Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Biotechnologia a medycyna

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Biotechnologia a medycyna"— Zapis prezentacji:

1 Biotechnologia a medycyna
Diagnostyka molekularna-dział medycyny zajmujący się rozpoznawaniem chorób identyfikacją cech osobniczych dzięki zastosowaniu technik biotechnologii nowoczesnej. Badania te polegają: analizie materiału genetycznego – badanie to umożliwia wykrycie określonych wad i chorób genetycznych, a także zakażeń wirusowych lub bakteryjnych. wykrywaniu białek- stosuje się w diagnostyce chorób zakaźnych i onkologii

2 Produkcja substancji leczniczych
Antybiotyki- do ich produkcji używa się genetycznie ulepszonych szczepów bakterii i grzybów. Białkowe substancje lecznicze, zwane biofarmaceutykami, zastępują nieprawidłowe białka, hamują lub pobudzają wybrane reakcje metaboliczne w komórce.

3 Otrzymywanie biofarmaceutyków
W produkcji biofarmaceutyków używane są zmodyfikowane genetycznie: mikroorganizmy (bakterie i grzyby), wirusy, hodowle komórek rośliny i zwierzęta.

4 Mikroorganizmy zmodyfikowane genetycznie wykorzystuje się np
Mikroorganizmy zmodyfikowane genetycznie wykorzystuje się np. do produkcji: Cytokin, takich jak interferon stosowany w leczeniu białaczki szpikowej; Niektórych hormonów ludzkich np. insuliny stosowanej w leczeniu cukrzycy; Białek będących składnikami szczepionek np. przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B

5 Wirusy- są składnikami szczepionek które namnaża się w komórkach zwierzęcych np. zarodkach kurzych. W ten sposób produkuje się szczepionki przeciwko grypie, odrze, śwince.

6 W hodowlach komórek saków np
W hodowlach komórek saków np. komórek człowieka, w celu leczniczego białka do genomu komórki wprowadza się kodujący je gen oraz odpowiednią sekwencję nukleotydów. W ten sposób otrzymuje się na przykład: przeciwciała człowieka używane w leczeniu nowotworów, chorób krążenia, zapobiegania odrzuceniu przeszczepu, enzymy człowieka stosowane np. do zapobiegania zakrzepicy, w leczeniu hemofilii,

7 Hodowla tkanek i narządów do transplantacji
Terapia ta polega na hodowaniu komórek pobranych od pacjenta, na przykład komórek macierzystych, różnicowaniu ich w pożądany rodzaj komórek, tkankę lub narząd, a następnie wszczepieniu ich z powrotem do jego organizmu. Dzięki temu wyhodowana tkanka czy narząd nie zostaną odrzucone.

8 Materiały medyczne nowej generacji
Biotechnologia umożliwiła wytwarzanie materiałów medycznych nowej generacji w których skład wchodzą substancje biodegradowalne. W medycynie substancje biodegradowalne służą do produkcji: opatrunków wewnętrznych (płytki, śruby, nici) opatrunków zewnętrznych(stosowane przy oparzeniach) innych tekstyliów jednorazowego użytku(odzież ochronna, prześcieradła)


Pobierz ppt "Biotechnologia a medycyna"

Podobne prezentacje


Reklamy Google