Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ORNATOWICE Autor: Mateusz Gruszka.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ORNATOWICE Autor: Mateusz Gruszka."— Zapis prezentacji:

1 ORNATOWICE Autor: Mateusz Gruszka

2 POŁOŻENIE Wieś położona na północno-wschodnim skraju Gminy Grabowiec, nad rzeką Kalinówką, w obrębie Działów Grabowieckich.

3 Historia Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z roku W1463 roku wójtem Ornatowic był szlachcic Maciej. W 1552 roku na prośbę braci Jana, Piotra, Pawła i Jakuba Cieciszewskich król Zygmunt August nadał im z prawem dziedzicznym Ornatowice, które jednak później z powrotem były wsią królewską. W 1578 roku wieś należała do starostwa grabowieckiego. W 1786 roku właścicielem wsi był Ignacy Liniewski, a następnie Piotr Liniewski.  W 1829 roku Ornatowice dzierżawił Wojciech Jankowski. Następnie wieś należała do Stanisława Lichockiego, od którego w roku 1891 kupił ją Faustyn Rudnicki. Ten ostatni zmarł w 1926 roku, a jego majątek odziedziczyły dzieci: Jadwiga, Tadeusz i Janina Rudniccy. Wówczas we wsi istniał dwór murowany z cegły, piętrowy, otynkowany. Po 1926 roku główną spadkobierczynią majątku została Lucyna Rudnicka, która była także opiekunką nieletniego rodzeństwa.  W latach 30-tych nastąpiła przymusowa parcelacja części gruntów ornych i wówczas majątek zmniejszył się do 565 ha. Ostatnimi jego właścicielami byli Jadwiga z Rudnickich i Kazimierz Wróblewscy. Dobra po II wojnie światowej rozparcelowano, a dwór przeznaczono na cele administracyjno - mieszkalne i szkolne.  W latach 60-tych część parterową budynku rozebrano, natomiast część piętrowa przez dłuższy czas była częściowo zamieszkała

4 Kazimierz Wróblewski- ostatni współwłaściciel dworu

5 NAJWAŻNIEJSZE OBIEKTY
Kościół filialny pw. św. Piotra i Pawła. Wybudowany w latach , a poświęcony w 1991 r. przez biskupa Bolesława Pylaka. Obok kościoła znajduje się dzwonnica z roku Odpust obchodzony jest 29 czerwca.

6 Dwór, który jest obecnie w stanie ruiny, został wybudowany na początku XX w. W 1926 r., czyli w okresie swojej największej świetności dwór był murowany z cegły, piętrowy, otynkowany. Przy dworze było 6 domów drewnianych dla służby i 12 drewnianych budynków gospodarczych oraz sad i park o powierzchni 6,9 mórg.

7 Krzyż, przy którym modlił się i spotkał z mieszkańcami Ornatowic w 1948 r. ówczesny biskup lubelski, a potem prymas Polski kard. Stefan Wyszyński oraz kamień z pamiątkową tablicą.

8 Obecny wygląd krzyża Pamiątkowa tablica

9 OSP ORNATOWICE OSP w Ornatowicach została założona w 1926 r., przez Józefa Greniuka. W 2007 r. zakupiony został nowy samochód strażacki Mercedes. Został on poświęcony przez ks. prof. Franciszka Greniuka.

10 Ks. prof. Franciszek Greniuk święci samochód

11 Znani LUDZIE pochodzący Z ORNATOWIC
ks. prof. Franciszek Greniuk ur. 30 sierpnia 1927 w Ornatowicach polski duchowny katolicki, emerytowany nauczyciel akademicki Wydziału Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II W latach   pełnił funkcję wikariusza generalnego i kanclerza Kurii Diecezjalnej – odznaczony godnością protonariusza apostolskiego – w diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Waldemar Greniuk- obecny Wójt Gminy Grabowiec.

12 Ks. prof. Franciszek Greniuk
Waldemar Greniuk

13 KONIEC Dziękuję za obejrzenie prezentacji. Autor: Mateusz Gruszka


Pobierz ppt "ORNATOWICE Autor: Mateusz Gruszka."

Podobne prezentacje


Reklamy Google