Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Co to jest piractwo komputerowe? licencja,prawo autorskie

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Co to jest piractwo komputerowe? licencja,prawo autorskie"— Zapis prezentacji:

1 Co to jest piractwo komputerowe? licencja,prawo autorskie

2 Programy bezpłatne lub za niewielką opłatą
Dostępne programy bezpłatne freeware i public domain a za niewielką opłatą shareware. Programy te są rozpowszechniane przez wiele firm, a także przez dużych producentów oprogramowania.

3 Licencja Licencja – to dokument,który jest umową miedzy producentem a nabywcą programu,określającą szczegółowe warunki jego użytkowania.Zgodę na użytkowanie programu chronionego przez prawo autorskie uzyskujesz wraz z jego legalnym zakupem.

4 Prawa autorskie Prawa autorskie- zobowiązują cię do legalnego korzystania z programu komputerowego,musisz uzyskać na to zgodę producenta i postępować z programem zgodnie z prawem.

5 Teraz już wiesz co to prawa autorskie a czy je respektujesz
Teraz już wiesz co to prawa autorskie a czy je respektujesz?Przeczytaj poniższa notatkę i zastanów sie nad tym : Twórcami oprogramowania komputerowego są zwykle duże zespoły ludzi, którzy za swoje dzieło, będące wytworem ich pracy, myśli i talentu, zasługują na godziwą zapłatę.To oni mają wyłączne prawo do swoich produktów i ustalenia warunków rozpowszechnia.

6 Hakerzy Haker-to osoba o bardzo dużych,praktycznych umiejętnościach informatycznych która identyfikuje się ze społecznością hakerską. Hakerzy odznaczają się bardzo dobrą orientacją w internecie.

7 Technologia hakerów Większość hakerów związana jest z kulturą hakerską, jednak bycie hakerem oznacza przede wszystkim wysokie umiejętności techniczne. Wprowadzają oni również ciekawe i użyteczne poprawki w programach.

8 Jak się przedstawia piractwo komputerowe w innych krajach?
57% oprogramowania w Polsce jest nielegalnego pochodzenia. To jest współczynnik proporcjonalny ilościowy. Trzeci rok z rzędu piractwo spadło o jeden punkt procentowy. Ta tendencja spadkowa ma charakter ogólnoświatowy. W wypadku Rosji i Chin, krajów, które zawsze były w ścisłej czołówce obserwujemy, że Chiny zanotowały spadek dziesięcioprocentowy, Rosja - sześcioprocentowy. Świadczy to o coraz lepszej efektywności i współpracy podmiotów uprawnionych z organami ścigania.

9 Pięć podstawowych form piractwa
Istnieje pięć podstawowych form piractwa komputerowego i wszystkie z nich są jednakowo niszczące dla producentów oprogramowania i końcowych użytkowników. * Wykonywanie dodatkowych kopii: Ta forma piractwa występuje, gdy np. w obrębie firmy wykonywane są dodatkowe kopie programu do użytku pracowników. * Instalacja na twardym dysku: Niektórzy dostawcy sprzętu komputerowego instalują nielegalne kopie oprogramowania na twardych dyskach

10 * Piractwo przez FTP: Ta forma piractwa występuje, gdy chronione prawami autorskimi oprogramowanie jest kopiowane przez Internet z serwerów FTP. Wszelkie oprogramowanie Microsoft ściągane bez zezwolenia Microsoft z Internetu należy uważać za nielegalne. * Wypożyczanie lub wynajem oprogramowania ma miejsce, gdy program zostaje nielegalnie udostępniony innym użytkownikom, którzy z reguły kopiują taki „wypożyczony” program na swój twardy dysk, a następnie zwracają otrzymaną kopię programu wypożyczającemu. * Fałszowanie: Jest to nielegalne powielanie i sprzedaż oprogramowania chronionego przez prawa autorskie, w formie mającej powodować wrażenie legalności produktu. Fałszowanie oprogramowania ma miejsce także przy sprzedaży w sklepie lub na ulicy w oczywisty sposób nielegalnych produktów, na przykład zawierających gorsze jakościowo lub pisane ręcznie etykiety i zapakowanych w folię. Warto także pamiętać, iż według nowego Kodeksu Karnego już samo posiadanie nielegalnej kopii oprogramowania traktowane jest jak paserstwo.


Pobierz ppt "Co to jest piractwo komputerowe? licencja,prawo autorskie"

Podobne prezentacje


Reklamy Google