Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dziura ozonowa. CHARAKTERYSTYKA ZAGROŻENIA DZIURA OZONOWA - jest to zjawisko polegające na zmniejszaniu się ilości ozonu w ozonosferze. Jest to zjawisko.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dziura ozonowa. CHARAKTERYSTYKA ZAGROŻENIA DZIURA OZONOWA - jest to zjawisko polegające na zmniejszaniu się ilości ozonu w ozonosferze. Jest to zjawisko."— Zapis prezentacji:

1 Dziura ozonowa

2 CHARAKTERYSTYKA ZAGROŻENIA DZIURA OZONOWA - jest to zjawisko polegające na zmniejszaniu się ilości ozonu w ozonosferze. Jest to zjawisko niebezpieczne, ponieważ ozon jest odpowiedzialny za pochłanianie promieniowania ultrafioletowego docierającego do Ziemi ze Słońca. Promieniowanie to jest szkodliwe dla organizmów żywych.

3 PRZYCZYNY Przyczyną dziury ozonowej jest : -emitowanie różnych gazów do atmosfery -chlor, który wchodzi w reakcję z ozonem -działalność człowieka np.spaliny -upowszechnianie się masowej produkcji -warstwę ozonową niszczą niektóre związki chemiczne freony czyli gazy stosowane w aerozolach i lodówkach

4 SKUTKI Zmniejszenie grubości warstwy powoduje, że do powierzchni Ziemi dociera większa ilość promieniowania nadfioletowego UV, czego następstwem jest : -większa zachorowalność na raka skóry -choroby oczu -osłabienie odporności organizmów -niszczenie planktonu -w konsekwencji przerwanie łańcucha pokarmowego

5 JAK ZAPOBIEGAĆ? Zapobieganie powstawaniu i powiększaniu się dziury ozonowej powinniśmy zacząć od nas samych i naszego najbliższego otoczenia. Robiąc zakupy w Sklepach drogeryjnych i chemicznych powinniśmy być świadomi tego co kupujemy i unikać produktów zawierających związki freonowe tak szkodliwe dla naszego środowiska. Inną bardzo ważną kwestią jest odpowiednia eksploatacja i prawidłowe pozbywanie się urządzeń chłodniczych.

6 Dziękuje za obejrzenie prezentacji


Pobierz ppt "Dziura ozonowa. CHARAKTERYSTYKA ZAGROŻENIA DZIURA OZONOWA - jest to zjawisko polegające na zmniejszaniu się ilości ozonu w ozonosferze. Jest to zjawisko."

Podobne prezentacje


Reklamy Google