Charakterystyczną cechą konstrukcyjną frezarek tego typu jest wspornik, który może się pionowo przesuwać po prowadnicach stojaka. Na wsporniku usytuowany jest stół krzyżowy lub krzyżowo- skrętny. Frezarki wspornikowe dzielimy na kilka odmian: frezarki wspornikowe lekkie, stanowiące rozwiązanie pośrednie pomiędzy frezarkami stołowymi, a frezarkami wspornikowymi średniej wielkości, stosowane głównie w warsztatach rzemieślniczych i remontowych; frezarki wspornikowe poziome, o poziomej osi wrzeciona, dzielące się na frezarki ogólnego zastosowania oraz uniwersalne, wyposażone w obrotnice umożliwiającą skręt stołu w płaszczyźnie poziomej; frezarki wspornikowe pionowe, o pionowym wrzecionie ułożyskowanym w głowicy wrzecionowej przesuwnej lub skrętnej z wysuwną tuleją wrzecionową, przeznaczone w głównej mierze do wysokowydajnej obróbki płaszczyzn frezami walcowo- czołowymi oraz frezowania różnego rodzaju rowków prostoliniowych i kołowych.

5 Frezarka wspornikowa

6 Frezarka wspornikowa

7 Frezarki stołowa i bezwspornikowa
Frezarki stołowe są stosowane głównie w przemyśle precyzyjnym i w rzemiośle, czyli wszędzie tam gdzie wymagana jest niezwykła precyzja przy frezowaniu drobnych i lekkich elementów. Rozpowszechnione są głównie w zakładach elektronicznych, fotooptycznych oraz zegarmistrzowskich. Podstawowymi cechami konstrukcyjnymi frezarek stołowych są: małe powierzchnie robocze stołu, ręczne napędy posuwów oraz duża dokładność pracy, umożliwiająca nastawianie wymiarów z dokładnością 0,01÷0,001 mm. Frezarki bezwspornikowe, w porównaniu z frezarkami wspornikowymi odznaczają się dużo większą sztywnością dzięki czemu można na nich obrabiać przedmioty o znacznej masie. Frezarki te wyposażone są w przesuwny stół krzyżowy, usytuowany na łożu. Wrzeciennik może przesuwać się pionowo po prowadnicach umieszczonych na stojaku. Główną zaleta frezarek bezwspornikowych jest bardzo sztywne podparcie obrabianego przedmiotu, dzięki czemu przedmioty mogą być ciężkie. Ponadto szeroki rozstaw prowadnic poprzecznych na łożu, daje możliwość zastosowania długich sań, a tym samym, w porównaniu do frezarek wspornikowych, zmniejszenia zwisu stołu w jego położeniu skrajnym przy wzdłużnym przesuwie.

8 Frezarki stołowa i bezwspornikowa

9 Frezarka wzdłużna Charakterystyczną cechą frezarek wzdłużnych jest stół przesuwny jedynie w kierunku wzdłużnym (prostopadłym do osi wrzeciona), oraz przesuwne wrzecienniki i wysuwne wrzeciona. Droga przesuwu stołu jest nie mniejsza od długości samego stołu. Frezarki wzdłużne budowane są jako jednostojakowe i dwustojakowe (bramowe). Ze względu na wielkość obrabianych przedmiotów uzależnioną od szerokości stołu dzielimy je również na lekkie i ciężkie. Frezarki wzdłużne ciężkie, o szerokości stołu powyżej 1000 mm, stosowane są do obróbki dużych i ciężkich elementów, głównie korpusów maszyn. Z tego powodu cechują się one dodatkowo większą uniwersalnością (np. skrętne wrzecienniki, większy zakres prędkości obrotowych wrzecion i posuwów). Na frezarkach ciężkich niekiedy istnieje także możliwość wiercenia i wytaczania.

10 Frezarka wzdłużna

11 Frezarka wspornikowa uniwersalna FWA-32M


Pobierz ppt "OBRÓBKA SKRAWANIEM Opracował dr inż. Tomasz Dyl"

Podobne prezentacje


Reklamy Google