Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Metody komunikacji.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Metody komunikacji."— Zapis prezentacji:

1 Metody komunikacji

2 Spis treści 1. Pierwotne sposoby komunikacji. a) c.d. 1 b) c.d Pismo. 3. Dziś. 4. Komunikacja na odległość. 5. Podsumowanie. 6.Mini galeria. 7. Koniec.

3 Pierwotne sposoby komunikacji
Ludzie od najdawniejszych czasów starali się ze sobą porozumiewać. Szukali oni rozwiązań, które ułatwiłyby im to. Na samym początku (tzn. w prehistorii) ludzie nie znali jeszcze mowy, nie wiedzieli co to słowa, jedynym sposobem komunikacji były gesty. Jeśli chcieli się w jakiś sposób porozumieć używali gestów, ruchów rąk i całego ciała, jeśli chcieli wyrazić swoje uczucia to za pomocą mimiki twarzy lub dotyku. Często także sposobem ich komunikacji były różne dźwięki, które wydawali za pomocą głosu, ale także różnych przedmiotów. Innym sposobem komunikacji w tymże czasie były także malowidła naskalne lecz dostarczyły one więcej informacji ludziom żyjącym we współczesnych czasach.

4 Komunikacja w późniejszych czasach bardzo się nie rozwinęła
Komunikacja w późniejszych czasach bardzo się nie rozwinęła. Oczywiście ludzie posługiwali się już wtedy jak i wcześniej językiem, ale z wiekami stawał się on bardziej wyrazisty i zrozumiały. Bardziej rozwinęła się metoda poprzez malowidło naskalne jak i ścienne. Przykładem mogą być hieroglify w grobowcach faraonów w starożytnym Egipcie. Symbole i znaki wyryte w drewnie czy w skale, a także różne inne znak, które miały zakodowane w sobie jakieś informacje przykładowo stosy kamieni lub kamienne kręgi itp.

5 W starożytnych plemionach bardzo rozpowszechnionym sposobem komunikacji były węzły na sznurkach, których ilość wielkość i odstępy między nimi miały swoje znaczenie. Z czasem, kiedy zaczęły rozdzielać się i pojawiać różne nowe społeczeństwa, miedzy którymi były widoczne znaczne różnice, pojawiły się tatuaże, herby, pieczęcie i proporce, które były wyjątkowe i specjalne dla każdej grupy społeczeństwa. Później pojawiły się także kody, różne informacje, zakodowane, które tylko dana grupa ludzi potrafiła odczytać.

6 Pismo Nie tylko różnego rodzaju znaki, szyfry, kody i malowidła były środkiem komunikacji. Cywilizacja wciąż szła na przód ludzie więc szukali jak najprostszych metod komunikacji dlatego też starożytni Sumerowie jako pierwsi zastosowali pismo. Było ono specyficzne, przypominało jakieś znaczki lecz było w ich języku i tylko oni potrafili je rozróżnić. Sumerowie swoje pismo za pomocą klinów ryli w glinianych tabliczkach. Następne cywilizacje poszły w ich ślady więc pojawiło się coraz więcej rodzajów pisma. Każde z nich było wyjątkowe i specyficzne. Na początku ludzie umieszczali ludzie na różnego rodzaju tabliczkach wykonanych z gliny, później z kamienia. Niestety było ono nie trwałe, ponieważ często tabliczki pękały i rozbijały się. Następnie ludzie szukali coraz to innych sposobów zapisu dlatego też później zaczęto zapisywać na skórach zwierząt lub jak np. w Egipcie na papirusie (lecz był on bardzo delikatny i szybko się niszczył).

7 Dziś Metody komunikacji przechodziły przez różne procesy i zmiany. Stawały się bardziej cywilizowane. W dzisiejszych czasach metody komunikacji zostały całkowicie zrewolucjonizowane. Oczywiście nadal posługujemy się rysunkami i pismem lecz mamy także dużo prostsze metody. Radio, telewizja, Internet wszystko to całkowicie zmieniło życie ludzi. Ułatwiło je najbardziej jak mogło. Wszystkie ważne informacje, raporty docierają do nas w bardzo szybkim czasie, z najmniejszymi dokładnościami. Ludzie między sobą dużo łatwiej się porozumiewają. Maja do dyspozycji wszystko co możliwe, każdy komunikuje się z innym jak tylko chce. Poprzez sms’y, ’e i inne środki komunikacji elektronicznej.

8 Komunikacja na odległość
W dzisiejszych czasach bardzo dużo informacji jest przekazywanych drogą elektroniczną. Kilka, kilkanaście wieków temu ludzie nawet nie myśleli o takim sposobie komunikacji, dlatego tez za metodę komunikacji służyły np. gołębie tzw. gołębie pocztowe, dlatego tez rozwinęła się poczta i kurierstwo. Także za pomocą znaków i sygnałów świetlnych; heliografów i sygnałów optycznych.

9 Podsumowanie Od początków istnienia świata, komunikacja między ludźmi ciągle się zmieniała, ludzie ciągle szukali nowych sposobów, aby łatwiej mogli się między sobą porozumiewać. Wraz z rozwojem ludzkiego umysłu rozwijała się komunikacja międzyludzka. Od pradawnych czasów, aż do dzisiejszych, metody komunikacji bardzo się zmieniły.

10

11 Koniec Opracowała: Marcelina Krakowska Klasa 1b


Pobierz ppt "Metody komunikacji."

Podobne prezentacje


Reklamy Google