Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

OBYWATEL EDI EDUKACJA, DZIAŁANIA INFORMACYJNE. LEKCJA 4 Wolontariat Europejski Wolontariat Europejski to forma wolontariatu zagranicznego oferowana w.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "OBYWATEL EDI EDUKACJA, DZIAŁANIA INFORMACYJNE. LEKCJA 4 Wolontariat Europejski Wolontariat Europejski to forma wolontariatu zagranicznego oferowana w."— Zapis prezentacji:

1 OBYWATEL EDI EDUKACJA, DZIAŁANIA INFORMACYJNE

2 LEKCJA 4 Wolontariat Europejski Wolontariat Europejski to forma wolontariatu zagranicznego oferowana w ramach Programu ERASMUS +. W ramach tego programu młodzi europejczycy (nie tylko z Unii Europejskiej!) mogą wyjechać na krótkie lub długoterminowe projekty za granicą, aby pracować jako wolontariusze w organizacjach pozarządowych, lub instytucjach kultury, lub pomocy społecznej. Projekt jest dofinansowany ze środków Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

3 LEKCJA 4 Czym można zajmować się w ramach wolontariatu? Typowe projekty dotyczą pracy: Z dziećmi i młodzieżą. Edukacji. W instytucjach kultury (muzea, galerie itp.). Przy konkretnych projektach społecznych lub kulturalnych (np. kampanie społeczne, festiwale itp.). Na rzecz ochrony zwierząt i środowiska (np. w ZOO, w Parkach Narodowych itp.). To co możecie robić w ramach EVS zależy głównie od waszych zainteresowań. Projekt jest dofinansowany ze środków Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

4 LEKCJA 4 Co daje Wolontariat Europejski? Szansę na wyjazd za granicę, poznania nowej kultury. Możliwość poznania ciekawych osób z różnych krajów. Doskonałą szansę na rozwój nowych kompetencji oraz zdobycie ważnego doświadczenia przydatnego m.in. na rynku pracy. Odskocznię od naszego normalnego życia. Możliwość udoskonalenia naszych kompetencji językowych i nauczenia się funkcjonowania w środowisku międzykulturowym. Czas i przestrzeń dla siebie. Projekt jest dofinansowany ze środków Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

5 LEKCJA 4 Dokąd można wyjechać? W pierwszej kolejności do krajów Unii Europejskiej, krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego i krajów kandydujących do UE. Można także wyjechać do krajów sąsiadujących z UE. No i można też pojechać, gdzieś dalej, np. do Indii, Wietnamu, do Afryki itd. Wszystko zależy od waszych: zainteresowań, cierpliwości, umiejętności poszukiwania projektu dla siebie, zaangażowania. Projekt jest dofinansowany ze środków Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

6 LEKCJA 4 Jak to działa? Musisz mieć 18 do 30 lat. Można pojechać na projekt krótkoterminowy (2 tygodnie do 2 miesięcy)… Lub długoterminowy (2 do 12 miesięcy). Samemu lub w grupie (w projektach krótkoterminowych uczestniczy od 10 osób wzwyż). Można pojechać tylko raz w życiu (chyba, że wcześniej byliście na projekcie krótko terminowym, jednak nie dłużej niż na 12 miesięcy). Projekt jest dofinansowany ze środków Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

7 LEKCJA 4 Jak to działa? Aby wyjechać musicie znaleźć organizację wysyłającą oraz organizację goszczącą, która będzie realizować projekt. Każda organizacja musi mieć numer akredytacji, tj. pozwolenia na organizację projektów. Bazę takich organizacji znajdziecie na Europejskim Portalu Młodzieżowym. Najprościej znaleźć takie organizacje przez Internet, możecie też poszukać w swoim mieście lub zgłosić się do lokalnego punktu sieci EURODESK. Ważne jest, abyście wcześniej sprawdzili obie organizacje, ponieważ od nich zależeć będzie wszystko podczas trwania waszego projektu. Nie dajcie się oszukać, wykorzystać, lub po prostu zróbcie wszystko by nie przeżyć zawodu. Projekt jest dofinansowany ze środków Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

8 LEKCJA 4 Gdzie szukać organizacji?  Punkt Informacji Młodzieżowej w Rudzie Śląskiej: Kontakt: rudaslaska@eurodesk.eu Telefon: 693 901 799rudaslaska@eurodesk.eu  Europejski Portal Młodzieżowy – tu znajdziecie bazę organizacji EVS: http://europa.eu/youth/plhttp://europa.eu/youth/pl  Portal Facebook – na portalu swoje profile ma wiele organizacji zajmujących się EVS’em, znajdziecie tam też wiele grup zrzeszających uczestników i organizatorów projektów. Czasem uda się tam znaleźć ciekawą ofertę wyjazdu „last minute”, lub projekty organizowane w bardziej egzotycznych krajach. Projekt jest dofinansowany ze środków Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

9 LEKCJA 4 Pamiętajcie!  Punkt Informacji Młodzieżowej w Rudzie Śląskiej: Kontakt: rudaslaska@eurodesk.eu Telefon: 693 901 799rudaslaska@eurodesk.eu  Europejski Portal Młodzieżowy: http://europa.eu/youth/plhttp://europa.eu/youth/pl  Portal Facebook – na portalu swoje profile ma wiele organizacji zajmujących się EVS’em, znajdziecie tam też wiele grup zrzeszających uczestników i organizatorów projektów. Czasem uda się tam znaleźć ciekawą ofertę wyjazdu „last minute”, lub projekty organizowane w bardziej egzotycznych krajach. Projekt jest dofinansowany ze środków Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.


Pobierz ppt "OBYWATEL EDI EDUKACJA, DZIAŁANIA INFORMACYJNE. LEKCJA 4 Wolontariat Europejski Wolontariat Europejski to forma wolontariatu zagranicznego oferowana w."

Podobne prezentacje


Reklamy Google