Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

KWAŚNE OPADY Wybuchowi Naukowcy. DLACZEGO POWSTAJĄ KWAŚNE DESZCZE? Kwaśne deszcze powstają na obszarach, gdzie do atmosfery oprócz dwutlenku węgla wydostają.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "KWAŚNE OPADY Wybuchowi Naukowcy. DLACZEGO POWSTAJĄ KWAŚNE DESZCZE? Kwaśne deszcze powstają na obszarach, gdzie do atmosfery oprócz dwutlenku węgla wydostają."— Zapis prezentacji:

1 KWAŚNE OPADY Wybuchowi Naukowcy

2 DLACZEGO POWSTAJĄ KWAŚNE DESZCZE? Kwaśne deszcze powstają na obszarach, gdzie do atmosfery oprócz dwutlenku węgla wydostają się szkodliwe tlenki azotu i siarki. Mogą być one pochodzenia naturalnego (wybuchy wulkanów) lub sztucznego, pochodzących ze spalania węgla kamiennego, ropy naftowej i gazu ziemnego.

3 JAK POWSTAJĄ KWAŚNE DESZCZE? Wyemitowane gazy wędrują z masami powietrza na znaczną odległość. Łączą się z wodą tworząc kwasy o słabym stężeniu (gazy rozpuszczają się w kropelkach wody). Następnie wraz z opadami atmosferycznymi spadają na ziemię powodując liczne zniszczenia.

4 SKUTKI Kwaśne deszcze powodują więcej szkód niż nam się może wydawać. Niszczą roślinność na dwa sposoby: bezpośrednie i pośrednie. Bezpośrednie polegają na uszkadzaniu igieł i liści, a pośrednie na zakwaszeniu gleb. Zmniejsza to roślinie dostęp do substancji odżywczych oraz powoduje uszkodzenie korzeni. Kwaśne deszcze powodują również zakwaszenie zbiorników wodnych co zabija plankton i negatywnie wpływa na faunę i florę. Kwaśne opady przyczyniają się także do niszczenia budynków, pomników i zabytków, ponieważ rozpuszczają wapień i cement.

5 ZNISZCZENIA DOKONANE PRZEZ KWAŚNE DESZCZE

6 ZAPOBIEGANIE W Stanach Zjednoczonych przeprowadzono tzw. handel emisjami zanieczyszczeń, który pozwolił na zmniejszenie tlenków siarki w atmosferze o 60 %. Innym rozwiązaniem jest odsiarczanie paliw i spali oraz chociażby zmniejszenie emisji spalin do atmosfery.

7 DOŚWIADCZENIE Przebieg doświadczenia: Do kolby wlej wodę z oranżem metylowym i umieść nad powierzchnią wody łyżeczkę do spaleń z płonąca siarką. Następnie po zakończeniu spalania siarki kolbę zatkaj korkiem i wstrząsaj zawartością. Obserwuj zmianę za barwienia roztworu…. Następnie poddać działaniu fragmenty roślin.

8

9 BIBLIOGRAFIA https://pl.wikipedia.org/wiki/Kwa%C5%9Bny_deszcz http://www.euro-net.pl/~adamczak/ekologia/deszcze.htm


Pobierz ppt "KWAŚNE OPADY Wybuchowi Naukowcy. DLACZEGO POWSTAJĄ KWAŚNE DESZCZE? Kwaśne deszcze powstają na obszarach, gdzie do atmosfery oprócz dwutlenku węgla wydostają."

Podobne prezentacje


Reklamy Google