Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

WAKACJE! Bezpieczeństwo i wypoczynek!.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "WAKACJE! Bezpieczeństwo i wypoczynek!."— Zapis prezentacji:

1 WAKACJE! Bezpieczeństwo i wypoczynek!

2 
Kolejne letnie wakacje zbliżają się wielkimi krokami. To jest najbardziej oczekiwany okres w roku przez wszystkich uczniów, którym nie po drodze jest szkolny korytarz i ścisła nauka. Świeci słońce, dni są długie, noce są ciepłe i każdy chce z nas wykorzystać ten czas najlepiej jak potrafi. Dodatkowo często przemieszczamy się podczas tego gorącego okresu, pokonujemy wiele kilometrów razem z rodziną i przyjaciółmi szukając niezapomnianych wrażeń. Niestety nie każdy wykazuje podczas tego aktywnego wypoczynku zdrowy rozsądek i zdarzają się nawet najbardziej absurdalne sytuacje i nieprzyjemne zdarzenia, które kosztują nas wiele zdrowia. Dziś w prezentacji postaram się uwrażliwić niektórych z Was na niebezpieczne sytuacje, których łatwo można uniknąć. Będzie to takie niewielkie kompendium w pigułce celem nazwania tych zagrożeń po imieniu.

3 
URAZY CIEPLNE  SKURCZE CIEPLNE: Występuje z reguły po kilku godzinach aktywności w upale. Objawy: Bolesne skurcze mięśni często w nogach lub brzuchu.  Leczenie: - Schowaj się przed słońcem, najlepiej w cieniu, - nawodnij organizm, np. wodą sodową, - rozmasuj mięśnie. Zapobieganie: - Staraj się zaaklimatyzować do warunków panujących w otoczeniu, niech Twoje ciało przyzwyczai się do warunków atmosferycznych, - nawadniaj organizm, np. napojami dla sportowców, - unikaj aktywności podczas najgorętszej pory dnia, - stosuj luźne ubrania i dodatki chroniące przed słońcem. SKRAJNE WYCZERPANIE: z powodu utraty wody i soli wraz z potem. Objawy:  Ból głowy, zawroty głowy, nudności, wymioty, osłabienie, wyziębienie.  Leczenie: - Zatrzymaj się i odpocznij, - nawodnij organizm i ukryj się w chłodnym pomieszczeniu lub cieniu, - poluźnij ubranie, zastosuj okłady z ręcznika mokrego w zimnej wodzie. Zapobieganie: Podobnie jak w postępowaniu ze skurczami cieplnymi.

4 
URAZY CIEPLNE – CD.  UDAR CIEPLNY: Poważny stan organizmu, gdy układ chłodzenia przestaje funkcjonować a temperatura ciała wzrasta do niebezpiecznego poziomu. Taki stan ignorowany może doprowadzić do śmierci. Objawy:  Czerwona, gorąca i sucha skóra, szybki ale słabo wyczuwalny puls, szybki ale płytki oddech, omamy, halucynacje, omdlenia, rozkojarzenie, często nadpobudliwość lub śpiączka. Leczenie: Zredukować wysoką temperaturę poprzez ochłodzenie ciała, usunąć niepotrzebną odzież, zastosować okłady z zimnej wody, lodu na szyi, pachwinach i pod pachami w celu przyśpieszenia chłodzenia organizmu, niezwłocznie zasięgnij porady lekarza lub personelu medycznego. Zapobieganie: taka sama procedura jak w skrajnym wyczerpaniu organizmu.

5 
BEZPIECZEŃSTWO NA ŁODZI  Podróż po akwenach wodnych za pomocą różnych statków wymaga od uczestników zwiększonej czujności oraz stosowania się do ścisłych reguł określonych podczas takich rejsów. 1. Sprawdź czy łódź jest sprawna i nadaje się do rejsu. 2. Poznaj zasady podróżowania (od personelu). 3. Staraj się znaleźć bezpieczne miejsce, w którym w razie niebezpieczeństwa będziesz mógł/mogła się utrzymać na statku. 4. Upewnij się, że Ty i Twoi współpasażerowie są wyposażeni w sprzęt bezpieczeństwa (kapoki) i czy na statku znajduje się odpowiednie oprzyrządowanie do zapewnienia bezpieczeństwa (łodzie ratunkowe, koła ratunkowe). 5. Staraj się nie wykonywać gwałtownych ruchów które mogłyby Cię zachwiać. 6. Bądź wrażliwy na kaprysy pogody, czujny na gwałtowne jej zmiany.

6 
DLACZEGO ZDARZAJĄ SIĘ WYPADKI ???  Długotrwałe przebywanie na słońcu i w gorących warunkach klimatycznych bez odpowiedniej ochrony (z reguły kilka godzin) może prowadzić do osłabienia czujności organizmu. Z reguły objawia się to zmęczeniem, i spowalnia czas reakcji w razie niebezpiecznego zdarzenia. Dzieje się to zarówno na wodzie, jak i na drodze czy w górach. Często chcąc wykorzystać czas wypoczynku staramy się jak najbardziej intensywnie i długo być aktywnym w takie gorące letnie dni. Pamiętajmy, że organizm ludzki musi w jakiś sposób regenerować siły. Aby uniknąć urazu czy nieszczęścia trzeba znać swoje możliwości i stosować się najbardziej podstawowych zasad zdrowego rozsądku. Osłabienie organizmu ma wpływ na prowadzenie pojazdów, górskie wędrówki, podróże łodzią co często staje się bezpośrednią przyczyną ludzkich tragedii.

7 
BEZPIECZNE PŁYWANIE  Zawsze pływaj w towarzystwie innych osób. Nigdy nie pozwalaj, aby dziecko pływało bez opieki dorosłych. Nigdy nie pływaj gdy jesteś zmęczony. Przypomnij rodzicom, aby nie pływali po alkoholu lub pod wpływem leków. Bądź świadomy swoich ograniczeń i możliwości. Unikaj silnych prądów wodnych, które mogą Cię porwać. Stosuj się do znaków ostrzegawczych. Unikaj wody podczas burzy lub złych warunków pogodowych.

8 
BEZPIECZNE NURKOWANIE  NURKOWANIE Zawsze zbadaj głębokość wody przed nurkowaniem. Nigdy nie nurkuj jeżeli nie widzisz nic pod powierzchnią wody. Zawsze podczas nurkowania trzymaj wyprostowane ręce nad głową celem uniknięcia uderzenia głową w coś twardego. Nigdy nie nurkuj do rwącej wody lub rzeki.

9 
BEZPIECZNE POSIŁKI  Zawsze spożywaj jedzenie, które znasz. Unikaj jedzenia niezdrowej czy trującej żywności, po terminie lub egzotycznej. Przy przygotowywaniu posiłków staraj się zachować bezpieczeństwo, nie zbliżaj się do ognia, nie używaj łatwopalnych materiałów. Nie przejadaj się. Taki stan może osłabić organizm. Unikaj pokarmów ciężkostrawnych, które mogą powodować stan osłabienia.

10 
BEZPIECZNY SPORT  Przed aktywnym sportem staraj się rozgrzać i przyzwyczaić organizm do wymagań wynikających z dyscypliny. Zawsze stosuj ochronne elementy w bardziej niebezpiecznych dyscyplinach sportowych (kolarstwo, żegluga, windsurfing, wspinaczka). Nie uprawiaj sportów, które zostały zakazane przez lekarza jeśli posiadasz jakieś zdrowotne przeciwwskazania. Jeśli miałeś / miałaś jakieś urazy staraj się aby nie narażać ponownie organizmu na ich odnowienie. Zawsze staraj się uprawiać sport z głową, oceniać swoje umiejętności i odpowiednio się do niego przygotować.

11 
BEZPIECZNY PLAC ZABAW  Jeśli nie zdecydujesz się nigdzie wyjechać pamiętaj, że plac zabaw też może być niebezpieczny. Pamiętaj aby: bawić się na miękkim podłożu (trawa, piaskownica) aby uniknąć urazów otarcia, złamania czy stłuczenia, korzystać z przyrządów zgodnie z ich przeznaczeniem, nie narażać innych osób na niebezpieczeństwo (nie popychaj, nie syp piaskiem, nie rzucaj przedmiotami), używaj elementów ochronnych podczas zabaw, które mogą doprowadzić do urazu, Zawsze baw się pod nadzorem osób starszych, które w razie problemu mogą w odpowiedni sposób zareagować.

12 
SPACER I INNY RUCH  Zawsze staraj się przygotować do długiego spaceru, czy joggingu rozgrzej mięśnie. Przygotuj odpowiednie buty, luźną odzież, która da Ci swobodę aktywnego wypoczynku. Staraj się przemieszczać w miejscach znanych z daleka od ruchliwych arterii miejskich. Noś jasne ubrania, a w nocy stosuj elementy odblaskowe. Pij dużo płynów, zwłaszcza podczas uprawiania joggingu. Miej zawsze z sobą oprzyrządowanie, które zapewni Ci kontakt z innymi (radiotelefon, komórka) lub przyrząd, za pomocą którego zwrócisz na siebie uwagę (gwizdek, klakson).

13 
BEZPIECZNY ROWER  W razie potrzeby używaj sygnalizacji dźwiękowej i świetlnej (światła, dzwonek, klakson). Zawsze jeżdżąc trzymaj rower obydwoma rękami. Zawsze jeźdź zgodnie z przepisami ruchu drogowego, nigdy pod prąd. Unikaj ruchliwych ulic, tłocznych miejsc, gdzie mógłbyś spowodować wypadek bądź gdzie mógłbyś zostać potrącony. Zawsze używaj ochronnych elementów (kask, ochraniacze na kończyny).

14 
ZŁOTE ZASADY  UNIKAJ CIEPŁA, PRZEGRZANIA. UNIKAJ NIEZNANYCH MIEJSC. UNIKAJ NIEZNANYCH OSÓB. UNIKAJ NIEZNANYCH POKARMÓW. UNIKAJ OGNIA, NIEZBEZPIECZNYCH ZABAWEK. UNIKAJ NIEBEZPIECZNYCH PRZYRZĄDÓW. UNIKAJ NIEZNANYCH AKWENÓW WODNYCH. UNIKAJ GŁUPICH ZABAW, W KTÓRYCH NIE DA SIĘ PRZEWIDZIEĆ KONSEKWENCJI. ZAWSZE STARAJ SIĘ SPĘDZAĆ CZAS W TOWARZYSTWIE ZNANYCH CI OSÓB. ZAWSZE STARANNIE PLANUJ, OCENIAJ I PRZEWIDUJ WSZELKIE SWOJE WAKACYJNE PRZYGODY!!!!!!!!

15 CZY NA PEWNO LUBISZ WAKACJE ???
 ALEŻ TAK!!!! Nikt nie lubi przykrych zdarzeń. Tylko mądra głowa i zdrowy rozsądek mogą ci zapewnić wspaniały wypoczynek. Czy wyjeżdżasz, czy zostajesz zawsze myśl pozytywnie i postępuj z rozwagą, tak by po wakacjach móc podzielić się wspaniałymi wrażeniami a nie np. gipsem lub nowym wózkiem inwalidzkim. ZAWSZE MIEJ SIĘ NA BACZNOŚCI. MYŚLENIE NIE BOLI, BEZMYŚLNOŚĆ JUŻ TAK !!!!!!!!!!!! A czy zastanawiałeś się jak inni spędzają wakacje? Pewnie nie wiesz czy lepiej, ale gdy jesteś rozsądny to na pewno się dowiesz na początku roku szkolnego. UDANYCH WAKACJI ŻYCZY BARTEK GORCZYCA 


Pobierz ppt "WAKACJE! Bezpieczeństwo i wypoczynek!."

Podobne prezentacje


Reklamy Google