Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Rynek biogazowni – co dalej z jego rozwojem? dr inż. Wojciech Czekała dr hab. inż. Jacek Dach, prof. nadzw. 21 stycznia 2016 r., Poznań.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Rynek biogazowni – co dalej z jego rozwojem? dr inż. Wojciech Czekała dr hab. inż. Jacek Dach, prof. nadzw. 21 stycznia 2016 r., Poznań."— Zapis prezentacji:

1 Rynek biogazowni – co dalej z jego rozwojem? dr inż. Wojciech Czekała dr hab. inż. Jacek Dach, prof. nadzw. 21 stycznia 2016 r., Poznań

2 Stan obecny rynku energii, w tym biogazu w Polsce

3 Produkcja energii pierwotnej w Polsce Główny Urząd Statystyczny (2015)

4 Redukcja CO 2 w Polsce jest poważnym problemem Produkcja energii pierwotnej w Polsce 80% energii elektrycznej jest produkowane z węgla kamiennego oraz brunatnego.

5 Udział nośników energii odnawialnej w łącznym pozyskaniu energii pierwotnej ze źródeł odnawialnych w 2013 r. EU-27 Polska Główny Urząd Statystyczny (2015)

6 Biogazownie rolnicze w Polsce Funkcjonujące biogazownie rolnicze: 78 biogazowni rolniczych 100% produkcji energii w kogeneracji Łączna moc elektryczna – 85,94 MW e http://www.arr.gov.pl/data/02004/rejestr_wytworcow_biogazu_rolniczego_07012016.pdfhttp://www.arr.gov.pl/data/02004/rejestr_wytworcow_biogazu_rolniczego_07012016.pdf 07.01.2016 r.

7 Co dalej z rynkiem biogazowni? Dlaczego warto stawiać na biogaz?

8 Czynniki przemawiające za produkcją biogazu Stabilna produkcja energii przez cały rok Znaczny areał gruntów rolnych (minimalnie większy niż w Niemczech - 9200 biogazowni) Rozwinięty przemysł rolno-spożywczy generujący znaczne ilości odpadów organicznych Produkcja wartościowych nawozów z pofermentu Miejsce utylizacji odpadów uciążliwych – skuteczna redukcja odorów oraz uporządkowanie gospodarki odpadami W przypadku budowy 2000 biogazowni realna możliwość zastąpienia planowanej elektrowni jądrowej (3750 MW)

9 a)Cena energii elektrycznej: z biogazowni w Polsce (około 250-270 zł/MWh), w Niemczech do 270 Euro/MWh stąd: bezpośredni import technologii z Niemiec to prosta droga do bankructwa. b)Koszt substratów – technologie NaWaRo: koszt kiszonki z kukurydzy Polska – 120-150 zł/t, Niemcy - 40-50 Euro/t. c)Kluczem do sukcesu jest wykorzystanie surowców odpadowych oraz zwiększenie efektywności fermentacji w stosunku do technologii NaWaRo. Czynniki mające wpływ eksploatację biogazowni rolniczej

10 Kierunki rozwoju biogazowni rolniczych

11 Obniżenie kosztów substratów dla biogazowni w trakcie jej funkcjonowania: Rynek producentów odpadów z rolnictwa i przetwórstwa, o rzeźnie i ubojnie, mleczarnie, gorzelnie, o zakłady przetwórcze warzyw i owoców, o przeterminowana i pozaklasowa żywność, Lokalizacja biogazowni przy zakładzie wytwórczym (obniżenie kosztów transportu, łatwiejsze uzyskanie pozwoleń). Dodatkowo: większe możliwości wykorzystania energii elektrycznej i cieplnej.

12 * Inwestycja w zespołach: - Producent odpadu (gorzelnia, rzeźnia)   biogazownia - Wykorzystanie ciepła (producent odpadu, lub suszarnie, szklarnie, hodowle ryb, krewetek itp.) ciepło odpady Lokalizacja biogazowni

13 Zaawansowane rozwiązania technologiczne w polskich biogazowniach: Niskie dofinansowanie warunkują konieczność poszukiwania nowych rozwiązań technicznych i technologicznych, Na podstawie uczestnictwa w I, II i III światowym kongresie biogazowym Great Cycle w Pekinie (2013, 2014 i 2015) należy stwierdzić, że rozwiązania spotykane w niektórych polskich biogazowniach reprezentują najbardziej zaawansowane technologie światowe.

14 Unikatowa biogazownia rolnicza z „jelitowym” systemem fermentacji (1200 kW e + 1300 kW t ), wysoka wydajność, możliwość produkcji H 2

15 2-stopniowa fermentacja metanowa w instalacji stalowej z innowacyjnym systemem mieszania centralnego

16 Biogazownia w gospodarstwie doświadczalnym UP w Poznaniu (przewidywane uruchomienie wiosna 2016 roku)

17 Zaawansowane rozwiązania technologiczne w polskich biogazowniach: Wykorzystanie CO 2 z silnika kogeneracyjnego biogazowni do zasilania szklarni celem intensyfikacji wzrostu roślin (badania 2010-14 na UP w Poznaniu).

18 Możliwości zagospodarowania pulpy pofermentacyjnej nawóz rolniczypulpa R10 separacja - grawitacyjna - mechaniczna - inna gęstwaodciek R10 suszenieR3 kompost nawóz certyfikowany wykorzystanie ponowne w biogazowni suszpelety wprowadzenie do obiegu nawóz rolniczy nawóz dedykowany

19 Rozwój biogazowni jako umocnienie strategicznej niezależności energetycznej Polski: Biogazownie mogą zapewniać stabilność dostaw energii elektrycznej i ciepła. Ilość bioodpadów i biomasy w Polsce umożliwia produkcję biometanu w ilości większej niż aktualny import gazu ziemnego z Rosji. Rozwój rynku biogazowego zapewnia aktywizację lokalnej gospodarki (podwykonawcy i dostawcy materiałów w dużej mierze wywodzą się z lokalnych rynków).

20 Podsumowanie 1.Przyszłość rynku biogazowego w Polsce jest obiecująca dzięki zmianie podejścia nowego rządu do tej formy OZE. 2.Kluczem do rozwoju biogazowni rolniczych w Polsce wydaje się być zwiększenie wydajności technologii fermentacji i wykorzystanie substratów bio-odpadowych. 3.Problemy w zgodnym z prawem zagospodarowaniu odpadów z przemysłu rolno-spożywczego sprzyjają inwestycjom w biogazownie przy wielu zakładach produkcyjnych, nawet przy ograniczonych subwencjach.

21 Kontakt: wojciech@up.poznan.pl Dziękuję za uwagę http://6iee.com/786710.html


Pobierz ppt "Rynek biogazowni – co dalej z jego rozwojem? dr inż. Wojciech Czekała dr hab. inż. Jacek Dach, prof. nadzw. 21 stycznia 2016 r., Poznań."

Podobne prezentacje


Reklamy Google