Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Izolacja DNA z cebuli. Rozwój nowoczesnych metod inżynierii genetycznej oraz zaawansowana aparatura laboratoryjna pozwalają nam badać nie tylko komórki,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Izolacja DNA z cebuli. Rozwój nowoczesnych metod inżynierii genetycznej oraz zaawansowana aparatura laboratoryjna pozwalają nam badać nie tylko komórki,"— Zapis prezentacji:

1 Izolacja DNA z cebuli

2 Rozwój nowoczesnych metod inżynierii genetycznej oraz zaawansowana aparatura laboratoryjna pozwalają nam badać nie tylko komórki, ale także struktury występujące w ich wnętrzu, m.in. DNA. Poznanie dokładnej budowy materiału genetycznego umożliwia bowiem lepiej zrozumieć funkcjonowanie organizmów. W tym celu DNA izoluje się z komórek, aby poddać go dalszym analizom.

3 Na zajęciach uczniowie poznali prostą metodę izolacji DNA z komórki cebuli. Uczniowie dostali instrukcję, z którą pracowali nad uzyskaniem DNA pod okiem nauczyciela. W prawym dolnym rogu widać DNA cebuli w probówce.

4 Składniki: jedna świeża cebula 2 łyżki stołowe płynu do mycia naczyń 1 łyżeczka soli pół szklanki wody 95% etanol (z zamrażalnika) woda Sprzęt laboratoryjny: bibuła filtracyjna nóż deska zlewki bagietka 2 garnki mikser lejek probówki termometr

5 Na początku rozpuszczamy sól w wodzie.

6 Kolejno wlewamy roztwór soli do zlewki z płynem do mycia naczyń i delikatnie mieszamy, żeby się nie spienił.

7 Teraz obieramy cebulę i bardzo drobno kroimy w kostkę (0,5cm).

8 Następnie pokrojoną cebulę przekładamy do zlewki z roztworem soli kuchennej i płynu do mycia naczyń.

9 W następnej kolejności zlewkę z „zupą cebulową” inkubujemy w temperaturze 60 °C (w garnku z gorącą wodą) przez 10-15 min.

10 Mieszaninę oziębiamy (wkładamy zlewkę z „zupą cebulową” do garnka z zimną wodą lub lodem).

11 Później całą mieszaninę należy zmiksować maksymalnie przez 3 sekundy.

12 Teraz filtrujemy mieszaninę przez bibułę filtracyjną do zlewki (należy uważać żeby piana z detergentu w mieszaninie nie dostała się do przesączu).

13 Następnie przelewamy przesącz do kilku probówek.

14 Bardzo ostrożnie i powoli (najlepiej po ściance) nalewamy do probówki z przesączem taką samą objętość zimnego etanolu, ile jest przesączu, tak aby alkohol utworzył nad nim warstwę.

15 Po chwili DNA będzie się wytrącać do warstwy alkoholowej w postaci cienkich, długich, galaretowatych nitek z przyczepionymi bąbelkami powietrza, można je nawijać na bagietkę i wyjmować z alkoholu.

16

17 Dziękujemy za uwagę i zapraszamy do uczestnictwa w kółku biologicznym prowadzonym przez panią Joannę Przybyłę.


Pobierz ppt "Izolacja DNA z cebuli. Rozwój nowoczesnych metod inżynierii genetycznej oraz zaawansowana aparatura laboratoryjna pozwalają nam badać nie tylko komórki,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google