Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kazusy delikty.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kazusy delikty."— Zapis prezentacji:

1 Kazusy delikty

2 Adam pracował w Piekarni na umowę zlecenie i rozwoził pączki samochodem firmowym. Pewnego dnia, spowodował wypadek samochodowy i uszkodził ten samochód na 2000 zł. Właściciel firmy był jednocześnie właścicielem samochodu, miał wykupione ubezpieczenie OC i zapłacił z tego ubezpieczenia szkodę wyrządzoną osobie trzeciej wypadkiem. Jednocześnie właściciel domaga się od Adama odszkodowania 2000 zł. Adam broni się i wskazuje art. 436 k.c., zgodnie z którym za szkodę wypadkową odpowiada posiadacz samoistny samochodu.

3 Marek S. zażądał od Józefa K. i Tadeusza S. solidarnie kwoty 8
Marek S. zażądał od Józefa K. i Tadeusza S. solidarnie kwoty zł jako zwrotu wartości skradzionego sprzętu AGD oraz zniszczeń dokonanych w mieszkaniu podczas kradzieży. Sprawcy włamania nie ujęto. Józef K. został skazany prawomocnie za pomocnictwo w kradzieży z włamaniem, zaś Tadeusz S. skazany za paserstwo sprzętu AGD. Pozwany Józef K. bronił się zarzutem, że nie brał udziału we włamaniu, a nadto obaj z Tadeuszem S. twierdzili, że nie uzyskali żadnej korzyści z przestępstwa. Tadeusz S. nabył bowiem sprzęt od sprawcy za zł i za taka kwotę sprzedał go bez zysku. Natomiast sprawca, który uciekł, nic nie zostawił Józefowi K.

4 Jan C. w czasie pobytu brata na wakacjach wyprowadzał jego psa na spacery. Pewnego dnia, pies wyrwał mu się ze smyczy i ugryzł przechodzącą osobę. Kto odpowiada za szkodę ?

5 Jan C. w czasie pobytu brata na wakacjach wyprowadzał jego psa na spacery. Był to duży pies obronny doskonale wytresowany. Pewnego dnia, spacerując z psem Jan zauważył swojego dawnego prześladowcę z boiska szkolnego, zaczął zachęcać psa do ataku wydając mu komenty : „bierz go”, atakuj itp. Pies posłuszny Panu zaatakował Józefa w ten sposób, że położył go na ziemię, ale nie ugryzł go, ani w żaden sposób nie uszkodził ciała. Czy jest to delikt ? Kto za niego odpowiada ?


Pobierz ppt "Kazusy delikty."

Podobne prezentacje


Reklamy Google