Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Współczesny świat Problemy współczesnego świata (Dla KaRoX97X z zadane.pl – blackshooter)

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Współczesny świat Problemy współczesnego świata (Dla KaRoX97X z zadane.pl – blackshooter)"— Zapis prezentacji:

1 Współczesny świat Problemy współczesnego świata (Dla KaRoX97X z zadane.pl – blackshooter)

2 Miasto Masowa industrializacja w XlX wieku zmieniła sposób życia ludzi, przyciągając ich w poszukiwaniu pracy do coraz większych skupisk miejskich. Około 1900 r. w miastach mieszkało 14% ludności świata. W XlX wieku tempo urbanizacji wzrosło, w roku 2000 na terenach zurbanizowanych żyje około 2,8 mld osób, co stanowi 47%. Udziałem wielu dużych miast jest przeludnienie, przestępczość, powstawanie slumsów i niewydolność systemu komunikacji. Jednak większe możliwości zatrudnienia i zdobycia wykształcenia, a także lepsza opieka medyczna oraz socjalna, skłaniają ludzi do migracji.

3 Za chlebem Znaczna część kierunków migracji powstała przed laty, gdy prowadzono aktywny nabór obcokrajowców do pracy. W latach 1940-60 USA prowadziły program związany z zatrudnieniem Meksykanów. W latach 60 i 70 XX wieku wiele krajów europejskich zatrudniało robotników z Turcji, północnej Afryki i południowej Europy. Libia i kraje Zatoki Perskiej, obfitujące w ropę naftową, dawały zatrudnienie osobom z innych krajów muzułmańskich oraz południowej, wschodniej i południowo-wschodniej Azji.

4 Dla lepszego życia W ciągu ostatnich 40 lat liczba międzynarodowych migrantów podwoiła się. Główną tego przyczyną mogą być problemy ludnościowe. Wiele państw, w których liczba mieszkańców szybko się powiększa, nie ejst w stanie stworzyć odpowiedniej liczby mejsc pracy. W 22 najbogatszych krajach świata żyje zaledwie 15% z liczącej 7mld światowej populacji. To właśnie te kwitnące gospodarki – w których często brakuje rąk do pracy – przyciągają większość imigrantów.

5 Zasoby naturalne Paliwa kopalne nadal dostarczają 85% światowej energii, jednak ich zasoby są ograniczone. W ciągu ostatnich 30 lat zużycie energii wzrosło niemal dwukrotnie, toteż czystsze, odnawialne źródła, takie jak energia wodna, baterie słoneczne i turbiny wiatrowe, stają się priorytetem dla globalnego przemysłu oraz środowiska. Dla wielu krajów duże znaczenie ma dostęp do wody, dlatego jej dystrybucja i kontrola mają znaczenie międzynarodowe.

6 Wykonanie Literatura: praca została wykonana przy pomocy podręcznika geograficznego. Wykonał: blackshooter


Pobierz ppt "Współczesny świat Problemy współczesnego świata (Dla KaRoX97X z zadane.pl – blackshooter)"

Podobne prezentacje


Reklamy Google