Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kolej wąskotorowa łącząca Rogów z Rawą Mazowiecką i Białą Rawską powstała w 1915 roku podczas pierwszej wojny światowej, jako wojskowa kolej polowa zaopatrująca.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kolej wąskotorowa łącząca Rogów z Rawą Mazowiecką i Białą Rawską powstała w 1915 roku podczas pierwszej wojny światowej, jako wojskowa kolej polowa zaopatrująca."— Zapis prezentacji:

1

2 Kolej wąskotorowa łącząca Rogów z Rawą Mazowiecką i Białą Rawską powstała w 1915 roku podczas pierwszej wojny światowej, jako wojskowa kolej polowa zaopatrująca front w żywność, broń i amunicję. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości została wcielona w struktury nowopowstałych Polskich Kolei Państwowych w ramach, których funkcjonowała do 2001 roku, kiedy to podjęto decyzję o jej likwidacji. Zabytkową kolejkę uratowali pasjonaci z Fundacji Polskich Kolei Wąskotorowych. Nie bez znaczenia jest tutaj wsparcie Starostwa Powiatowego w Rawie Mazowieckiej, gdyż to ono przejęło linię i tabor od PKP. Od 2002 roku Fundacja jest pełnoprawnym operatorem Kolei Wąskotorowej Rogów- Rawa- Biała. Od początku „nowego życia” kolejki pomysłodawcy postawiliśmy sobie za cel stworzenie pierwszej w Polsce kolei muzealnej, prowadzonej przez hobbystów. Udało się. Dziś kolejka wozi turystów przyjeżdżających z okolicznych miast, innych województw, a także spoza granic naszego kraju. Na stację kolejki w Rogowie sprowadzany jest tabor ze zlikwidowanych wąskotorówek z całej Polski. W Rogowie znajduje się największa w Polsce kolekcja zabytkowego taboru wąskotorowego zgromadzonego przez hobbystów. Jest jedną z największych w Europie. Stopniowo dokonuje się renowacji zgromadzonych eksponatów. Co roku, po długotrwałych i pieczołowitych remontach, do ruchu wracają kolejne pojazdy. Wszystkie wyremontowane wagony i lokomotywy otrzymują oryginalne wyposażenie, malowanie i oznakowania sprzed wielu lat. Dotyczy to także napisu PKP na taborze, który nie jest już własnością tego przedsiębiorstwa. Kilkuletni, bezinteresowny trud, jakim jest utrzymanie zabytkowej, liczącej blisko 50 km linii kolei wąskotorowej wynagradzają odwiedzający turyści. Uśmiechy pasażerów podróżujących w starych wagonach i ich pozytywne oceny dotychczasowych działań, motywują hobbystów do dalszych prac.

3

4

5

6 Przejazd drezyną to wielka frajda, ale tylko dla trzecioklasistów, którzy mają odpowiedni wzrost, wiek i sprawność. Dziękujemy za uwagę!


Pobierz ppt "Kolej wąskotorowa łącząca Rogów z Rawą Mazowiecką i Białą Rawską powstała w 1915 roku podczas pierwszej wojny światowej, jako wojskowa kolej polowa zaopatrująca."

Podobne prezentacje


Reklamy Google