Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Autor: Mateusz Gruszka. Wieś położona na północno- wschodnim skraju Gminy Grabowiec, nad rzeką Kalinówką, w obrębie Działów Grabowieckich.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Autor: Mateusz Gruszka. Wieś położona na północno- wschodnim skraju Gminy Grabowiec, nad rzeką Kalinówką, w obrębie Działów Grabowieckich."— Zapis prezentacji:

1 Autor: Mateusz Gruszka

2 Wieś położona na północno- wschodnim skraju Gminy Grabowiec, nad rzeką Kalinówką, w obrębie Działów Grabowieckich.

3 Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z roku 1394. W1463 roku wójtem Ornatowic był szlachcic Maciej. W 1552 roku na prośbę braci Jana, Piotra, Pawła i Jakuba Cieciszewskich król Zygmunt August nadał im z prawem dziedzicznym Ornatowice, które jednak później z powrotem były wsią królewską. W 1578 roku wieś należała do starostwa grabowieckiego. W 1786 roku właścicielem wsi był Ignacy Liniewski, a następnie Piotr Liniewski. W 1829 roku Ornatowice dzierżawił Wojciech Jankowski. Następnie wieś należała do Stanisława Lichockiego, od którego w roku 1891 kupił ją Faustyn Rudnicki. Ten ostatni zmarł w 1926 roku, a jego majątek odziedziczyły dzieci: Jadwiga, Tadeusz i Janina Rudniccy. Wówczas we wsi istniał dwór murowany z cegły, piętrowy, otynkowany. Po 1926 roku główną spadkobierczynią majątku została Lucyna Rudnicka, która była także opiekunką nieletniego rodzeństwa. W latach 30-tych nastąpiła przymusowa parcelacja części gruntów ornych i wówczas majątek zmniejszył się do 565 ha. Ostatnimi jego właścicielami byli Jadwiga z Rudnickich i Kazimierz Wróblewscy. Dobra po II wojnie światowej rozparcelowano, a dwór przeznaczono na cele administracyjno - mieszkalne i szkolne. W latach 60-tych część parterową budynku rozebrano, natomiast część piętrowa przez dłuższy czas była częściowo zamieszkała

4 Kazimierz Wróblewski- ostatni współwłaściciel dworu

5  Kościół filialny pw. św. Piotra i Pawła. Wybudowany w latach 1986-88, a poświęcony w 1991 r. przez biskupa Bolesława Pylaka. Obok kościoła znajduje się dzwonnica z roku 1999. Odpust obchodzony jest 29 czerwca.

6  Dwór, który jest obecnie w stanie ruiny, został wybudowany na początku XX w. W 1926 r., czyli w okresie swojej największej świetności dwór był murowany z cegły, piętrowy, otynkowany. Przy dworze było 6 domów drewnianych dla służby i 12 drewnianych budynków gospodarczych oraz sad i park o powierzchni 6,9 mórg.

7  Krzyż, przy którym modlił się i spotkał z mieszkańcami Ornatowic w 1948 r. ówczesny biskup lubelski, a potem prymas Polski kard. Stefan Wyszyński oraz kamień z pamiątkową tablicą.

8 Obecny wygląd krzyżaPamiątkowa tablica

9 OSP w Ornatowicach została założona w 1926 r., przez Józefa Greniuka. W 2007 r. zakupiony został nowy samochód strażacki Mercedes. Został on poświęcony przez ks. prof. Franciszka Greniuka.

10 Ks. prof. Franciszek Greniuk święci samochód

11  ks. prof. Franciszek Greniuk ur. 30 sierpnia 1927 w Ornatowicach polski duchowny katolicki, emerytowany nauczyciel akademicki Wydziału Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. W latach 1992-2002 pełnił funkcję wikariusza generalnego i kanclerza Kurii Diecezjalnej – odznaczony godnością protonariusza apostolskiego – w diecezji zamojsko-lubaczowskiej.  Waldemar Greniuk- obecny Wójt Gminy Grabowiec.

12 Ks. prof. Franciszek Greniuk Waldemar Greniuk

13 Dziękuję za obejrzenie prezentacji. Autor: Mateusz Gruszka


Pobierz ppt "Autor: Mateusz Gruszka. Wieś położona na północno- wschodnim skraju Gminy Grabowiec, nad rzeką Kalinówką, w obrębie Działów Grabowieckich."

Podobne prezentacje


Reklamy Google