Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Historyczne formy organizacji społeczeństwa Podtytuł.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Historyczne formy organizacji społeczeństwa Podtytuł."— Zapis prezentacji:

1 Historyczne formy organizacji społeczeństwa Podtytuł

2 Teorie rozwoju społeczeństw ▪ Teoria linearna – zakłada, że społeczeństwo powstało na drodze ewolucji historycznej, w czasie której przechodziło od prostych form organizacji do bardziej złożonych (Auguste Comte, Karol Marks, Herbert Spencer) ▪ Teoria cykliczna – Giambattista Vico i Pitirim Sorokin. Vico: społeczeństwo musi przejść trójfazowy cykl, oparty na wierze, wyobraźni i rozumie (wiek boski, bohaterski i ludzi). Sorokin: za wyznaczniki przyjął czynniki społeczno-kulturowe. Według niego zmiany są efektem świadomości kulturowej (kultura sensytywna – dążenie do zaspokajania potrzeb materialnych na drodze poznania świata za pomocą zmysłów i rozumu; kultura ideacyjna – nastawiona na potrzeby duchowe – opiera się na wierze ponadzmysłowej; okres przejściowy – idealistyczny – krzyżówka kultury ideacyjnej i sensytywnej)

3 cd. ▪ Teoria dychotomiczna (przeciwstawna) – społeczeństwo ma charakter dwudzielny. Jego rozwój ma początek w małych grupach budowanych na więziach naturalnych, które przekształcają się pod wpływem czynników ekonomicznych w duże grupy połączone więziami zrzeszeniowymi i stanowionymi (Charles H. Cooley i Ferdinand Tönniese)

4 Formy organizacji społeczeństwa Społeczeństwo pierwotne – opiera się na gospodarce naturalnej, której podstawą jest zbieractwo, myślistwo i prymitywne rolnictwo. Kultura o charakterze przedpiśmiennym. Społeczeństwo feudalne – nazywane także rolniczym lub chłopskim, w zależności od technik uprawy można rozpatrywać w różnych ujęciach. Główne wyznaczniki to uprawa ziemi, hodowla zwierząt, wykorzystanie energii odnawialnej. Społeczeństwo industrialne (kapitalistyczne) – powstaje na skutek postępu technicznego i rozwoju przemysłu. Nowa klasa społeczna: robotnicy. Zwiększona liczba mieszkańców miast. Społeczeństwo postindustrialne (poprzemysłowe) – Alain Touraine i Daniel Bell: przemiany w strukturze zatrudnienia ze względu na automatyzację i robotyzację produkcji. Dominacja w sektorze usług. Przykład: Stany Zjednoczone.

5 Praca domowa 30.09.2015: 1 i 2/58 5.10.2015: 3/58


Pobierz ppt "Historyczne formy organizacji społeczeństwa Podtytuł."

Podobne prezentacje


Reklamy Google