Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wykona ł a; Magdalena Budzik kl. VI. Historia pisania i drukowania jest ściśle związana z historią ludzkiej komunikacji. Historię tą wyznaczają trzy kamienie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wykona ł a; Magdalena Budzik kl. VI. Historia pisania i drukowania jest ściśle związana z historią ludzkiej komunikacji. Historię tą wyznaczają trzy kamienie."— Zapis prezentacji:

1 Wykona ł a; Magdalena Budzik kl. VI

2 Historia pisania i drukowania jest ściśle związana z historią ludzkiej komunikacji. Historię tą wyznaczają trzy kamienie milowe; wynalezienie pisma, druku oraz indywidualnego druku, który pozwolił spersonalizować zawartość, proces drukowania i przyczynił się do rozwoju kreatywności.

3 Wynalezienie druku przypisuje się Janowi Gutenbergowi z Moguncji, przyjmując jako datę tego wydarzenia rok 1440, choć nie wiadomo, kiedy Gutenberg wydał swój pierwszy druk. Jan Gutenberg we własnej osobie

4 Gutenberg wpadł na pomysł wybijania za pomocą stempli z twardego metalu liter w płytce metalowej (tzw. patryc czy punconów), Ruchoma czcionka Gutenberga dzięki czemu uzyskiwano trwałe matryce, których można było używać wielokrotnie do odlewania czcionek.

5 Należy wspomnieć, że Gutenberg wynalazł również prasę do odbijania druku, która przez długie lata pozostawała w użyciu. Prasa do odbijania druku

6 Szafa z szufladami z ruchomymi czcionkami Gutenberga Pierwotna prasa drukarska

7 Pierwotne prasy drukarskie

8 Pokaz drukowania na pierwotnej prasie drukarskiej

9 Z biegiem czasu zaczęto tworzyć bardzo rozbudowane prasy drukarskie. Książki zaczęły ozdabiać ilustracje. Początkowo czarno białe następnie przeistaczające się w kolorowe rysunki.

10 W dzisiejszych czasach druk stał się bardzo powszechny. Dzięki czemu książki nie są już tak drogie. Każdy czytelnik niezależnie od wieku, może znaleźć coś dla siebie.

11 Zdjęcia dawnych urządzeń drukarskich wykonane zostały w czasie „Warsztatów drukarskich”, które odbyły się podczas wycieczki szkolnej do Miasteczka Galicyjskiego w Nowym Sączu.

12

13 Magdalena Budzik


Pobierz ppt "Wykona ł a; Magdalena Budzik kl. VI. Historia pisania i drukowania jest ściśle związana z historią ludzkiej komunikacji. Historię tą wyznaczają trzy kamienie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google