Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Czym s ą i do czego słu żą ? Narzędzie analityczne arkusza kalkulacyjnego pozwalające filtrować, wybierać, przestawiać kolumny i wiersze z danymi w arkuszu.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Czym s ą i do czego słu żą ? Narzędzie analityczne arkusza kalkulacyjnego pozwalające filtrować, wybierać, przestawiać kolumny i wiersze z danymi w arkuszu."— Zapis prezentacji:

1

2 Czym s ą i do czego słu żą ? Narzędzie analityczne arkusza kalkulacyjnego pozwalające filtrować, wybierać, przestawiać kolumny i wiersze z danymi w arkuszu kalkulacyjnym, aby uzyskać wynikowy, odmienny, bardziej przejrzysty i użyteczny od pierwotnego (źródłowego) układ danych, bez naruszania oryginalnej źródłowej tabeli lub tabel. Zazwyczaj tabela przestawna jest generowana przez arkusz kalkulacyjny w odrębnej zakładce, na podstawie wprowadzonych w oknie dialogowym poleceń użytkownika, i może być automatycznie aktualizowana, gdy zmieniane są dane źródłowe.

3 Ujmując rzecz najprościej, jak to możliwe, tabele przestawne pozwalają przedstawić duży zbiór danych w bardziej przystępnej formie. Dzięki nim arkusz liczący kilka tysięcy wierszy można przekształcić w tabelę, która zmieści się na połowie kartki A4. Łączenie danych w grupy oraz dokonywanie obliczeń przebiega w pełni automatycznie, dzięki czemu oszczędzamy czas i unikamy błędów. Z kolei łatwość zmiany układu gotowego zestawienia powoduje, że na te same dane możemy spoglądać z różnych punktów widzenia. 1.Sformatuj tabelę przestawną używając jednego z dostępnych ‘stylów tabeli przestawnej’.

4

5 Pierwszym krokiem jest upewnienie się, że w danych znajdują się nagłówki kolumn lub nagłówki tabeli oraz że nie ma pustych wierszy. Następnie należy kliknąć na dowolna komórkę w tabeli lub zakresie komórek.

6 Następnie należy kliknąć na dowolna komórkę w tabeli lub zakresie komórek i wybrać z karty wstążki ‘Wstawianie’ ikonę ‘Wstaw Tabelę Po owej operacji wyskoczy nam poniższe okno Domyślnie ustawiona jest opcja wstawiania tabeli przestawnej w nowym arkuszu, to nas właśnie interesuje

7 1. ‘Narzędzia tabel przestawnych’ z dwoma nowymi kartami poleceń, ‘Opcje’ oraz ‘Projektowanie’ 2. Na karcie ‘Opcje’ trzy ostatnie ikony informują nas o tym jakie elementy tabeli przestawnej mają być wyświetlane. 3. Nowoutworzona tabela przestawna, w tej chwili nie zawiera żadnych kolumn lub wierszy. 4. Lista pól tabeli przestawnej, która posłuży nam do utworzenia naszej tabeli. 5. Polecenie, które wyświetli okno pozwalające nam zmieniać opcje tabeli. Od kliknięcia tego polecenia zaczniemy tworzenie naszej tabeli przestawnej.

8 Teraz, przejdzmy do kliknięcia polecenia ’’ Opcje ’’ ( numer 5 ) Po wyświetleniu tego okna musimy przejść do ‘Wyświetlanie’ należy zaznaczyć ‘Układ klasyczny tabeli przestawnej’, opcja ta domyślnie jest wyłączona. Od tej pory wygląd tabeli powinien się lekko zmodyfikować. Przenosimy pole tabeli przestawnej ‘kategoria’ do obszaru oznaczonego jako ‘Upuść pola wierszy tutaj’.

9 Trzykrotnie przenosimy pole ‘sprzedaż’ do obszaru ‘Upuść elementy danych tutaj’. Przeciągamy pole ‘nazwa produktu’ do elementów danych

10 FORMATOWANIE ROZPOCZYNAMY KLIKAJĄC DOWOLNE Z PÓL PIERWSZEJ Z KOLUMN Z DANYMI PRAWYM KLAWISZEM I WYBIERAMY ‘OPCJĘ USTAWIENIA POLA WARTOŚCI’. NASTĘPNIE WYBIERAMY ‘TYP OBLICZEŃ’ I KLIKAMY FORMAT LICZBY.

11 TUTAJ FORMATUJEMY WEDLE SWOJEGO UZNANIA I KLIKAMY OK. POSTĘPUJEMY TAK SAMO Z KOLEJNYMI KOLUMNAMI ZMIENIAJĄC JEDYNIE TYP OBLICZEŃ. POZOSTAŁO NAM TYLKO ZMIENIĆ NAZWY W NAGŁÓWKACH PASUJĄCE DO WYKONANYCH DZIAŁAŃ.

12

13

14 1. Z podanej tabelki stwórz tabele przestawną gdzie w pierwszej kolumnie wykona się działanie ‘suma’ w kolejnej ‘średnia’, a w ostatniej ‘maksimum’. 2. Sformatuj tabelę przestawną używając jednego z dostępnych ‘stylów tabeli przestawnej’. 3. Stwórz oraz sformatuj swoją własną tabelę przestawną używając wykonanego przez siebie stylu * Zadanie z * dla chętnych

15 Pracę wykonali : Krzysztof Ko ł sut Damian Zwoli ń ski Piotr Tomasik Źródła: www.support.office.com www.pszyperski.republika.pl www.pl.wikipedia.org www.gazeta-msp.pl


Pobierz ppt "Czym s ą i do czego słu żą ? Narzędzie analityczne arkusza kalkulacyjnego pozwalające filtrować, wybierać, przestawiać kolumny i wiersze z danymi w arkuszu."

Podobne prezentacje


Reklamy Google