Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Nagozalążkowe na przykładzie sosny

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Nagozalążkowe na przykładzie sosny"— Zapis prezentacji:

1 Nagozalążkowe na przykładzie sosny
NAGONASIENNE Nagozalążkowe na przykładzie sosny pl.wikipedia.org

2 Cechy ogólne Zalążki i nasiona niczym nie okryte.
Rozdzielnopłciowość – kwiaty męskie i żeńskie występują osobno. Wiatropylność i wiatrosiewność. W drewnie występują tylko cewki. W łyku występują komórki sitowe (brak rurek). Liście (zazwyczaj) zimnotrwałe -posiadają kanały żywiczne. Cechy ogólne

3 Kwiatostan męski i żeński

4 Jednopienność, rozdzielnopłciowość
Sosna jest rośliną jednopienną (kwiaty męskie i żeńskie występują na jednym osobniku) i rozdzielnopłciową (kwiaty męskie i żeńskie występują osobno). pl.wikipedia.org

5 Kwiaty męskie Stanowią je żółte kłosy. Pojedynczym elementem jest pręcik (mikrosporofil), który zawiera po dwa woreczki pyłkowe (mikrosporangia). Po mejozie w woreczkach powstają haploidalne ziarenka pyłku (mikrospory). pl.wikipedia.org

6 Kwiaty żeńskie Na zakończeniach tegorocznych pędów znajdują się skupienia kwiatów żeńskich w postaci czerwonej szyszki (makrosporofilostan). iglakopis.w.interia.pl

7 Kwiaty żeńskie Pojedynczym elementem szyszki jest łuskowaty liść na którym w pobliżu nasady znajdują się dwa zalążki. Liść z zalążkami to łuska nasienna czyli owocolistek (makrosporofil). kurpiebiale.blox.pl

8 Kwiat żeński Zalążek złożony jest z ośrodka (makrosporangium) otoczonego osłonką, która jednak nie otacza całego ośrodka, ale zostawia na jego szczycie otwór czyli okienko (mikropyle). kurpiebiale.blox.pl

9 Rozwój gametofitu żeńskiego u sosny
sciaga.onet.pl

10 Rozwój gametofitu męskiego u sosny
sciaga.onet.pl

11 Gametofit żeński W ośrodku zalążka wyróżnicowuje się jedna komórka macierzysta (makrospora), która dzieli się mejotycznie w wyniku czego powstają cztery haploidalne komórki makrospory. Trzy z niech degenerują i rozwija się tylko jedna z której rozwija się gametofit żeński (bielmo pierwotne).

12 Gametofit żeński Gametofit jest otoczony przez ośrodek. W bielmie na biegunie zwróconym do okienka wykształcają się rodnie.

13 Zapylenie i zapłodnienie
Ziarno pyłku dostaje się do okienka zalążka (zapylenie). Owocolistek zlepiają się i zamykają zalążki. Na wiosnę następnego roku ziarno pyłku kiełkuje tworząc gametofit męski, w którego skład wchodzą dwie komórki: wegetatywna (łagiewka) i generatywna. Łagiewka wnika przez okienko zalążka do ośrodka. Komórka generatywna po podziale przechodzi w dwa plemniki. Gdy łagiewka dotrze do rodni jeden z plemników łączy się z komórką jajową (zapłodnienie).

14 Ziarno pyłku sosny pospolitej
spp-polanka.org,

15 Powstanie nasienia Zalążek po zapłodnieniu daje nasienie.
Z zygoty powstaje zarodek. Bielmo pierwotne – pełni funkcje odżywcze dla rozwijającego się zarodka. Osłonka staje się łupiną nasienną. Kwiatostan przekształca się w zdrewniałą szyszkę. Na każdej łusce znajdują się dwa nasiona, które w trzecim roku po zapyleniu wypadają z szyszki (posiadają aparat loty).

16

17 Systematyka nagonasiennych
Podgromada: nagonasienne wielkolistne (Cycadophytina Cronquist) Klasa: benetyty (Bennettitopsida) (rośliny kopalne) Klasa: sagowcowe (Cycadopsida Brongn.) Podgromada: Ginkgoophytina Cronquist Klasa: miłorzębowe (Ginkgoopsida Engl.) Podgromada: Gnetophytina Cronquist Klasa: gniotowe (Gnetopsida Thomé) Podgromada: Paprocie nasienne(Pteridospermatophyta) (rośliny kopalne) Podgromada: nagonasienne drobnolistne (Pinophytina Cronquist, Coniferophytina) Klasa: kordaity, kordaitowe (Cordaitopsida) (rośliny kopalne) Klasa: iglaste, szpilkowe (Pinopsida Burnett, Coniferopsida)

18 Systematyka nagonasiennych - paprocie nasienne -
Występowały na Ziemi od późnego dewonu do wczesnej kredy, w postaci drzew i pnączy. Szczyt rozwoju przypadł na perm, a zwłaszcza karbon. Są połączeniem przekroju paprociowego z obecnością zalążków charakterystycznych dla roślin kwiatowych.

19 Systematyka nagonasiennych - kordaity, kordaitowe -
Żyły w karbonie i permie. Były to duże drzewa (do 30 m wysokości) o bardzo dużych (do 1 m długości), lancetowatych liściach w kształcie jęzorów. Kwiaty zebrane były w kotkowate jednopłciowe kwiatostany. Prawdopodobnie w łagiewce pyłkowej wykształciły się gamety męskie, które były ruchome. Przypuszczalnie z nich wywodzą się szpilkowe. Aktualnie nie występują.

20 Systematyka nagonasiennych - benetyty -
Żyły w erze mezozoicznej od triasu do połowy kredy. Zalążki i pylniki benetytów ulokowane były razem w tworze przypominającym kwiat roślin okrytonasiennych. Przypuszcza się, że były one jednym z głównych źródeł pożywienia mezozoicznych zwierząt, w tym olbrzymich dinozaurów.

21 Systematyka nagonasiennych - sagowce -
Sporofit podobny do pnia palmy i jak u palmy zakończony pióropuszem dużych liści. Wytwarzają duże nagie nasiona (do 1 m długości) w narządach wyglądających jak zrośnięte liście. Plemniki uwicione, ale obecność wody nie jest niezbędna do zapłodnienia, Intensywny rozwój sagowców nastąpił w triasie, a zwłaszcza w jurze, gdy były jednymi z najpospolitszych roślin, Do dziś jest grupą reliktową.

22 Systematyka nagonasiennych - miłorzębowe -
W obrębie klasy wyróżnia się tylko jeden żyjący reliktowy gatunek - miłorząb dwuklapowy (Ginkgo biloba). Szczątki kopalne znane są od dolnego permu, szczyt rozwoju grupa ta osiągnęła w mezozoiku.

23 Systematyka nagonasiennych - gniotowe -
Rośliny owadopylne, charakteryzujące się wieloma cechami zbliżającymi je do okrytonasiennych (Magnoliopsida). Gniotowe różnią się od pozostałych nagonasiennych, ponieważ ich tkanka przewodząca przypomina raczej tkankę przewodzącą okrytonasiennych. Np. welwiczja.

24

25 Koniec …


Pobierz ppt "Nagozalążkowe na przykładzie sosny"

Podobne prezentacje


Reklamy Google