Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zioła.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zioła."— Zapis prezentacji:

1 Zioła

2 Jeżówka Wewnętrzne zastosowania jeżówki to: zapobieganie i leczenie przewlekłych i ostrych zakażeń bakteryjnych i wirusowych (przeziębienie, grypa), stany zapalne górnych dróg oddechowych. Zalecany podczas długotrwałego podawania antybiotyków, w stanach wyczerpania i osłabienia organizmu oraz przy nawracających schorzeniach górnych dróg oddechowych. Pomocniczo w łagodnym przeroście gruczołu krokowego i w chorobach nowotworowych. Zewnętrznie: trudno gojące się rany, uporczywe wypryski, ropne przetok, łuszczyca, półpasiec, owrzodzenia podudzi, zmiany alergiczne skóry.

3 Rumianek Zawarty w nim olejek eteryczny ma działanie antyalergiczne, bakteriobójcze i przeciwzapalne. Herbatka z rumianku bardzo skutecznie uspokaja i koi stargane nerwy. Może być również pomocna w walce z bezsennością. Rumianek ma właściwości rozkurczowe, więc skutecznie likwiduje wzdęcia. Wspomaga trawienie i stosowany jest do pobudzania apetytu. Napar z rumianku służy do płukania jamy ustnej w przypadku zapalenia dziąseł.

4 Eukaliptus Eukaliptus jest jednym z najszybciej rosnących drzew. Jest również jednym z największych drzew na świecie Eukaliptus jest tradycyjnym środkiem leczniczym Aborygenów w czasie infekcji i gorączek. Jest stosowany w ostrych i przewlekłych stanach zapalnych górnych dróg oddechowych, zapaleniu oskrzeli, przeziębieniach z kaszlem i katarem, zapaleniu zatok. Pobudza czynność wydzielniczą dróg oddechowych, rozkurcza oskrzela, upłynnia zalegający śluz i ułatwia jego odkrztuszanie.

5 Kwiatostan lipy Kwiaty wyrastają pojedynczo lub pęczkami po 2-12, są wzniesione ponad liście. Mają dość długą szypułkę i w dolnej części podługowatą podsadkę. Całe kwiaty mają jasnożółtą barwę i wydzielają intensywny, przyjemny zapach. Ich pręciki są zbliżone wielkością do płatków korony.

6 Herbata miętowa Herbata miętowa jest jedną z najbardziej powszechnych i często wypijanych mieszanek. Choć posiada wiele walorów zdrowotnych, warto zastanowić się, czy wypijanie jej w nadmiarze nie działa na organizm negatywnie. Miętowa herbata najbardziej popularna jest w Maroku. Często można nawet nabyć w Polsce tzw. marokańską miętę pochodzącą z eksportu. Warto pamiętać, że ten rodzaj herbaty to wzmacniana miętą zielona herbata, nie zaś sama mięta. Nie zmienia to faktu, iż herbata ta jest niezwykle smaczna i ma dodatkowo działanie ochładzające, więc świetnie nadaje się na upały.

7 Nagietek NAGIETEK – roślina zielna, jednoroczna. W Polsce zakwita od maja, czerwca i kwitnie do września ( czasem do listopada). Dawniej był używany jako jarzyna, a dziś jako przyprawa. Ma wiele właściwości leczniczych, w tym największe posiadają kwiaty, w barwie ciemnopomarańczowej. Działa: moczopędnie, pobudzająco na akcję serca, rozkurczowo, przeciwnowotworowo, przeciwzapalnie, antyseptycznie i gojąco. Stosowany wewnętrznie jest środkiem pomocniczym między innymi w leczeniu stanów lękowych i depresji oraz bólów miesiączkowych. Stosowany zewnętrznie pomaga doskonale leczyć poważniejsze odmrożenia, oparzenia, uszkodzenia skóry, wrzodzianki, opryszczki i stany zapalne: gardła, krtani, jamy ustnej, spojówek. Sposoby użycia: wewnętrzne – napar, odwar, nalewka, a zewnętrzne – odwar, maść, sok, płukanka do gardła.

8 Żurawina Żurawina to wciąż mało popularny w Polsce owoc. Większość z nas nie wie bowiem, jakie ma ono właściwości i że jest jednym z najbardziej prozdrowotnych owoców. Jej działanie zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby przyzębia i próchnicę, wrzody żołądka, infekcje dróg moczowych, a także choroby serca. Wszystko to dzięki bardzo silnym przeciwutleniaczom, poliantocyjanidom. Te owoce w diecie powinny mieć swoje stałe miejsce.

9 Szczaw kędzierzawy Szczaw kędzierzawy gatunek rośliny rodziny rdestowatych, o trudnym do ustalenia pochodzeniu. Zwyczajowo w niektórych okolicach nazywany kobylim szczawiem lub szczekajem. Aktualnie zasięg prawie kosmopolityczny. Naturalny obszar jego występowania to niemal cała Azja, Europa i Afryka Północna, rozprzestrzenił się też w obydwu Amerykach, w Australii, w Afryce, na wyspach Oceanu Indyjskiego. W Polsce gatunek pospolity.

10 Koper włoski Koper jest znanym i szeroko wykorzystywanym ziołem i przyprawą. Wszystkie części rośliny są jadalne: korzenie, łodygi i liście, a przyprawa pochodzi z suszonych nasion. Koper pochodzi z basenu Morza Śródziemnego; znany był już przez starożytnych Greków, a rozpowszechniony w całej Europie przez Imperium Rzymskie. Jest również uprawiany w Indiach, na Bliskim Wschodzie, w Australii, Ameryce Południowej oraz w USA. Koper był nazywany przyprawą "spotkania" przez Purytanów, którzy żuli jego nasionka podczas długich nabożeństw.

11 Dziurawiec Dziurawiec zwyczajny jest wieloletnim, aromatycznym ziołem należącym do rodziny Hypericaceae. Zioło to produkuje żółto-złote kwiaty, które wydają się szczególnie obfite 24 czerwca. Dzień ten jest tradycyjnie obchodzony jako dzień urodzin Jana Chrzciciela. Dziurawiec zwyczajny jest również nazywany ziołem Św.Jana. Liście i kwiaty dziurawca zwyczajnego, które są używane w leczeniu, zbiera się również w tym czasie. Zioło to pochodzi z Europy; można go również znaleźć na obszarze Stanów Zjednoczonych.

12 Skrzyp Zastosowanie Skrzypu :
Zastosowanie Skrzypu : - skrzyp, dzięki dużej zawartości krzemu jest zastosowaniem w ziołolecznictwie i kosmetologii. - napary i odwary są stosowane wewnętrznie i zewnętrznie. - skrzyp jest szczególnie pomocny przy zmianach skórnych np. trądzik, przy schorzeniach układu moczowego i miażdżycy.

13 Pokrzywa Pokrzywa to nie tylko chwast. Na wsi od wieków traktowano ją z szacunkiem ze względu na właściwości lecznicze i wartości odżywcze. Pokrzywa zawiera wiele cennych witamin, mikroelementów i soli mineralnych pomocnych m.in. przy leczeniu kamicy nerkowej i artretyzmu.

14 Szałwia Nazwa szałwii pochodzi od łacińskiego słowa: salvus, czyli zdrowie. Jednak zastosowanie tej rośliny nie ogranicza się tylko do lecznictwa. Szałwia to także świetna przyprawa i roślina ozdobna, a nawet środek zapewniający przyjemny zapach w szafie.

15 Krwawnik Krwawnik jest znaną rośliną leczniczą. Surowcem zielarskim są wysuszone kwiatostany krwawnika oraz ziele krwawnika zebrane w okresie kwitnienia. Krwawnik działa przeciwbakteryjnie, żółciotwórczo, przeciwzapalnie, przeciwkrwotocznie, bakteriostatycznie i wiatropędnie.

16 Mniszek Pospolity Mlecz– rodzaj roślin należących do rodziny astrowatych. Rodzaj liczy około 60 gatunków występujących na terenie Europy, Azji i Afryki.Niektóre gatunki stały się chwastami ruderalnymi i znacznie powiększyły zasięg występowania. Gatunkiem typowym jest mlecz zwyczajny.


Pobierz ppt "Zioła."

Podobne prezentacje


Reklamy Google