Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Istotą kolumn jest przedzielenie strony na kilka części położonych obok siebie. Ilość kolumn jest generowana przez użytkownika, odpowiednio dla jego potrzeb.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Istotą kolumn jest przedzielenie strony na kilka części położonych obok siebie. Ilość kolumn jest generowana przez użytkownika, odpowiednio dla jego potrzeb."— Zapis prezentacji:

1

2 Istotą kolumn jest przedzielenie strony na kilka części położonych obok siebie. Ilość kolumn jest generowana przez użytkownika, odpowiednio dla jego potrzeb. Ta funkcja najczęściej używana jest we wszelakiego rodzaju gazetach. Jest to również bardzo przydatna rzecz przy robieniu pomocy naukowych w sytuacjach wysokiego zagrożenia.

3 Aby podzielić tekst na kolumny w dokumencie należy wybrać opcję „Układ strony”, a następnie przejść do „Kolumny”. Aby kontrolować i ustawić kolumny wedle własnego uznania i potrzeb należy kliknąć w opcję znajdującą się najniżej „Więcej kolumn”

4 Po wybraniu opcji więcej kolumn pojawi następujące okno. Możemy w nim ustawić liczbę kolumn, szerokość kolumn, odstępy oraz czy zastosować dane ustawienia dla całego dokumentu czy tylko dla poszczególnych części naszego dokumentu. Jest jeszcze dostępna opcja rozdzielenia linią stworzonych kolumn.

5 Tabulatory zostały stworzone do równomiernego układania tekstu w kolumnach. Skutecznie to zastępuję wielokrotne wciskanie spacji w celu wyrównania tekstu. Tabulatory są automatycznie ustawione w każdym dokumencie i przyjmują najczęściej wartość 1,25 cm. Aby wstawić tabulator należy kliknąć klawisz „Tab”. W celu sprecyzowania swoich tabulatorów należy otworzyć okno dialogowe „Akapit” i w dolnym lewym rogu wybrać opcję „Tabulatory”

6

7 Te okno umożliwia nam sprecyzowanie naszych oczekiwań co do tabulatorów. Możemy ustawić tam pozycję tabulatorów oraz wyrównanie. Przydatną opcją jest również znak wiodący. Te tabulatory możemy zmieniać bez wchodzenia w tą opcję poprzez linijkę dostępną nad dokumentem.

8 Tabele Tabele to przydatne narzędzie do przedstawienia danych, gdzie każda wartość ma swoją komórkę. Aby utworzyć tabelę, możemy skorzystać z polecenia Wstaw Tabelę, gdzie określamy ilość kolumn i wierszy dla tabeli, lub rysując ją ręcznie przy pomocy polecenia Rysuj tabelę.

9 A oto inna tabela, z wierszami i kolumnami różnej długości: Przykładowa tabela:

10 Autoformatowanie Możemy zmienić wygląd tabeli korzystając z narzędzia Autoformatowania. Dzięki temu możemy wybrać gotowe style dla Tabeli, które określają kolor tabeli, wielkość i typ czcionki, rodzaj i rozmiar linii użytych w tabeli. Jeśli chcemy, aby wszystkie komórki w tabeli były równej wielkości możemy skorzystać z polecenia Wyrównaj komórki. Dzięki poleceniom Scal komórki i Podziel komórki możemy zmienić ilość komórek w istniejącej tabeli, łącząc je ze sobą lub dzieląc na mniejsze.

11 Przykładowa tabela wykorzystująca Autoformatowanie obrazująca działania na bitach:

12 Dzięki poleceniu Suma możemy zsumować dane liczbowe z wierszów, kolumn, lub pojedynczych komórek i wyświetlić tę sumę w wybranej komórce. Dzięki temu, za każdym razem gdy chcemy policzyć sumę, wystarczy, że zmienimy wartości w interesujących nas wierszach lub kolumnach. Na przykład możemy stworzyć tabelę liczącą obwód trójkąta, która będzie wyglądać tak:

13 Sortowanie Możemy zmienić kolejność, w jakiej uporządkowane są dane w tabeli, posługując się Sortowaniem. W Wordzie istnieją dwa typy sortowań: - sortowanie alfanumeryczne To sortowanie porządkuje dane według porządku alfabetycznego - sortowanie liczbowe To sortowanie ustawia dane w porządku liczbowym

14

15 Tabela po zastosowaniu sortowania alfanumerycznego: Tabela po zastosowaniu sortowania liczbowego:

16 Ćwiczenia 1. Korzystając z funkcji Wstaw tabelę oraz Scal komórki, uzyskaj poniższą tabelę. 2. Stwórz tabelę, korzystając z polecenia Suma, gdzie trzy pierwsze kolumny to kolejne długości boków prostopadłościanu, a ostatnia kolumna oblicza jego obwód. Wpisz dowolne wartości.

17 15-12-9 3. Stwórz dokument w którym pierwsza strona będzie podzielona na 3 kolumny oddzielone liniami o odstępach długości 1 cm oraz szerokości kolumn odpowiednio: 3 cm, 4 cm i 7 cm przypominająca poniższe zdjęcie

18 15-12-9 4. Zastosuj tabulatory na oddzielnej stronie dokumentu na pozycji: -3 cm z wyrównaniem do lewej, -6 cm z wyrównaniem do środka, -12 cm z wyrównaniem do prawej, -14 cm z wyrównaniem dziesiętnym oraz znakiem wiodącym nr 2 (dolne kropki). Uzupełnij danymi aby zobaczyć efekt swoich działań. Przykład:

19 15-12-9 Źródło: Strona pomocy pakietu Office: https://support.office.com/pl-pl/?ui=pl- PL&rs=pl-PL&ad=PL

20 15-12-9 Wykonali: Michał Słowikowski Daniel Kowalewski


Pobierz ppt "Istotą kolumn jest przedzielenie strony na kilka części położonych obok siebie. Ilość kolumn jest generowana przez użytkownika, odpowiednio dla jego potrzeb."

Podobne prezentacje


Reklamy Google