Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kwaśne opady Wybuchowi Naukowcy.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kwaśne opady Wybuchowi Naukowcy."— Zapis prezentacji:

1 Kwaśne opady Wybuchowi Naukowcy

2 Dlaczego powstają kwaśne deszcze?
Kwaśne deszcze powstają na obszarach, gdzie do atmosfery oprócz dwutlenku węgla wydostają się szkodliwe tlenki azotu i siarki. Mogą być one pochodzenia naturalnego (wybuchy wulkanów) lub sztucznego, pochodzących ze spalania węgla kamiennego, ropy naftowej i gazu ziemnego.

3 Jak powstają kwaśne deszcze?
Wyemitowane gazy wędrują z masami powietrza na znaczną odległość. Łączą się z wodą tworząc kwasy o słabym stężeniu (gazy rozpuszczają się w kropelkach wody). Następnie wraz z opadami atmosferycznymi spadają na ziemię powodując liczne zniszczenia.

4 Skutki Kwaśne deszcze powodują więcej szkód niż nam się może wydawać. Niszczą roślinność na dwa sposoby: bezpośrednie i pośrednie. Bezpośrednie polegają na uszkadzaniu igieł i liści, a pośrednie na zakwaszeniu gleb. Zmniejsza to roślinie dostęp do substancji odżywczych oraz powoduje uszkodzenie korzeni. Kwaśne deszcze powodują również zakwaszenie zbiorników wodnych co zabija plankton i negatywnie wpływa na faunę i florę. Kwaśne opady przyczyniają się także do niszczenia budynków, pomników i zabytków, ponieważ rozpuszczają wapień i cement.

5 Zniszczenia dokonane przez Kwaśne deszcze

6 Zapobieganie W Stanach Zjednoczonych przeprowadzono tzw. handel emisjami zanieczyszczeń, który pozwolił na zmniejszenie tlenków siarki w atmosferze o 60 %. Innym rozwiązaniem jest odsiarczanie paliw i spali oraz chociażby zmniejszenie emisji spalin do atmosfery.

7 Doświadczenie Przebieg doświadczenia:
Do kolby wlej wodę z oranżem metylowym i umieść nad powierzchnią wody łyżeczkę do spaleń z płonąca siarką. Następnie po zakończeniu spalania siarki kolbę zatkaj korkiem i wstrząsaj zawartością. Obserwuj zmianę za barwienia roztworu…. Następnie poddać działaniu fragmenty roślin.

8

9 Bibliografia https://pl.wikipedia.org/wiki/Kwa%C5%9Bny_deszcz


Pobierz ppt "Kwaśne opady Wybuchowi Naukowcy."

Podobne prezentacje


Reklamy Google