Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu"— Zapis prezentacji:

1 Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu
„Lepszy Internet zależy od ciebie” Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu

2 1. Oszuści w Internecie Nigdy nie nawiązuj kontaktów z osobami, których nie znasz! Nigdy nie wiesz, kto jest po drugiej stronie! Nie wysyłaj takim osobom swoich zdjęć, ani nie podawaj im swojego imienia i nazwiska! Osoba taka może podać się za twojego rówieśnika, a w rzeczywistości być o wiele starsza. Jeżeli ktoś obcy do ciebie napisze najlepiej powiadom o tym rodziców.

3 2. Nikomu nie podawaj swoich danych!
Nigdy, nikomu nie podawaj swojego hasła do portali społecznościowych ani gier. Nie podawaj także swojego miejsca zamieszkania, numeru telefonu i swoich danych osobowych. W Internecie nie warto ujawniać także swojego nazwiska – najlepiej korzystać z sieci pod loginem (pseudonimem) lub nazwiskiem wirtualnym. W innym wypadku ktoś może wykorzystać nasze dane osobowe do własnych celów.

4 3. Zainstaluj Program antywirusowy
Pamiętaj, by na swoim komputerze zainstalować program antywirusowy, który ochroni cię przed ściągnięciem wirusa i zapewni ci bezpieczeństwo. Taki program jest niezwykle ważny, gdyż nieraz ktoś rozsyła wiadomości i e z zawirusowanym załącznikiem, i zachęca nas do wejścia w niego. Ochronny program wyczuje wirusa, dzięki czemu będziemy bezpieczni. 3. Zainstaluj Program antywirusowy

5 4. Unikaj Cyberprzemocy Coraz częściej na portalach społecznościowych i komunikatorach internetowych pojawia się cyberprzemoc. Stosują ja ludzie, którzy obrażają i grożą innym użytkownikom w sieci. Jeżeli kiedykolwiek ktoś napisze do ciebie wulgarną wiadomość, najlepiej zignoruj ją. Jeżeli jednak wyzwiska/groźby będą się powtarzać, zgłoś tą osobę pod zarzutem nękania. Dobrze by było, gdybyś także rodzicom/opiekunom pokazał te wulgarne wiadomości.

6 5. Szanuj innych Nigdy nie wyzywaj, nie poniżaj i nie obrażaj innych. Szanuj drugą osobę i jej nie krzywdź. Zachowuj się dla innych tak, jak chcesz by zachowywano się wobec ciebie. Pamiętaj, że każdy ma uczucia. Podobnie szanuj prawa własności w Internecie. Jeżeli posługujesz się materiałami z sieci zawsze podaj ich źródło.

7 6. Komputer uzależnia! Pamiętaj, by przy komputerze nie spędzać zbyt dużo czasu, najwyżej dwie godziny dziennie. Najlepiej kontroluj sobie czas, i po upływie np. półtora godziny odejdź od komputera. W wirtualnym świecie wszystko jest lepsze niż w świecie realnym, więc bardzo łatwo można się uzależnić. Zapamiętej - Komputer nie zastąpi ci drugiego człowieka!

8 7. Trudne hasło – bezpieczne konto
Pamiętaj, by na swoich kontach na każdym komunikatorze internetowym, portalu społecznościowym oraz grach mieć trudne, długie i skomplikowane hasło znane tylko tobie. Nie zdradzaj nikomu swojego hasła. Powinno ono być tylko w twojej pamięci. Jeżeli logujesz się na komputerze w miejscu publicznym pamiętaj, by nie zapisywać hasła na komputerze i po zakończeniu pracy się wylogować.

9 8. Uważaj przy pobieraniu programów!
Nie pobieraj nieznanych ci plików z Internetu. Dużo z nich może mieć niebezpiecznego wirusa. Co prawda już wspominałem o programie antywirusowym, który podczas pobierania pliku ostrzeże nas o zagrożeniu. Nawet jeśli na programie nie ma wirusów, może on wprowadzać zmiany na komputerze bez naszej wiedzy. Dlatego, gdy kiedykolwiek przyjdzie nam instalować jakiś program z Internetu, przede wszystkim musimy uważnie przeczytać regulamin, a w wypadku zagrożenia najlepiej zrezygnować z niebezpiecznego pliku.

10 Przeczytałeś/aś już wszystkie zasady
Przeczytałeś/aś już wszystkie zasady. Pozostaje mi już tylko przypomnieć, że w Internecie nie wszystkie informacje są prawdziwe, więc warto to sprawdzać! A gdybyście kiedykolwiek chcieli kupić coś w Internecie skonsultujcie to z rodzicami! Acha, i jeszcze jedno: Nie pracujcie przy komputerze zbyt wiele czasu, lepiej spędzać czas na dworze! Dzięki tym wszystkim zasadom i przestrogom będziecie wiele bezpieczniejsi w Internecie. Życzę miłej zabawy/pracy z Internetem! Przygotował: Karol Żołowicz źródło zdjęć:


Pobierz ppt "Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu"

Podobne prezentacje


Reklamy Google