Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Gładkościowa obróbka ścierna Opracował dr inż. Tomasz Dyl

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Gładkościowa obróbka ścierna Opracował dr inż. Tomasz Dyl"— Zapis prezentacji:

1 Gładkościowa obróbka ścierna Opracował dr inż. Tomasz Dyl
1

2 Docieranie Docieranie (lapping) jest stosowane jako obróbka wykończeniowa powierzchni płaskich oraz obrotowych (zewnętrznych i wewnętrznych), uprzednio obrobionych rozwiercaniem, bardzo dokładnym toczeniem lub bardzo dokładnym frezowaniem, przeciąganiem czy szlifowaniem. Naddatki na docieranie są rzędu 0,01 – 0,02 mm. Narzędzia do docierania noszą nazwę docieraki, są to żeliwne tarcze lub głowice. Pomiędzy powierzchnie robocze narzędzia i obrabianego przedmiotu wprowadzane jest luźne ścierniwo w postaci proszku lub pasty. Docierak i obrabiany przedmiot wykonują względem siebie złożone ruchy w różnych kierunkach.

3 Docieranie Docieranie jest sposobem obróbki wykończeniowej, który umożliwia uzyskanie powierzchni o najmniejszej chropowatości (Ra nawet poniżej 0,01 mm) oraz najwyższej dokładności wymiarowo – kształtowej. W docieraniu usuwane są wierzchołki mikronierówności oraz warstwa wierzchnia o uszkodzonej, w obróbce poprzedzającej, strukturze, np.. mikroprzypalenia szlifierskie. Pod względem kinematycznym docieranie charakteryzuje się różnorodnością ruchów względnych docieraka i obrabianej powierzchni. Rozróżnia się docieranie: ręczne, maszynowo-ręczne i maszynowe.

4 Docieranie Ze względu na rodzaj styku narzędzia z przedmiotem obrabianym: jednostronne, dwustronne, kształtowe. Ze względu na kształt powierzchni docieranej rozróżnia się: docieranie powierzchni obrotowych wewnętrznych i zewnętrznych, walcowych, stożkowych i kulistych, docieranie płaskie, docieranie kształtowe powierzchni współpracujących, w których rolę docieraka spełnia część współpracująca (docieranie montażowe i uszczelniające).

5 Docieranie

6 Docieranie

7 Docieranie

8 Docieranie W skład zawiesin ściernych (płyny, pasty) wchodzą:
mikroziarna (węglik krzemu, elektrokorund, węglik boru, diament naturalny i syntetyczny) składniki płynne, wiążące (oleje mineralne i inne produkty naftowe, towot, wosk techniczny, itp.). Węglik krzemu (karbokorund) jest twardszy i ma lepsze zdolności skrawne od elektrokorundu. Stosuje się go do obróbki wstępnej, gdzie zachodzi potrzeba usuwania większych naddatków materiału (docieranie wstępne stali, żeliwa i metali nieżelaznych). Elektrokorund kruszy się na drobniejsze ziarna łatwiej od karbokorundu, dlatego stosowany jest do docierania wykończeniowego. Węglik boru jest stosowany do stali hartowanych i węglików spiekanych. Diament naturalny i syntetyczny jest używany do docierania węglików spiekanych i kamieni szlachetnych. Tlenek żelaza i tlenek chromu stosuje się do docierania polerującego.

9 Polerowanie Polerowanie ścierne nie powoduje zmian kształtów i wymiarów obrabianego przedmiotu. Umożliwia uzyskanie powierzchni o dużym połysku i bardzo małej chropowatości. Można uzyskać powierzchnię zwierciadlaną. Obrabiarki do polerowania (polerki) są wyposażone w szybko-wirujące tarcze ze skóry, filcu. Na tarczę nakłada się pastę polerską. Przedmiot obrabiany dociskany do powierzchni tarczy wykonuje złożone ruchy. Polerowanie wykonuje się w kilku zabiegach poprzez zmianę grubości ziaren ścierniwa od największych do najmniejszych.


Pobierz ppt "Gładkościowa obróbka ścierna Opracował dr inż. Tomasz Dyl"

Podobne prezentacje


Reklamy Google