Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Słuchawki.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Słuchawki."— Zapis prezentacji:

1 Słuchawki

2 Definicja Słuchawka – przetwornik elektroakustyczny mający za zadanie
przekształcenie sygnału elektrycznego w słyszalną falę dźwiękową, podobnie jak czyni to głośnik; od głośnika jednak odróżnia ją sposób w jaki jest wykorzystywana: słuchawka służy do indywidualnego odbioru dźwięku, najczęściej umieszcza się ją w bezpośredniej bliskości ludzkiego ucha, a nawet w jego przewodzie słuchowym.

3 Klasyfikacja ze względu na konstrukcję
Słuchawki otwarte, nie izolują dźwięków zewnętrznych, powietrze ma swobodny dostęp do ucha. Stosowane w odsłuchu domowym. .

4 Klasyfikacja ze względu na konstrukcję
Słuchawki półotwarte, o konstrukcji częściowo osłaniającej ucho. Wprowadzają pewne tłumienie dźwięków zewnętrznych, przez co przepływ powietrza jest ograniczony ale skóra uszu oddycha. Stosowane w studiu i w domu, generalnie w warunkach niewielkiego hałasu.

5 Klasyfikacja ze względu na konstrukcję
Słuchawki zamknięte, zapewniają silne tłumienie hałasu z zewnątrz. Przeznaczone są do nagrań na żywo. Silna separacja od dźwięków z sali umożliwia dobór właściwych proporcji w materiale nagraniowym. Ze względu na zamknięcie przestrzeni tylnej części membrany jest mniejsza liniowość charakterystyki niż w słuchawkach dwóch wcześniej wymienionych typów.

6 Klasyfikacja ze względu na przetwornik elektroakustyczny
elektromagnetyczne – z membraną z materiału ferromagnetycznego (najczęściej ze stali), której ruch wzbudzany jest przez zmiany pola magnetycznego w nieruchomej cewce znajdującej się w bezpośredniej bliskości membrany; elektrodynamiczne (albo krótko „dynamiczne”) – z membraną papierową lub z tworzywa sztucznego, której ruch wzbudzany jest przez przyklejoną do niej małą cewkę, umieszczoną w silnym stałym polu magnetycznym, poruszającą się wskutek przepływającego przez nią prądu zmiennego; elektrostatyczne – z membraną wzbudzaną przez zmiany pola elektrycznego; piezoelektryczne („krystaliczne”) – z membraną pobudzaną wskutek zjawiska piezoelektrycznego.

7 Klasyfikacja ze względu na impedancję
niskoomowe – 8-32Ω - stosowane w urządzeniach przenośnych o zasilaniu bateryjnym takich jak odtwarzacze CD czy mp3; Średnioomowe Ω - przeznaczone do współpracy z urządzeniami o zasilaniu sieciowym takimi jak magnetofony kasetowe, miksery czy odtwarzacze CD; Wysokoomowe Ω - przeznaczone do współpracy ze sprzętem profesjonalnym. Mogą być podłączane do wejścia liniowego w stole mikserskim czy odtwarzaczu CD nie powodując przeciążenia.

8 Parametry słuchawek Konstrukcja, Poziom ciśnienia akustycznego,
Łączność, Pasmo przenoszenia, Impedancja, Skuteczność, THD, Maksymalna moc wejściowa.

9 Poziom ciśnienia akustycznego SPL
SPL – Sound Pressure Level Dla ludzkiego słuchu męczące (a nawet niebezpieczne) jest dłuższe słuchanie dźwięków o natężeniu większym niż 80 dB. Próg bólu dla większości ludzi mieści się w przedziale od 110 do 140 dB. Po przekroczeniu tych wartości następuje uszkodzenie słuchu. Słuchawki przeznaczone do najmniej wymagających zastosowań nie muszą przekraczać poziomu 80 czy 90 dB, ale modele DJ-skie i niektóre referencyjne często przekraczają 100, a nawet 110 dB.

10 Pasmo przenoszenia Wyrażone w Hertzach (Hz). Najczęściej mieści się w
granicach Hz, czyli w teoretycznym paśmie w jakim słyszy człowiek ( z reguły jednak słyszymy dużo mniej - przeciętnie Hz). Audiofilskie słuchawki posiadają znacznie szersze pasmo - np. w Sennheiser HD600 wynosi Hz). Jaki to ma sens? A taki, że jeżeli nie słyszymy tych częstotliwości, to wcale nie znaczy, że ich nie odczuwamy.

11 Impedancja Słuchawka o dużej impedancji wydziela mniejszą moc
niż słuchawka o małej impedancji przy tym samym napięciu. Przy małej efektywności słuchawki może uniemożliwić uzyskanie odpowiedniego natężenia dźwięku. Im większa impedancja tym mniejszy poziom szumów.

12 Skuteczność (czułość)
Parametr ten podaje się w odniesieniu do mocy 1mW, mówi o tym jaką głośność możemy uzyskać w uchu przy mocy 1mW doprowadzonej do słuchawki. Skuteczność słuchawek wacha się w przedziale od 75dB/mW do 110dB/mW. Przy maksymalnej mocy sięgającej 300mW możliwe jest wytworzenie bardzo dużego ciśnienia akustycznego. Dla przykładu słuchawki o efektywności 110/mW i maksymalnej mocy doprowadzonej do słuchawek 300mW posiadają ciśnienie 134,7dB. ( To już jest poziom bólu!). p=10log(300mW/1mW) + 110dB

13 THD (Total Harmonic Distortion)
Zniekształcenia harmoniczne, czyli procentowa wartość zniekształceń w przesyłanym sygnale dźwiękowym. Przyjęło się, że dla sprzętu hifi THD powinien wynosić mniej niż 1 %. Słuchawki audiofilskie szczycą się wartościami w okolicach 0,1%.

14 Maksymalna moc wejściowa
Moc tak naprawdę dobieramy indywidualnie. Jeśli po wypróbowaniu słuchawek stwierdzamy, że ich charakterystyka, moc i głośność nas w pełni satysfakcjonuje, to nie musimy nawet wiedzieć ile miliwatów mają. W typowych dousznych słuchawkach moc może nie przekroczyć 10, czy 20 mW. Większe słuchawki posiadają około mW, natomiast w modelach audiofilskich normalny poziom wynosi mW.

15 Parametry Cena 800zł - Beyerdynamic Custom One Pro Plus

16 Parametry Cena 189zł - Beyerdynamic DT 131 TV

17 Parametry

18 Parametry Cena 1200 zł - Beyerdynamic DT 880 Edition

19 Parametry

20 Parametry Cena 199zł - Takstar TS-660 dla DJ

21 Parametry Cena 229 zł - Takstar HD5500

22 Parametry

23 Ciekawostka Za jedne z najlepszych słuchawek uznano konstrukcję
elektrostatyczną (z dedykowanym wzmacniaczem lampowym) – Sennheiser Orpheus. Cena - ok zł.


Pobierz ppt "Słuchawki."

Podobne prezentacje


Reklamy Google