Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PALENIE PAPIEROSÓW I JEGO SKUTKI

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PALENIE PAPIEROSÓW I JEGO SKUTKI"— Zapis prezentacji:

1 PALENIE PAPIEROSÓW I JEGO SKUTKI

2 CO TO JEST PAPIEROS? Papieros - wyrób tytoniowy składający się z rurki z cienkiej bibułki (gilzy) o średnicy do 1 cm i długości do 12 cm (zwykle 85 mm), wewnątrz której znajduje się mieszanka tytoniowa zawierająca spreparowane liście różnych odmian tytoniu

3 Z CZEGO SKŁADA SIĘ DYM TYTONIOWY?
Dym tytoniowy składa się z prawie związków chemicznych, z tego ponad 40 to substancje rakotwórcze. Ich działanie nie jest ograniczone jedynie do palaczy tytoniu, ale także dotyczy wszystkich tych osób (mężczyzn, kobiet i dzieci), które przebywają w pomieszczeniach, gdzie występuje dym tytoniowy (tzw. "palenie bierne").

4 BIERNE PALENIE Występuje, gdy dym z wyrobu tytoniowego używanego przez jedną osobę oraz dym przez nią wydychany zostaje wdychany przez innych. Aktualne dowody naukowe wykazują, że bierna ekspozycja na dym tytoniowy może przyczynić się do śmierci i chorób, wśród których są schorzenia przewlekłe prowadzące do inwalidztwa Ocenia się, że z powodu biernego palenia rocznie umiera w Polsce 1 tys. ,w USA 53 tys. ,a na całym świecie około 600 tysięcy osób. Badania wykazały, że wraz z upływem czasu od momentu przerwania ekspozycji zmniejsza się ryzyko wystąpienia raka płuc i ekspozycja sprzed 15 lat na dym tytoniowy osób, które nie palą, nie zwiększa już ryzyka zachorowania na raka płuca.

5 CHOROBY-skutki palenia papierosów
Jakich chorób można spodziewać się, gdy pali się papierosy? Raka płuc, nerki, trzustki; raka wargi, języka, jamy ustnej, przełyku i krtani; raka pęcherza moczowego; choroba niedokrwienna serca, zawał serca, przewlekłe zapalenie oskrzeli, gruźlica układu oddechowego – zwiększone narażenie na zakażenie, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca naczyń, udar mózgu, wrzody żołądka oraz dwunastnicy, przepukliny jelitowe, impotencja, upośledzenie płodności, i wiele innych. Niektórym warto poświecić więcej uwagi.

6 SUBSTANCJE SMOŁOWATE (rakotwórcze) Substancje te podrażniają tkankę płuc i mogą prowadzić do przewlekłych stanów zapalnych oraz nowotworów. Dym tytoniowy inicjuje oraz pobudza rozwój nowotworów, zawiera około 60 substancji rakotwórczych lub współrakotwórczych, które znajdują się zarówno w głównym strumieniu dymu jak i bocznym nierzadko w większym stężeniu, na który narażone są osoby niepalące. Do najważniejszych należą: • węglowodory aromatyczne (np. benzopiren) • nitrozaminy (np. N-nitrozonornikotyna) • estry kwasów tłuszczowych • metale ciężkie • pierwiastki promieniotwórcze (np. kadm, polon) • chlorek winylu

7 PŁUCA PALACZA PŁUCA ZDROWE

8 Palenie papierosów i uzależnienie od nikotyny
Palenie papierosów stanowi bardzo poważny problem, zarówno osobisty dla osób uzależnionych jak i społeczny. Palenie jest uznawane przez Światową Organizację Zdrowia za jedną z głównych przyczyn wielu poważnych chorób i jest odpowiedzialne za utratę życia 5 mln ludzi rocznie. W Polsce tytoń pali 9 mln osób. Wskutek chorób odtytoniowych rocznie umiera 69 tys. Polaków. ...palenie zabija ludzi rocznie...

9 Powiedzmy sobie szczerze - PALENIE ZABIJA!
Każdy nałogowy palacz papierosów odczuwa rosnące koszty swojego nałogu i wie, że zakup papierosów rujnuje lub przynajmniej nadwyręża jego co miesięczny budżet. Zdaje sobie sprawę z konsekwencji swojego nałogu, z ryzyka poważnych chorób, a nawet utraty życia jakie pociąga za sobą palenie tytoniu.

10 Metody walki z nałogiem nikotynowym
Na rynku dostępnych jest kilka metod i środków do walki z nałogiem nikotynowym. Gumy i plastry z nikotyną koncentrują się przede wszystkim na dostarczeniu organizmowi alternatywnego źródła nikotyny. Popularny ostatnio jest także tzw. e-papieros, który skupia się z kolei na aspekcie nawyku, ale i tak dostarcza nikotynę. Problem samego uzależnienia od nikotyny nie znika. Istnieją również środki farmakologiczne, wspomagające rzucanie palenia, działające na receptory w mózgu, lecz nie każdy może je stosować. Każda z tych metod ma swoich zwolenników jak i zawiedzionych nieskutecznymi próbami przeciwników. Nie powinno to jednak powstrzymywać nas przed szukaniem własnej drogi. Rzucić palenie zawsze warto !

11 Jak działa nikotyna na palacza?
Nikotyna to bardzo poważny problem dzisiejszego świata. Współcześni ludzie coraz bardziej uzależniają się od takiego środka jakim dzisiaj jest tytoń. Mało kto wie że podczas palenia nikotyny, dostaje się ona bezpośrednio do naszej krwi, i bardzo dobrze działa dzisiaj na organizm palacza. Nikotyna ma także silne działanie uzależniające, wiele osób błędnie myśli że jeden papieros nie uzależni nas w żaden sposób, a tutaj sytuacja wygląda inaczej bo nawet już pierwszy papieros może być dla nas silnym uzależnieniem. Nikotyna to bardzo niebezpieczna sprawa, gdyż nie jest ona też dla nas w żaden sposób czymś fajnym, poważne komplikacje związane bezpośrednio z nikotyną, bardzo negatywnie wpływają na życie organizmu palacza, przez co w bardzo łatwy sposób można podupaść na zdrowiu, a na pewno nikt sobie tego dzisiaj nie życzy, gdyż to trudna i delikatna sprawa. Podsumowując jak widać nikotyna, nie jest taka fajna, modna jak niektórzy myśleliśmy, dlatego warto dzisiaj zastanowić się czy warto ją stosować.

12 Niebezpieczne działanie nikotyny
Wpływ palenia na organizm Nikotyna negatywnie działa na wiele układów w organizmie człowieka, w tym na układ: oddechowy – niewielkie dawki nikotyny powodują również, że oddech człowieka staje się głębszy i szybszy; nieco większa jej ilość stymuluje w rdzeniu przedłużonym ośrodek oddechowy, poraża go natomiast śmiertelna dawka, która wynosi od 0,06 do 0,1 grama. pokarmowy – nikotyna nie pozostaje również obojętna na układ pokarmowy; stymuluje bowiem nerwy przywspółczulne, a tym samym sprawia, że wzrasta aktywność ruchowa jelit; większe dawki powodują sytuację odwrotną – ruchliwość jelit zmniejsza się, a ich napięcie spada. krążenia – nawet niewielkie dawki nikotyny oddziałują także na układ krążenia; sprawiają, że wzrasta ciśnienie tętnicze krwi, a akcja serca przyspiesza. Można wówczas odnotować ponad sto uderzeń serca na minutę.

13

14

15 31 maj - Światowy Dzień Bez Papierosa obchodzony na całym świecie
31 maj - Światowy Dzień Bez Papierosa obchodzony na całym świecie. Po raz pierwszy został ogłoszony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w 1987 roku, aby zwrócić uwagę na szkodliwość i zgubne skutki palenia tytoniu - głównie nowotwory płuc, przełyku, krtani, gardła czy trzustki. Szacuje się, że na całym świecie po papierosy sięga regularnie ponad miliard osób (z czego ok. 200 mln to kobiety). Według danych WHO około 6 mln osób umiera z powodu palenia tytoniu ( jedna osoba umiera co 6 sekund! ). W obliczu tak zatrważających statystyk WHO postuluje aby wprowadzić skuteczne działania zapobiegawcze, ponieważ do roku 2030 tytoń, prawdopodobnie może doprowadzić do zgonu ponad ośmiu milionów ludzi.

16 CZĘSTO SPOTYKANE ZNAKI O ZAKAZIE PALENIA

17

18 Dziękuję za uwagę PREZENTACJĘ WYKONAŁA: KATARZYNA ORLOF KL.VI b


Pobierz ppt "PALENIE PAPIEROSÓW I JEGO SKUTKI"

Podobne prezentacje


Reklamy Google