Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Temperament Raz jeszcze, może trochę inaczej. Temperament ma podłoże biologiczne, jest uwarunkowany genetycznie, a w ciągu życia zachodzą w nim jedynie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Temperament Raz jeszcze, może trochę inaczej. Temperament ma podłoże biologiczne, jest uwarunkowany genetycznie, a w ciągu życia zachodzą w nim jedynie."— Zapis prezentacji:

1 Temperament Raz jeszcze, może trochę inaczej

2 Temperament ma podłoże biologiczne, jest uwarunkowany genetycznie, a w ciągu życia zachodzą w nim jedynie niewielkie zmiany. Jego cechy widoczne są już od wczesnego niemowlęctwa. Przejawy temperamentu można dostrzec także w świecie zwierząt.

3 Temperament reguluje nasze zapotrzebowanie na stymulację. To już wystarczający powód, żeby brać go pod uwagę przy wyborze wszelkiego rodzaju aktywności. W nieuświadamiany przez nas sposób wpływa na to, że pewne rzeczy, miejsca, sytuacje i działania.

4 Typy osobowości wg Hipokratesa W traktacie „Sofiści” Hipokrates zdefiniował człowieka jako „następstwo stanów”. Uznał, że podłożem życia są 4 żywioły (powietrze, ogień, woda, ziemia), którym przyporządkowane są odpowiednie wydzieliny narządów wewnętrznych (żółć żółta, krew, flegma, żółć czarna).

5 W II w.n.e Galen, odwołując się do Hipokratesa, twierdził, że o zdrowiu decyduje równowaga w organizmie pomiędzy czterema płynami: śluzem, żółcią, czarną żółcią oraz krwią. Dominacja jednego z tych płynów decyduje o określonym temperamencie.

6 Stąd też cztery typy ludzi: sangwinik (łac. sanguis – krew), choleryk (gr. cole-żółć), melancholik (gr. melas -czarna i cole-żółć) i flegmatyk (gr.phlegma – flegma, śluz). Te określenia zadomowiły się w naszym języku.

7 (łac. sanguis – krew) (łac. phlegma – flegma, śluz)(łac. chole - żółć) (łac. chole – żółć, melas - czarna) ogień, krew, czerwień woda, flegma, biel powietrze, żółć żółta, kolor żółty ziemia, żółć czarna, czerń Do dziś jednoznacznie nie stwierdzono czym jest „żółć czarna”, wg niektórych badaczy określenie to oznacza krew żylną, wg innych – wątrobę.

8 Sangwinik Optymista, z poczuciem humoru, towarzyski, bywa władczy, lubi komplementy, szybko przeprasza.

9 Flegmatyk Cichy, zrównoważony, cierpliwy, dyplomatyczny, empatyczny, bywa nieufny.

10 Choleryk Bywa impulsywny, uparty, aktywny, władczy, często zakompleksiony.

11 Melancholik Pesymista, niezdecydowany, łatwo się obraża, marzyciel, lękliwy.

12 Sangwinik: otwarty i towarzyski Sangwinicy wymagają kontaktu z ludźmi. Są aktywni, potrafią sprawić bardzo dobre wrażenie. (pilot wycieczek, organizator przedsięwzięć reklamowych, aktor, śpiewak, sprzedawca, ale również przedstawiciel handlowy lub stewardesa). Są najlepszymi pracownikami, gdy mogą swobodnie wyrażać myśli oraz skupiać na sobie uwagę. Nie są jednak dobrymi doradcami, gdyż wolą mówić, a nie słuchać.

13 Flegmatyk: rutyna bez nudy Flegmatycy świetnie odnajdują się w dobrze zorganizowanym miejscu, gdzie ich obowiązki są jasno określone. To mediatorzy, którzy potrafią obiektywnie ocenić sytuację i znajdują proste wyjścia. Wykazują zdolności administracyjne oraz dobrze sprawdzają się w rutynowych zajęciach, które innym wydają się nudne.(Psycholog kliniczny, socjolog, pracownik naukowy, pisarz, kustosz, bibliotekarz, krytyk literacki).

14 Choleryk: grunt to wyzwanie Choleryk to urodzony przywódca, jest typowym człowiekiem czynu, ukierunkowany na osiągnięcie celu. Sprawdza się w nieoczekiwanych sytuacjach, uwielbia podejmować wyzwania, jest też typowym pracoholikiem. Najlepiej pracuje, gdy w pełnie kontroluje sytuację. Świetnie sprawdza się na stanowiskach kierowniczych, w dziedzinach wymagających silnej kontroli i autorytetu. Jest dobrym organizatorem, świetnie dostrzega praktyczne rozwiązania. (Przedsiębiorca, dyrektor przedsiębiorstwa, inżynier, handlowiec, prawnik, menedżer, dziennikarz, reżyser, policjant).

15 Melancholik: w ciszy i samotności Melancholicy posiadają analityczny umysł, są poważni i zdeterminowani. Sprawdzają się w pracy, która wymaga zajmowania się szczegółami, prowadzenia notatek, robienia wykresów, diagramów. Łatwo podporządkowują się regulaminom. To perfekcjoniści, doceniają wagę szczegółów oraz zawsze kończą rozpoczęte zadanie. Najlepiej pracują w pojedynkę, cenią sobie ciszę.(ekonomista, bibliotekarz, księgowy, notariusz, konserwator zabytków, archeolog, meteorolog, farmaceuta).

16 Schemat zależności między układem nerwowym a typem osobowości (I. Pawłow) słaby silny zrównoważony niezrównoważony ruchliwy powolny typ układu nerwowego melancholik choleryk sangwinik flegmatyk


Pobierz ppt "Temperament Raz jeszcze, może trochę inaczej. Temperament ma podłoże biologiczne, jest uwarunkowany genetycznie, a w ciągu życia zachodzą w nim jedynie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google