Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pierścienice (Annelida) http://beautifulnow.is.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Pierścienice (Annelida) http://beautifulnow.is."— Zapis prezentacji:

1 Pierścienice (Annelida)

2 Charakterystyka wór skórno-mięśniowy zawiera: mięśnie okrężne, wzdłużne oraz jednowarstwowy nabłonek, wtórna jama ciała celoma wypełnia przestrzeń między ścianą jelita, a worem mięśniowym, wszystkie zwierzęta począwszy od pierścienic to wtórne jamowce (celomata).

3 Budowa wewnętrzna Biologia 2. Podręcznik. Zakres rozszerzony. Ciekawi świata. Wydawnictwo OPERON

4 Charakterystyka ciało podzielone na segmenty zwane metamerami,
metamery oddzielone są septami i zawierają podobny komplet narządów, u pierścienic występuje metameria homonomiczna, pierwszy segment to płat przedgębowy zaopatrzony w narządy czuciowe (głaszczki, czułki), a także oczy, dwa ( lub trzy) kolejne scalone segmenty to płat gębowy, zaopatrzony w otwór gębowy, u wieloszczetów płat przedgębowy i płat gębowy to (umownie) głowa, skąposzczety i pijawki nie mają wyodrębnionej głowie, Charakterystyka

5 budowa wewnętrzna Biologia 2. Podręcznik. Zakres rozszerzony. Ciekawi świata. Wydawnictwo OPERON

6 Narząd ruchu - parapodia
u wieloszczetów to uwypuklenie bocznej ściany segmentu ciała, zbudowane są z części podstawowej i dwóch płatów, w płatach tych mogą się znajdować chitynowe szczeci (mające działanie usztywniające), wyrostki skrzelowe lub wyrostki czuciowe.

7 układ pokarmowy Ektodermalne jelito przednie - w jego skład wchodzi otwór gębowy, umięśniona gardziel, gdzie mogą występować "ząbki" u form drapieżnych, rura przełyku (przełyk zawiera gruczoły wapienne - gruczoły Morrena, które w neutralizują kwasy humusowe, czasami rozszerzająca się w żołądek. Endodermalne jelito środkowe. Ektodermalne jelito tylne to krótkie, niezróżnicowane. Na całej długości jelita znajduje się zagłębienie zwane rynienką, dzięki której następuje szybsze wchłanianie i trawienie.

8 układ pokarmowy

9 rolę serca pełnią naczynia okrężne,
układ krwionośny u większości pierścienic jest zamknięty, składa się z dwóch podłużnych naczyń: grzbietowego, kurczliwego, tłoczącego krew do przodu oraz brzusznego - w którym krew płynie do tyłu, oba te naczynia są połączone ze sobą za pomocą naczyń okrężnych (przednia część ciała) rolę serca pełnią naczynia okrężne, płynem krążącym jest hemolimfa, która zwykle jest barwna - zielona (zawierająca chlorokruorynę), różowa (chemoerytryna), czerwona (zawierająca hemoglobinę lub erytrokruorynę), żółta, bezbarwna.

10 układ wydalniczy budowany jest z metanefrydiów,
ma charakter metameryczny, w każdym segmencie znajduje się para orzęsionych lejków, które otwierają się do jamy ciała i wychwytują metabolity, u niektórych wieloszczetów znajduje się układ wydalniczy typu protonefrydialnyego (brak komórek płomykowych, które zostały zastąpione przez solenocyty)

11 Metanefrydium

12 wymiana gazowa zachodzi całą powierzchnią ciała
układ oddechowy wymiana gazowa zachodzi całą powierzchnią ciała u niektórych wieloszczetów wykształciły się również prymitywne narządy oddechowe - skrzela.

13 układ nerwowy typu drabinkowego

14 układ nerwowy typu drabinkowego
parzyste zwoje międzygardzielowe (nadprzełykowe i ponadprzełykowe)- tworzące mózg. Odchodzą od nich obrączki okołogardzielowe łączące je ze zwojami podgardzielowymi. brzuszny łańcuch nerwowy to parzyste zwoje rozmieszczone w każdym segmencie połączone komisurami w pary.

15 rozmnażanie wieloszczety są rozdzielnopłciowe, zapłodnienie zewnętrzne i rozwój złożony. larwa (trochofora ) jest orzęsiona i jest stadium wolnożyjącym, nie występuje u nich zjawisko dymorfizmu płciowego, skąposzczety oraz pijawki są obojnakami. Występuje u nich zapłodnienie krzyżowe. Rozwój jest prosty (brak stadium larwalnego). Biologia 2. Podręcznik. Zakres rozszerzony. Ciekawi świata. Wydawnictwo OPERON

16 skąposzczety (Oligochaeta)
ciało wydłużone, lekko spłaszczone, na ciele szczecinki (funkcje m.in. narządów dotyku, ruchu) otwór gębowy zwykle po stronie brzusznej, jelito przednie połączone z ujściem tzw. gruczołów wapiennych (gruczoły Morrena), są obupłciowe, zapłodnienie tzw. krzyżowe, jaja otaczane są kokonem wytwarzanym przez gruczoły znajdujące się w tzw. siodełku, występującym także u pijawek, u niektórych możliwe jest rozmnażanie polegające na podziale i zregenerowaniu pozostałej części ciała. naukawpolsce.pap.pl

17 Wieloszczety (Polychaeta)
kształt ciała obły, niekiedy lekko spłaszczony brzusznie, liczba segmentów , heteronomiczność, parapodia ze szczecinkami, są przodkami stawonogów.

18 Pijawki (Hirudinea) ciało spłaszczone grzbietobrzusznie,
długości od kilku milimetrów do 20 cm, do ssania pijawki używają silnie umięśnionej gardzieli i przełyku, przyssawki (80-90 ostrzy) służą wyłącznie do wbicia się pod skórę ofiary lub przytwierdzenia się, wytwarzają hirudynę czyli czynnik antykrzepliwy krwi. wedkowanie.blog.onet.pl

19 Koniec


Pobierz ppt "Pierścienice (Annelida) http://beautifulnow.is."

Podobne prezentacje


Reklamy Google