Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

KONWENCJA PRAW DZIECKA. Konwencja o prawach dziecka to: ● przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 20 listopada 1989 r międzynarodowa konwencja obowiązująca.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "KONWENCJA PRAW DZIECKA. Konwencja o prawach dziecka to: ● przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 20 listopada 1989 r międzynarodowa konwencja obowiązująca."— Zapis prezentacji:

1 KONWENCJA PRAW DZIECKA

2 Konwencja o prawach dziecka to: ● przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 20 listopada 1989 r międzynarodowa konwencja obowiązująca w niemal wszystkich państwach świata mówi o prawach jakie posiada dziecko. ● Uchwalenie Konwencji jest jednym z ważniejszych osiągnięć Polski w dziedzinie ochrony praw dziecka.

3 Konwencja składa się z preambuły i 54 artykułów. Katalog sformułowano kierując się następującymi zasadami: ● Kierując się dobrem dziecka ● Równością ● poszanowaniem praw i odpowiedzialności obojga rodziców ● pomocą państwa ● Zbiór praw dziecka mówi, że: ● Dziecko jest samodzielne, lecz ze względu na swoją niedojrzałość psychiczną i fizyczną wymaga szczególnej opieki i ochrony prawnej, ● Dziecko wymaga poszanowania jego tożsamości, godności i prywatności, ● Rodzina jest bardzo ważna w wychowaniu dziecka i najlepszym środowiskiem, w którym może się wychować,

4 Prawa składające się na konwencję: ● Prawa cywilne, ● Prawa socjalne, ● Prawa kulturalne, ● Prawa polityczne,

5 Według konwencji każde dziecko ma prawo do: -Uczenia się, czyli do bezpłatnej i obowiązkowej nauki w zakresie szkoły podstawowej. -Wolność od przemocy fizycznej i psychicznej. Żadne dziecko nie może być bite, ani prześladowane zarówno fizycznie jak i psychicznie. Zdarzają się przypadki, gdy dziecko jest bite i poniżane przez inne osoby. -Prawo do religii Każde dziecko może wyznawać własną religię i głosić własne poglądy. ( Niezależnie od rasy )

6 Nie wszystkie państwa podpisały ten dokument, m. in.: ● USA ● SOMALIA ● Jest to spowodowane tym, że kiedy osobie niepełnoletniej zostanie postawiony zarzut morderstwa z premedytacją nie może ona odpowiadać przed sądem jako osoba dorosła. ● np. ● W Stanach Zjednoczonych pojawił się przypadek 12-letniego chłopca, który rzekomo zabił swojego młodszego brata. Dwunastolatkowi postawiono zarzut morderstwa z premedytacją. Za popełniony czyn ma być sądzony jak dorosły.

7 KAŻDA OSOBA, KTÓRA NIE UKOŃCZYŁA 18 LAT JEST DZIECKIEM

8 WYKONALI: ~Hubert Wolski ~Borys Trawczyński ~Jakub Pingot DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ!


Pobierz ppt "KONWENCJA PRAW DZIECKA. Konwencja o prawach dziecka to: ● przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 20 listopada 1989 r międzynarodowa konwencja obowiązująca."

Podobne prezentacje


Reklamy Google