Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

DZIEŃ JUDAIZMU 17. stycznia obchodzimy Dzie ń Judaizmu w Kościele katolickim.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "DZIEŃ JUDAIZMU 17. stycznia obchodzimy Dzie ń Judaizmu w Kościele katolickim."— Zapis prezentacji:

1 DZIEŃ JUDAIZMU 17. stycznia obchodzimy Dzie ń Judaizmu w Kościele katolickim

2

3

4 Ideą Dnia Judaizmu jest lepsze poznanie i szacunek wobec naszych „Starszych braci w wierze”- jak nazwał Żydów Jan Paweł II. Chodzi także o wychowanie w duchu dialogu i ocalenie ginącej pamięci po tych, którzy przed wojną i straszną tragedią Holokaustu, stanowili znaczący procent mieszkańców naszego kraju i naszego miasta.

5

6 DZIEŃ JUDAIZMU Judaizm to religia Żydów – Narodu Wybranego. Opiera się na Bożym Objawieniu Starego Testamentu. Jej podstawą jest 10 przykazań i Tora, czyli Pięcioksiąg Mojżesza. Pan Jezus urodził się i wychował w judaizmie, tę religię wyznawała Matka Boża, św.Józef, św.Piotr, św.Paweł i inni Apostołowie.

7 Współczesna replika menory- siedmioramiennego świecznika, który niegdyś płonął w jerozolimskiej świątyni. Menora jest symbolem Judaizmu.

8 DZIEŃ JUDAIZMU Kościół, słowami Soboru Watykańskiego II i Jana Pawła II, uznał Żydów za „starszych braci w wierze” i okazuje im swój szacunek. Jan Paweł II znany był z wielu gestów przyjaźni i poszanowania wobec judaizmu: odwiedził rzymską synagogę, modlił się pod Ścianą Płaczu – jedynym ocalałym fragmentem Świątyni Jerozolimskiej, zburzonej przez Rzymian w 70 roku; w jej szczelinach-wzorem Żydów-zostawił kwitłech: karteczkę z modlitwą.

9

10 Papież- Polak spotykał się wielokrotnie z rabinami żydowskimi, okazując im szacunek.

11

12

13 Benedykt XVI kontynuuował tę linię dialogu, współpracy dla pokoju i poszanowania. Podobnie czyni Franciszek

14 Świątynia w judaizmie była tylko jedna – w Jerozolimie. Została zburzona w 70 r. przez Rzymian po stłumieniu powstania żydowskiego; został po niej tylko mur płaczu

15

16

17

18 Żydzi modlą się w synagogach – Stara Synagoga w Krakowie

19 Synagoga Remuh w Krakowie

20 Wnętrze Synagogi Tempel w Krakowie

21 Bima – podwyższenie do czytania Pisma Świętego

22 Aron ha-kodesz w synagodze Tempel W Krakowie

23 DZIEŃ JUDAIZMU Biblia w synagodze przechowywana i używana jest w postaci zwojów. Po literach wodzi się jadem-specjalną wskazówką.

24 Aron ha-kodesz - święta szafa do przechowywania Biblii

25 DZIEŃ JUDAIZMU Jarmułka czyli kipa – czapeczka używana zwłaszcza przy modlitwie oraz w czasie wizyty na cmentarzu, gdyż Żydzi mają obowiązek modlitwy w nakryciu głowy.

26 DZIEŃ JUDAIZMU Do modlitwy, oprócz nakrycia głowy, używa się szala modlitewnego, zwanego tałesem oraz filakterii-skórzanych pudełeczek z fragmentami Biblii, przymocowanych do czoła i przedramienia.

27 Cicit – sznureczki przypominające pobożnym Żydom o przykazaniach Bożych

28

29

30 DZIEŃ JUDAIZMU Mezuza – przybijany do odrzwi w ozdobnym „pudełeczku” fragment Biblii: „Słuchaj Izraelu, Pan twoim Bogiem, Pan jedyny” -tzw. Modlitwy Szema. Przy wychodzeniu i wchodzeniu, dotyka się go pobożnie palcami a potem je całuje.

31 Główne święta żydowskie, to – oprócz cotygodniowego szabatu, Pesach (Pascha), obchodzone na pamiątkę wyjścia z niewoli egipskiej.W czasie pesach ofiarowało się baranka i spożywało specjalną wieczerzę paschalną. W czasie takiej właśnie wieczerzy Pan Jezus ustanowił Eucharystię. Inne święta to Szewuot, Święto Tygodni (Żniwa) i Sukkot -Święto Namiotów. Ważnym Świętem jest Jom Kippur – Dzień Przebłagania, gdy pokutuje się za grzechy; ulubiona przez dzieci Chanuka obchodzona mniej więcej w okresie naszego Bożego Narodzenia (są to bardzo radosne święta, trwające 8 dni; dzieci dostają prezenty i grają w specjalną grę, zwaną dreidel), oraz Purim, na pamiątkę ocalenia życia narodu przez królową Esterę. Każde święto ma swe specjalne potrawy i smakołyki, poza Jom Kippur, gdy obowiązuje ścisły post.

32 Czego możemy nauczyć się od judaizmu? Na pewno szacunku dla Pisma Świętego. W każdym żydowskim domu Biblia (zwana TANACH) ma swe honorowe miejsce, jest czczona, czytana i znana. Dzieci żydowskie uczą się na pamięć całych jej fragmentów. Zniszczoną grzebie się jak szczątki ludzkie na cmentarzu-genizie. Żydzi mają specjalne święto Radości z Pisma św.: Simchat Tora, kiedy dziękują Bogu za nie i tańczą ze zwojami. Dalej: poszanowania dla Imienia Bożego. Żydzi nie wymawiają Imienia Boga, by nie skalać go grzesznymi ustami. W jego miejsce wymawiają ”Ha-szem” czyli „święte Imię”. Także: uszanowania dnia świętego. W szabat czyli święty dzień judaizmu (sobota) naprawdę nie podejmuje się żadnych prac, nie ma mowy o zakupach, są modły w synagodze, a w domu uroczysta wieczerza z modlitwą. Nie korzysta się z urządzeń typu telewizor, komputer, telefon. To czas dla Boga i rodziny.

33 DZIEŃ JUDAIZMU Antysemityzm – czyli wroga postawa wobec Żydów i ich religii, wyrażająca się w słowach, czynach, lekceważeniu, a nawet pogardzie, jest nie do pogodzenia z nauką katolicką. Jan Paweł II wyraźnie nazwał antysemityzm grzechem, powtórzył to Benedykt XVI, a Metropolita Krakowski, Kard.Stanisław Dziwisz powiedział: „Nie ustawajmy w sprzeciwie wobec antysemityzmu”. Zwłaszcza, że Polska jest wielkim cmentarzem tego narodu: w czasie wojny hitlerowcy wymordowali blisko 6 mln Żydów, którzy byli naszymi sąsiadami i współobywatelami, w tym maleńkie dzieci, ludzie starych i chorych. Powinniśmy szanować ich pamięć i cierpienia.

34


Pobierz ppt "DZIEŃ JUDAIZMU 17. stycznia obchodzimy Dzie ń Judaizmu w Kościele katolickim."

Podobne prezentacje


Reklamy Google