Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

KOMUNIKACJA Czyli sposoby komunikowania ludzi w dziejach ludzkości.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "KOMUNIKACJA Czyli sposoby komunikowania ludzi w dziejach ludzkości."— Zapis prezentacji:

1 KOMUNIKACJA Czyli sposoby komunikowania ludzi w dziejach ludzkości

2 Komunikację zapoczątkowały petroglify. Prawdopodobnie używane były liczne mniej trwałe symbole – ułożone stosy kamieni, symbole wyryte w drewnie czy ziemi, jednak nie przetrwały one do dzisiejszych czasów, a ich istnienia możemy się tylko domyślać, obserwując – bliższe nam czasowo – prymitywne kultury z Oceanii czy Afryki. Równie stare są też pierwsze środki mnemotechniczne – narzędzia służące do pomocy w zapamiętywaniu. Symbole z najtrwalszych substancji (takie jak kamienie obrabiane do specyficznych kształtów) datowane są także na okres późnego paleolitu. Prawdopodobnie często używane były także węzły na sznurach (podstawa słynnych peruwiańskich kipu), karby na drzewie, tatuaże, herby, proporce, pieczęcie. Petroglify

3 Starożytność W czasach starożytności ludzie komunikowali się w formach listów, które były dostarczane przez gońców oraz przez gołębie. Trwało to jednak długo więc proces ten można uznać za ciągły i monotonny, jednak w tamtych czasach było to jedyną możliwością.

4 Pismo W ciągu kilku tysięcy lat rozprzestrzeniał się zakres pisma. Wśród form piśmiennictwa wyróżnia się : Pisma ideograficzne Pisma analityczne Pisma fonetyczne - sylabiczne Pismo fonetyczne – alfabetyczne

5 Czasy druku Po wielu staraniach i wymysłach na temat komunikacji międzyludzkiej powstał druk. Wynalazł go Johannes Gutenberg. Dało to początek wielu rodzajom komunikacji. Za tym sposobem można było drukować przerozmaite rzeczy jak na przykład gazety ale i również oszczędziło to czasu na samodzielnym pisaniu listów.

6 Inne przełomy w dziejach komunikacji W wieku XIX nastała era wszechstronnych wynalazków w dziedzinie komunikacji. Powstał telegraf, który umożliwiał łatwiejsze przekazywanie wiadomości pisemnych. Wynaleziono również telefon, co znacznie ułatwiało komunikację na odległość. W wieku XIX został wynaleziony alfabet Morse’a.

7 Czasy współczesne Dzisiaj możemy cieszyć się możliwością z łatwego komunikowania się. Czasy listów i telegrafów powoli zanikły. Zamiast telefonów stacjonarnych każdy z nas posiada telefon komórkowy. Jest to jeden z najważniejszych wynalazków w dziejach komunikacji,a zarazem najłatwiejszy sposób to kontaktowania się. Powstały komputery, które z roku na rok są unowocześniane. Możemy zrobić na nich praktycznie wszystko. Komunikujemy się z innymi za pomocą portali społecznościowych, emaili i wielu innych programów. Za równo z komputera jak i z telewizji możemy dowiedzieć się informacji na temat naszego kraju, ludności, gospodarki jak i wielu innych.


Pobierz ppt "KOMUNIKACJA Czyli sposoby komunikowania ludzi w dziejach ludzkości."

Podobne prezentacje


Reklamy Google