Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

NAGONASIENNE Nagozalążkowe na przykładzie sosny pl.wikipedia.org.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "NAGONASIENNE Nagozalążkowe na przykładzie sosny pl.wikipedia.org."— Zapis prezentacji:

1 NAGONASIENNE Nagozalążkowe na przykładzie sosny pl.wikipedia.org

2 Cechy ogólne Zalążki i nasiona niczym nie okryte. Rozdzielnopłciowość – kwiaty męskie i żeńskie występują osobno. Wiatropylność i wiatrosiewność. W drewnie występują tylko cewki. W łyku występują komórki sitowe (brak rurek). Liście (zazwyczaj) zimnotrwałe - posiadają kanały żywiczne.

3 Kwiatostan męski i żeński www.sciaga.pl

4 Jednopienność, rozdzielnopłciowość Sosna jest rośliną jednopienną (kwiaty męskie i żeńskie występują na jednym osobniku) i rozdzielnopłciową (kwiaty męskie i żeńskie występują osobno). pl.wikipedia.org

5 Kwiaty męskie Stanowią je żółte kłosy. Pojedynczym elementem jest pręcik (mikrosporofil), który zawiera po dwa woreczki pyłkowe (mikrosporangia). Po mejozie w woreczkach powstają haploidalne ziarenka pyłku (mikrospory). pl.wikipedia.org

6 Kwiaty żeńskie Na zakończeniach tegorocznych pędów znajdują się skupienia kwiatów żeńskich w postaci czerwonej szyszki (makrosporofilostan). iglakopis.w.interia.pl

7 Kwiaty żeńskie Pojedynczym elementem szyszki jest łuskowaty liść na którym w pobliżu nasady znajdują się dwa zalążki. Liść z zalążkami to łuska nasienna czyli owocolistek (makrosporofil). kurpiebiale.blox.pl

8 Kwiat żeński Zalążek złożony jest z ośrodka (makrosporangium) otoczonego osłonką, która jednak nie otacza całego ośrodka, ale zostawia na jego szczycie otwór czyli okienko (mikropyle). kurpiebiale.blox.pl

9 Rozwój gametofitu żeńskiego u sosny sciaga.onet.pl

10 Rozwój gametofitu męskiego u sosny sciaga.onet.pl

11 Gametofit żeński W ośrodku zalążka wyróżnicowuje się jedna komórka macierzysta (makrospora), która dzieli się mejotycznie w wyniku czego powstają cztery haploidalne komórki makrospory. Trzy z niech degenerują i rozwija się tylko jedna z której rozwija się gametofit żeński (bielmo pierwotne).

12 Gametofit żeński Gametofit jest otoczony przez ośrodek. W bielmie na biegunie zwróconym do okienka wykształcają się rodnie.

13 Zapylenie i zapłodnienie Ziarno pyłku dostaje się do okienka zalążka (zapylenie). Owocolistek zlepiają się i zamykają zalążki. Na wiosnę następnego roku ziarno pyłku kiełkuje tworząc gametofit męski, w którego skład wchodzą dwie komórki: wegetatywna (łagiewka) i generatywna. Łagiewka wnika przez okienko zalążka do ośrodka. Komórka generatywna po podziale przechodzi w dwa plemniki. Gdy łagiewka dotrze do rodni jeden z plemników łączy się z komórką jajową (zapłodnienie).

14 Ziarno pyłku sosny pospolitej spp-polanka.org, www.alergen.region-rabka.pl, www.alergia.org.pl

15 Powstanie nasienia Zalążek po zapłodnieniu daje nasienie. Z zygoty powstaje zarodek. Bielmo pierwotne – pełni funkcje odżywcze dla rozwijającego się zarodka. Osłonka staje się łupiną nasienną. Kwiatostan przekształca się w zdrewniałą szyszkę. Na każdej łusce znajdują się dwa nasiona, które w trzecim roku po zapyleniu wypadają z szyszki (posiadają aparat loty).

16

17 Systematyka nagonasiennych  Podgromada: nagonasienne wielkolistne (Cycadophytina Cronquist) benetyty  Klasa: benetyty (Bennettitopsida) (rośliny kopalne) sagowcowe  Klasa: sagowcowe (Cycadopsida Brongn.)  Podgromada: Ginkgoophytina Cronquist miłorzębowe  Klasa: miłorzębowe (Ginkgoopsida Engl.)  Podgromada: Gnetophytina Cronquist gniotowe  Klasa: gniotowe (Gnetopsida Thomé)  Podgromada: Paprocie nasienne(Pteridospermatophyta) (rośliny kopalne)  Podgromada: nagonasienne drobnolistne (Pinophytina Cronquist, Coniferophytina)  Klasa: kordaity, kordaitowe (Cordaitopsida) (rośliny kopalne) iglaste  Klasa: iglaste, szpilkowe (Pinopsida Burnett, Coniferopsida)

18 Systematyka nagonasiennych - paprocie nasienne -  Występowały na Ziemi od późnego dewonu do wczesnej kredy, w postaci drzew i pnączy. Szczyt rozwoju przypadł na perm, a zwłaszcza karbon. Są połączeniem przekroju paprociowego z obecnością zalążków charakterystycznych dla roślin kwiatowych.

19 Systematyka nagonasiennych - kordaity, kordaitowe -  Żyły w karbonie i permie. Były to duże drzewa (do 30 m wysokości) o bardzo dużych (do 1 m długości), lancetowatych liściach w kształcie jęzorów. Kwiaty zebrane były w kotkowate jednopłciowe kwiatostany. Prawdopodobnie w łagiewce pyłkowej wykształciły się gamety męskie, które były ruchome. Przypuszczalnie z nich wywodzą się szpilkowe. Aktualnie nie występują.

20 Systematyka nagonasiennych - benetyty -  Żyły w erze mezozoicznej od triasu do połowy kredy. Zalążki i pylniki benetytów ulokowane były razem w tworze przypominającym kwiat roślin okrytonasiennych.  Przypuszcza się, że były one jednym z głównych źródeł pożywienia mezozoicznych zwierząt, w tym olbrzymich dinozaurów.

21 Systematyka nagonasiennych - sagowce -  Sporofit podobny do pnia palmy i jak u palmy zakończony pióropuszem dużych liści. Wytwarzają duże nagie nasiona (do 1 m długości) w narządach wyglądających jak zrośnięte liście. Plemniki uwicione, ale obecność wody nie jest niezbędna do zapłodnienia,  Intensywny rozwój sagowców nastąpił w triasie, a zwłaszcza w jurze, gdy były jednymi z najpospolitszych roślin,  Do dziś jest grupą reliktową.

22 Systematyka nagonasiennych - miłorzębowe -  W obrębie klasy wyróżnia się tylko jeden żyjący reliktowy gatunek - miłorząb dwuklapowy (Ginkgo biloba). Szczątki kopalne znane są od dolnego permu, szczyt rozwoju grupa ta osiągnęła w mezozoiku.

23 Systematyka nagonasiennych - gniotowe -  Rośliny owadopylne, charakteryzujące się wieloma cechami zbliżającymi je do okrytonasiennych (Magnoliopsida). Gniotowe różnią się od pozostałych nagonasiennych, ponieważ ich tkanka przewodząca przypomina raczej tkankę przewodzącą okrytonasiennych.  Np. welwiczja.

24

25 Koniec …


Pobierz ppt "NAGONASIENNE Nagozalążkowe na przykładzie sosny pl.wikipedia.org."

Podobne prezentacje


Reklamy Google