Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wykresy – różne typy oraz wykresy funkcji

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wykresy – różne typy oraz wykresy funkcji"— Zapis prezentacji:

1 Wykresy – różne typy oraz wykresy funkcji
EXCEL Wykresy – różne typy oraz wykresy funkcji

2 Informacje ogólne (wykresów)
Program Microsoft Office Excel obsługuje wiele typów wykresów, co ułatwia przedstawianie danych w sposób czytelny dla odbiorców. Tworząc nowy wykres lub zmieniając typ istniejącego wykresu, można wybrać jeden z poniższych typów wykresów.

3 Wykresy kolumnowe Takie wykresy umożliwiają przedstawianie zmian danych w czasie, a także ilustrowanie porównań elementów. Na wykresach kolumnowych kategorie są najczęściej umieszczane na osi poziomej, a wartości na osi pionowej.

4 Podtypy wykresów kolumnowych
Kolumnowy grupowany i kolumnowy grupowany z efektem 3-W Skumulowany kolumnowy i skumulowany kolumnowy z efektem 3-W  100% skumulowany kolumnowy i 100% skumulowany kolumnowy z efektem 3-W Kolumnowy z efektem 3-W Walcowy, stożkowy i ostrosłupowy

5 Instrukcja obsługi wykresu kolumnowego

6 Wykresy liniowe Wykresy liniowe pozwalają ilustrować zmiany danych ciągłych w czasie przy użyciu wspólnej skali, dlatego umożliwiają pokazywanie trendów zachodzących w danych w równych interwałach.

7 Podtypy wykresów liniowych
Liniowy i liniowy ze znacznikami Skumulowany liniowy i skumulowany liniowy ze znacznikami  100% skumulowany liniowy i 100% skumulowany liniowy ze znacznikami Liniowy 3-W  

8 Instrukcja obsługi wykresu liniowego

9 Wykresy kołowe Dane rozmieszczone w jednej kolumnie lub w jednym wierszu arkusza można przedstawić na wykresie kołowym. Wykresy kołowe pokazują rozmiary elementów należących do jednej serii danych w porównaniu do sumy tych elementów.

10 Podtypy wykresów kołowych
Kołowy i kołowy z efektem 3-W Wykres kołowy kołowego i słupkowy kołowego Wykres kołowy rozsunięty i kołowy rozsunięty z efektem 3-W

11 Instrukcja obsługi wykresu kołowego

12 Wykresy słupkowe Wykresy słupkowe są przydatne w następujących sytuacjach: Etykiety osi są długie. Prezentowane wartości oznaczają czasy trwania.

13 Podtypy wykresów słupkowych
Słupkowy grupowany i słupkowy grupowany z efektem 3-W Skumulowany słupkowy i skumulowany słupkowy z efektem 3-W 100% skumulowany słupkowy i 100% skumulowany słupkowy z efektem 3-W Walcowy poziomy, stożkowy poziomy i ostrosłupowy poziomy 

14 Wykresy warstwowe Wykresy warstwowe podkreślają wielkości zmian w czasie i umożliwiają przyciągnięcie uwagi do sumy dla całego trendu Za pomocą sumy uwzględnionych na wykresie wartości pokazana jest także relacja między poszczególnymi częściami i całością.

15 Podtypy wykresów warstwowych
Warstwowy 2-W i warstwowy 3-W  Skumulowany warstwowy i skumulowany warstwowy 3-W  100% skumulowany warstwowy i 100% skumulowany warstwowy 3-W

16 Wykresy XY (punktowe) Wykresy punktowe ilustrują zależności między wartościami numerycznymi w kilku seriach danych albo dwie grupy liczb jako jedną serię współrzędnych xy. Wartości są łączone w pojedyncze punkty danych i przedstawiane w nierównych interwałach lub grupach. Wykresy punktowe są często używane do wyświetlania i porównywania wartości numerycznych, takich jak dane naukowe, statystyczne czy techniczne.

17 Podtypy wykresów punktowych
Punktowy tylko ze znacznikami Punktowy z wygładzonymi liniami i punktowy z wygładzonymi liniami i znacznikami Punktowy z prostymi liniami i punktowy z prostymi liniami i znacznikami

18 Instrukcja obsługi wykresów punktowych

19 Wykresy giełdowe Zgodnie ze swoją nazwą, wykres giełdowy jest najczęściej używany do ilustrowania wahań cen akcji. Bardzo istotny jest sposób organizacji danych wykresu giełdowego w arkuszu. Aby na przykład utworzyć prosty wykres cen maksymalnych, minimalnych i na zamknięcie sesji giełdowej, należy wprowadzić dane w kolumnach o nagłówkach Maks., Min. i Zamknięcie (z zachowaniem tej kolejności).

20 Podtypy wykresów giełdowych
Maks. - min.- zamknięcie Otwarcie -maks. -min. - zamknięcie Obrót - maks. - min. - zamknięcie  Obrót – otwarcie - maks. - min. - zamknięcie

21 Wykresy powierzchniowe
Wykres powierzchniowy jest przydatny wtedy, gdy trzeba wyszukać optymalne kombinacje między dwoma zestawami danych. Tak jak na mapie topograficznej, tak i na wykresie powierzchniowym kolory i desenie reprezentują obszary należące do tego samego zakresu wartości. Z wykresu powierzchniowego można skorzystać wtedy, gdy kategorie i serie danych są wartościami numerycznymi.

22 Podtypy wykresów powierzchniowych
Powierzchniowy 3-W Szkieletowo-powierzchniowy 3-W Konturowy  Szkieletowo-konturowy 

23 Wykresy pierścieniowe
Wykres pierścieniowy, podobnie jak wykres kołowy, ilustruje powiązania części z całością. Może jednak zawierać wiele seria danych.

24 Wykresy bąbelkowe Jeśli dane są rozmieszczone w kolumnach arkusza w taki sposób, aby wartości x występowały w pierwszej kolumnie, natomiast odpowiadające im wartości y i wartości określające rozmiary bąbelków — w kolumnach przylegających, można wykreślić te dane na wykresie bąbelkowym.

25 Wykresy radarowe Dane rozmieszczone w kolumnach lub wierszach w arkuszu można przedstawić na wykresie radarowym. Wykresy radarowe umożliwiają porównanie zebranych wartości z kilku seria danych.

26 Inne typy wykresów Wykresy Gantta i wykresy przestawne kolumnowe - Można na przykład użyć wykresu słupkowego w celu zasymulowania wykresu Gantta lub użyć wykresu kolumnowego w celu zasymulowania wykresu przestawnego kolumnowego, który przedstawia wartości minimalne i maksymalne. Wykresy złożone - Aby wyeksponować różne typy informacji na wykresie, można połączyć na nim dwa lub więcej typów wykresów Schematy organizacyjne - Wstawiając grafikę SmartArt, można utworzyć schemat organizacyjny, schemat blokowy lub schemat hierarchii. Histogramy i wykresy Pareto    Aby utworzyć histogram lub wykres Pareto w programie Excel, można użyć narzędzi Analiza danych.

27 Coś jeszcze? Hmm…

28 Modyfikowanie legendy wykresu

29 Wykres funkcji Aby w prosty sposób zbudować wykres funkcji w Excelu możemy skorzystać z poprzednio poznanych typów wykresów, a mianowicie liniowych i kropkowych, ponieważ dzięki nim będzie to najłatwiejszy i najszybszy sposób.

30 To na tyle 

31 Przygotowali: Karol Opitz i Łukasz Kielak
Źródła, które były wykorzystane: https://support.office.com (LINK)


Pobierz ppt "Wykresy – różne typy oraz wykresy funkcji"

Podobne prezentacje


Reklamy Google