Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ryszard Riedel.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ryszard Riedel."— Zapis prezentacji:

1 Ryszard Riedel

2 Dzieciństwo Urodzony 7 września 1956 roku w Chorzowie. Był drugim dzieckiem Krystyny i Jana Riedlów. Ojciec był dla niego surowy, chciał zaszczepić w nim pasję do samochodów, lecz Rysiek wykazywał zdolności plastyczne i muzyczne (pisał pamiętnik). W szkole dostawał słabe oceny, a edukację zakończył w 1972 roku, kiedy chodził do 7 klasy. Jednym z jego pierwszych sukcesów muzycznych był występ w roli wokalisty na obozie harcerskim, który został entuzjastycznie przyjęty przez kolegów.

3 Założenie rodziny Swoją żonę-Małgorzatę Pol, poznał na tyskim stadionie latem 1971 roku. Ślub Ryszarda i Małgorzaty Riedlów odbył się 26 listopada 1977 roku w Tychach. Rysiek spóźnił dwie godziny na uroczystość po czym powiedział żonie: „Co się przejmujesz? Byśmy brali ślub równolegle z jakąś drugą parą, a tak marsza zagrają tylko nam.” W 1978 roku urodziło mu się pierwsze dziecko Sebastian, a w 1980 roku Karolina. Narodziny dzieci nie zmieniły wiele w jego trybie życia. Nadal także nie miał stałej pracy.

4

5 Kapele Pierwszą formacją z jaką związał się pan Ryszard nazywała się Fagot. Następnie dołączył do grupy Horn (Festus). Spędził tam około rok. W roku dołączył do „Dżemu”. To znaczy przyszły Dżem, gdyż pierwotnie zespół nosił nazwę „Jam”. Najpierw zatrudnił się w zakładzie ślusarsko – monterskim, gdzie kapela miała swoje próby. Rysiek zdołał namówić zespół na próbę, na której zaśpiewał: „All Right Now” Free. Muzycy byli pod wielkim wrażeniem, lecz jak mówili: „Buty nam spadły jak dał głos, ale niczego po sobie poznać nie daliśmy, żeby małolatowi się w głowie nie poprzewracało.”

6 Dalsza kariera Na początku lat 70- tych skład często się zmieniał oraz kapela coraz rzadziej grała. Wtedy to Rysiek objął stery zespołu. Dobierał skład, pisał teksty i komponował. Momentem przełomowym był festiwal w Jarocinie w roku. „Dżem” obwołano sensacją. Bardzo ceniono Reidla za jego naturalność i umiejętność wydobycia głębokiego przekazu z tekstu. W roku reszta zespołu z powodu brania narkotyków przez Riedla wydaliła go z zespołu. On przyjął tą decyzję ze spokojem.

7 Nałóg i Śmierć W 1985 roku podczas pobytu we Szwajcarii członkowie zespołu zaczęli dostrzegać, jak bardzo nałóg ich wokalisty, im przeszkadza. Narkotyki owładnęły Ryszarda. Opuszczał próby, koncerty. Pogorszył się jego stan zdrowia oraz relacje z resztą zespołu. Menadżer mówił o nim: „Rysiek był na głodzie, patrzył zimnym, stalowym, nienawistnym wzrokiem. Takiego go wcześniej nie widziałem.” Był kilka razy na odwyku, jednak cały czas wracał do heroiny. Raz nawet wziął dawkę w szpitalu. W lipcu roku Riedel trafił do szpitala w Chorzowie. Stan zdrowia Ryśka był krytyczny. Tego samego roku 30 lipca zmarł z powodu nie wydolności serca. Został pochowany na cmentarzu w Wartogłowcu.

8

9 Pomnik Ryszarda

10 Najsławniejsze cytaty
[...] najgorzej w życiu to samotnym być. Przes­tałem marzyć, jak człowiek nie marzy, umiera. Któregoś dnia rzucę to wszystko i wyjdę rano niby po chleb. Chcę trochę czasu, bo czas leczy rany. Kiedy byłem mały, zawsze chciałem dojść na koniec świata. Zawsze warto być człowiekiem, choć tak łatwo zejść na psy. Marzeniami żyłem jak król. Mam jeszcze wiarę, odmieni się los, znów kwiatek do lufy wetknie mi ktoś.

11 Ciekawostki: Był leworęczny.
Na początku swojej kariery dostał także propozycję od Kombi. Po własnym weselu nie wrócił do domu na 14 dni. Czesław Niemen powiedział, że abdykuje z miana króla muzyki bluesowej, na rzecz Ryśka Riedla. Swoje rysunki rozdawał widzom na koncertach. Nazywany był „Ostatnim Hipisem”. Nagrano o nim 4 filmy i napisano 3 książki.

12 Źródła:

13 Dziękuje za uwagę SZYMON OSIELENIEC


Pobierz ppt "Ryszard Riedel."

Podobne prezentacje


Reklamy Google