Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

OBRÓBKA SKRAWANIEM Opracował dr inż. Tomasz Dyl

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "OBRÓBKA SKRAWANIEM Opracował dr inż. Tomasz Dyl"— Zapis prezentacji:

1 OBRÓBKA SKRAWANIEM Opracował dr inż. Tomasz Dyl

2 Obróbka wiórowa Narzędzia Urządzenia

3 NARZĘDZIA DO OBRÓBKI SKRAWANIA
Klasyfikacja narzędzi ze względu na materiał wykonanie: monometaliczne, wykonane w całości z tego samego materiału, bimetaliczne, część robocza wykonana jest z materiału innego niż reszta narzędzia, umożliwia to znaczne zmniejszenie ich kosztów wytwarzania i eksploatacji. Ze względu na sposób mocowania narzędzi na obrabiarkach, można wyodrębnić: narzędzia trzpieniowe, wyposażone w tak zwany chwyt, który w przypadku noży jest nazwany trzonkiem, narzędzia nasadzane, mające otwór osadczy nazywany gniazdem. Narzędzia skrawające ze względu na rozpowszechnienie, dzielą się na: handlowe (katalogowe), objęte stosowanymi normami, produkowane przez przemysł narzędziowy i rozprowadzane przez placówki handlowe, specjalne, produkowane przez narzędziownie poszczególnych zakładów, przeznaczone do prowadzenia określonych zabiegów obróbki na określonych przedmiotach.

4 NARZĘDZIA DO OBRÓBKI SKRAWANIA
Narzędzia skrawające mogą zawierać następujące elementy: część roboczą, nazywaną także korpusem, na której są ukształtowane ostrza lub zamocowane płytki skrawające, część chwytową, przeznaczoną do ustalenia i zamocowania narzędzia na obrabiarce. Część ta może być wykonana jako: chwyt walcowy, stożkowy czy też w postaci graniastosłupa prostego o podstawie kwadratu lub prostokąta, gniazdo walcowe lub stożkowe, część łączącą (przejściową), która występuje w niektórych narzędziach trzpieniowych. Elementami bazowymi narzędzi są: podstawa trzonka w nożach, oś w narzędziach wykonujących ruch obrotowy.

5 NARZĘDZIA DO OBRÓBKI SKRAWANIA
Budowa noża tokarskiego

6 NARZĘDZIA DO OBRÓBKI SKRAWANIA
W części roboczej noża tokarskiego występują: powierzchnia natarcia Ag, po niej przemieszcza się wiór, powierzchnia przyłożenia główna Aa, zwrócona podczas skrawania do powierzchni przejściowej obrabianego przedmiotu, powierzchnia przyłożenia pomocnicza Aa’, zwrócona podczas skrawania do powierzchni obrobionej obrabianego przedmiotu, krawędź skrawająca główna S, która jest częścią wspólną powierzchni natarcia i powierzchni przyłożenia głównej, krawędź skrawająca pomocnicza S’, która jest częścią wspólną powierzchni natarcia i powierzchni przyłożenia pomocniczej, naroże, które może być: ostre, zaokrąglone lub ścięte, ostrze robocze, które zawiera krawędź skrawającą (główną i pomocniczą) oraz materiał ograniczony powierzchniami natarcia i przyłożenia (główną i pomocniczą).

7 NARZĘDZIA DO OBRÓBKI SKRAWANIA
Geometria wiertła krętego. 1. Główna krawędź skrawająca. 2. Pomocnicza krawędź skrawająca. 3. Krawędź poprzeczna (ścin). 4. Powierzchnia przyłożenia. 5. Rowek wiórowy. 6. Pomocnicza powierzchnia przyłożenia (łysinka). 7. Rdzeń. 8. Chwyt walcowy. 9. Zabierak 10. Chwyt stożkowy Morse’a. 11. Płetwa. 2κ- Kąt wierzchołkowy. ψ - Kąt pochylenia ścina. λ - Kąt natarcia.

8 Noże tokarskie


Pobierz ppt "OBRÓBKA SKRAWANIEM Opracował dr inż. Tomasz Dyl"

Podobne prezentacje


Reklamy Google