Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Najstarsze miasta Polski Pierwsze miasta w Polsce powstały około 1000lat temu w średniowieczu. Pierwsze miasta w Polsce powstały około 1000lat temu w średniowieczu.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Najstarsze miasta Polski Pierwsze miasta w Polsce powstały około 1000lat temu w średniowieczu. Pierwsze miasta w Polsce powstały około 1000lat temu w średniowieczu."— Zapis prezentacji:

1 Najstarsze miasta Polski Pierwsze miasta w Polsce powstały około 1000lat temu w średniowieczu. Pierwsze miasta w Polsce powstały około 1000lat temu w średniowieczu. Były budowane przy ważnych szlakach handlowych, na terenach o sprzyjajacych warunkach naturalnych np., na wysokich brzegach rzeki, gdzie rozwijał się transport wodny. Były budowane przy ważnych szlakach handlowych, na terenach o sprzyjajacych warunkach naturalnych np., na wysokich brzegach rzeki, gdzie rozwijał się transport wodny.

2 Wygląd średniowiecznego miasta Centralnym miejscem miasta był plac zwany rynkiem, przy którym stał ratusz, kościół miejski nazywany farą oraz kramy rzemieślników i kupców. Władze miasta miały swa siedzibę w ratuszu. Centralnym miejscem miasta był plac zwany rynkiem, przy którym stał ratusz, kościół miejski nazywany farą oraz kramy rzemieślników i kupców. Władze miasta miały swa siedzibę w ratuszu. Na rynku odbywały się uroczystości kościelne i miejskie oraz publicznie Na rynku odbywały się uroczystości kościelne i miejskie oraz publicznie karano przestępców. karano przestępców. Budynki w miastach stały blisko siebie, a ulice były wąskie Budynki w miastach stały blisko siebie, a ulice były wąskie

3 Wygląd średniowiecznego miasta Dla bezpieczeństwa miasta otaczano murami obronnymi z bramami, furtami i wieżami strażniczymi. Dla bezpieczeństwa miasta otaczano murami obronnymi z bramami, furtami i wieżami strażniczymi. W średniowieczu największe znaczenie odgrywały trzy miasta. GNIEZNO GNIEZNO POZNAŃ POZNAŃ KALISZ KALISZ

4 Wielkopolska ( Stara Polska)- historycznie najstarszą krainą Polski

5 Najstarsze miasta Polski… GNIEZNO Gniezno – pierwsza stolica Polski. Z tym miastem związane są legendy o powstaniu państwa polskiego. Najważniejszym pomnikiem kultury jest katedra. Do dziś zachowały się drzwi do katedry, znane jako Drzwi Gnieźnieńskie, które przedstawiają sceny z życia świętego Wojciecha. Miasto liczy ponad 1000 lat Miasto liczy ponad 1000 lat Według legendy założył je Lech, ze swoimi wojownikami Według legendy założył je Lech, ze swoimi wojownikami Tu swoją siedzibę mieli Mieszko I i Bolesław Chrobry Tu swoją siedzibę mieli Mieszko I i Bolesław Chrobry

6 DRZWI GNIEŹNIENSKIE

7 KATEDRA

8 PAŁAC PRYMASOWSKI

9 ARCHIKATEDRA

10 Kościół św. Jerzego

11 STARY RATUSZ

12 Najstarsze miasta Polski… KALISZ Kalisz leży nad rzeką Prosną, na starożytnym szlaku handlowym, nazywanym bursztynowym przebiegającym z północy na północ. U schyłku Imperium Rzymskiego w Kaliszu zatrzymywali się kupcy handlujący bursztynem. W XII wieku miasto należało do głównego ośrodka życia politycznego i gospodarczego Kalisz leży nad rzeką Prosną, na starożytnym szlaku handlowym, nazywanym bursztynowym przebiegającym z północy na północ. U schyłku Imperium Rzymskiego w Kaliszu zatrzymywali się kupcy handlujący bursztynem. W XII wieku miasto należało do głównego ośrodka życia politycznego i gospodarczego Kalisz powstał około 1800 lat temu Kalisz powstał około 1800 lat temu Leży na prastarym szlaku bursztynowym nad rzeką Prosną Leży na prastarym szlaku bursztynowym nad rzeką Prosną

13 RATUSZ

14 TEATR

15 PARK

16 KOLEGIUM

17 TRYBUNAŁ

18 WIĘZIENIE NA TYŃCU

19 ROGATKA

20 Najstarsze miasta Polski…POZNAŃ Jeden z najważniejszych ośrodków powstającego państwa polskiego Jeden z najważniejszych ośrodków powstającego państwa polskiego W katedrze znajdują się grobowce Mieszka I i Bolesława Chrobrego W katedrze znajdują się grobowce Mieszka I i Bolesława Chrobrego Poznań był w 1138 roku siedzibą książąt dzielnicowych. W połowie XIII wieku zyskał pozycję głównego miasta wielkopolski. Poznań był w 1138 roku siedzibą książąt dzielnicowych. W połowie XIII wieku zyskał pozycję głównego miasta wielkopolski.

21 ZABYTKI POZNANIA RATUSZ, na wieży którego codziennie o godzinie 12.00 ukazują się słynne koziołki.

22 MIESZCZAŃSKIE KAMIENICZKI

23 FRAGMENTY MURÓW OBRONNYCH

24 OPERA

25 Najstarsze miasta Polski… Kraków – druga stolica Polski. Miejsce koronacji i pogrzebów królów. Jest miastem najbardziej bogatym w zabytki. Liczy się ich ponad 6000.

26 UNIWERSYTET JAGIELOŃSKI W Krakowie powstał, dzięki fundacji Królowej Jadwigi, pierwszy w Polsce Uniwersytet.

27 RYNEK GŁÓWNY- SUKIENNICE

28 KOŚCIÓŁ MARIACKI Główny ołtarz wyrzeźbiony przez mistrza Wita Stwosza

29 WZGÓRZE WAWEL

30 AKADEMIA KRAKOWSKA

31 Najstarsze miasta Polski… SANDOMIERZ Źródłem zarobkowym dawnych mieszkańców był handel z Rusią i miastami wybrzeża Bałtyku. Sandomierz położony jest na kilku wzgórzach poprzedzielany korytami Wisły. Sandomierz położony jest na kilku wzgórzach poprzedzielany korytami Wisły.

32 ZABYTKI SANDOMIERZA- RATUSZ

33 KOŚCIÓŁ ŚW. MICHAŁA

34 ARCHITEKTURA X WIEKU

35 ZAMEK LESZCZYŃSKICH

36 SYNAGOGA

37 LOCHY SANDOMIERSKIE

38 K O N I E C


Pobierz ppt "Najstarsze miasta Polski Pierwsze miasta w Polsce powstały około 1000lat temu w średniowieczu. Pierwsze miasta w Polsce powstały około 1000lat temu w średniowieczu."

Podobne prezentacje


Reklamy Google