Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Gimnazjum im. Jana Pawła II w Ozorkowie

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Gimnazjum im. Jana Pawła II w Ozorkowie"— Zapis prezentacji:

1 Gimnazjum im. Jana Pawła II w Ozorkowie
T O L E R A N C J A

2 T o l e r a n c j a 16 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień
Międzynarodowy Dzień Tolerancji 16 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień TOLERANCJI Obchody tego wydarzenia zostały ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją 51/95 z 12 grudnia 1995 roku z inicjatywy UNESCO. Jest to święto szacunku, akceptacji i uznania bogactwa różnorodności kultur na świecie. T o l e r a n c j a 16 listopad r.

3 jestem sobą Międzynarodowy Dzień Tolerancji
Tolerancja (od łac. tolerare = znosić, wytrzymywać) oznacza cierpliwość i wyrozumiałość dla odmienności. Jest poszanowaniem cudzych uczuć, poglądów, upodobań, wierzeń, obyczajów i postępowania choćby były całkowicie odmienne od własnych, albo zupełnie z nimi sprzeczne. Współcześnie rozumiana tolerancja to szacunek dla wolności innych ludzi, ich myśli i opinii oraz sposobu życia. Szacunek ten przybiera formy wyrozumiałości i życzliwości dla tego, co nie musi być naszym udziałem, ale co cieszy się naszą akceptacją istnienia w imię demokratycznej wolności. jestem sobą 16 listopad r.

4 Deklaracja Zasad Tolerancji
tolerancja Międzynarodowy Dzień Tolerancji Deklaracja Zasad Tolerancji W Deklaracji UNESCO państwa członkowskie podkreślają nie tylko konieczność walki z nietolerancją i rasizmem ale również znaczenie różnorodności kulturowej. "Tolerancja to szacunek, akceptacja i uznanie bogactwa różnorodności kultur na świecie, naszych form wyrazu i sposobów na bycie człowiekiem. Sprzyja jej wiedza, otwartość, komunikowanie się oraz wolność słowa, sumienia i wiary. Tolerancja jest harmonią w różnorodności. To nie tylko moralny obowiązek, ale także prawny i polityczny warunek. Tolerancja - wartość, która czyni możliwym pokój - przyczynia się do zastąpienia kultury wojny kulturą pokoju." – Deklaracja Zasad Tolerancji, art. 1. 16 listopad r.

5 Według zapisów DZT tolerancja to:
Respektowanie cudzych praw i cudzej własności. Uznanie i akceptacja różnic indywidualnych. Umiejętność słuchania, komunikowania się i rozumienia innych. Docenianie rozmaitości kultur. Otwarcie na cudze myśli i filozofię. Uznanie, że nikt nie ma monopolu na prawdę. 16 listopad r.

6 tolerancja tolerancja Przeciwieństwem tolerancji jest nietolerancja, dyskryminacja, ksenofobia, dogmatyzm i fanatyzm w różnych sferach życia (religijnej, politycznej, społecznej, obyczajowej), a także wszelkiego rodzaju fundamentalizm oraz szowinizm i totalitaryzm. Tolerancja podtrzymuje życie narodów, bowiem prześladowania często kończą się śmiercią represjonowanych. 16 listopad r.

7 KAŻDY INNY WSZYSCY RÓWNI Międzynarodowy Dzień Tolerancji tolerancja
16 listopad r.

8 KAŻDY INNY WSZYSCY RÓWNI Międzynarodowy Dzień Tolerancji tolerancja
16 listopad r.

9 KAŻDY INNY WSZYSCY RÓWNI Międzynarodowy Dzień Tolerancji tolerancja
16 listopad r.

10 KAŻDY INNY WSZYSCY RÓWNI Międzynarodowy Dzień Tolerancji tolerancja
16 listopad r.

11 tolerancja tolerancja tolerancja Czym jest dla Nas TOLERANCJA ?
W ogólnym znaczeniu to otwarte, obiektywne i szanujące podejście wobec odmiennych od własnych postaw, zachowań i cech drugiego człowieka. tolerancja tolerancja 16 listopad r.

12 Jakie są granice tolerancji ?
Czego NIE tolerujemy !!! agresywnego zachowania narażania życia i zdrowia innych, terroryzmu, przemocy i szantażu, braku poszanowania prywatności i intymności, psychicznego i fizycznego znęcania się nad innymi.

13 Międzynarodowy Dzień Tolerancji
tolerancja Międzynarodowy Dzień Tolerancji Dzieli nas rzeka niewypowiedzianych marzeń Dzieli nas rzeka zwyczajnych spraw I nikt z nas nie wie, co się jutro może zdarzyć I nikt z nas nie wie, co się jutro może stać... Może przyjdzie noc Może przyjdzie dzień Może przyjdzie czas, kiedy spotkamy się, może O Boże, może Gdy wyciągnę rękę, przyjacielski gest Na przystanku w autobusie, nie zabijesz mnie COMA - tolerancja 16 listopad r.

14 Stanisław Soyka - Tolerancja
Dlaczego nie mówimy o tym, co nas boli otwarcie? Budować ściany wokół siebie - marna sztuka Wrażliwe słowo, czuły dotyk wystarczą Czasami tylko tego pragnę, tego szukam Na miły Bóg, Życie nie tylko po to jest, by brać Życie nie po to, by bezczynnie trwać I aby żyć siebie samego trzeba dać Problemy twoje, moje, nasze boje, polityka A przecież każdy włos jak nasze lata policzony Kto jest bez winy niechaj pierwszy rzuci kamień, niech rzuci Daleko raj, gdy na człowieka się zamykam Na miły Bóg, Życie nie tylko po to jest, by brać Życie nie po to, by bezczynnie trwać I aby żyć siebie samego trzeba dać

15 S T O P !!!!

16 Jan Paweł II – autorytet młodzieży
Człowieka trzeba mierzyć miarą serca – sercem. W młodych ludziach zawsze widział przyszłość i nadzieję. Wierzył, że młode osoby są przyszłością Kościoła i świata. Cechowała go niezwykła wiara w ludzi oraz tolerancja. Jednakowo traktował osoby różnych narodowości, różnych wyznań i poglądów. Pragnął, aby na świecie panował pokój oraz jedność, a nie nienawiść i zło. Człowiek nie jest tylko sprawcą swoich czynów, ale przez te czyny jest zarazem w jakiś sposób „twórcą siebie samego”.

17 BE TOLERANT OR GO AWAY

18 K O N I E C Puosiu (Olek), Malina - powietrze -
Dzieli nas tylko przestrzeń I nie istnieją podziały Tylko jedno jest powietrze, Którym wspólnie oddychamy Nie jest dla nas ważne Czy jesteś z miasta czy ze wsi Nikt nie ma prawa Żeby mianować się lepszym …………………………….. Puosiu (Olek), Malina - powietrze -

19 Gimnazjum im. Jana Pawła II w Ozorkowie
T O L E R A N C J A 16 LISTOPADA r. Międzynarodowy Dzień Tolerancji


Pobierz ppt "Gimnazjum im. Jana Pawła II w Ozorkowie"

Podobne prezentacje


Reklamy Google