Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Blokersi , kibole , grupy podwórkowe

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Blokersi , kibole , grupy podwórkowe"— Zapis prezentacji:

1 Blokersi , kibole , grupy podwórkowe
 Jednostka ludzka w ciągu swego życia należy do różnych grup społecznych. Są to małe grupy liczące po kilka osób, grupy znacznie większe obejmujące kilkanaście lub kilkadziesiąt osób i grupy bardzo duże, takie jak zrzeszenia, towarzystwa. Pojęcie grupy definiowane jest różnie przez różnych autorów. Jedni definiują ją w sposób bardzo ogólny, inni bardziej szczegółowo. Jednak coraz częściej spotykamy się z nieformalnymi grupami rówieśniczymi. Musimy posiadać własne granice intelektualne, których nie powinniśmy przekraczać. Trzeba umieć odróżniać dobro od zła. Oczywiście, nie każda subkultura promuje negatywne wartości lecz w każdej mogą znaleźć się tzw. „czarne owce”. Należy zatem uważać na to, kogo nazywamy swoim przyjacielem i najważniejsze – reagować asertywnie na wszystkie propozycje oraz nigdy nie robić czegoś wbrew sobie samemu by w przyszłości nie być powiązywanym z grupami antyspołecznymi.

2 Grupy podwórkowe Są to grupy osób , które mają odmienny styl ubierania się i zachowania. W grupach tych brak poszanowanie zasad kultury i norm współżycia społecznego objawiający się m.in. Używaniem ordynarnych, pełnego wulgaryzmu języka oraz akceptowanie przemocy i przestępstw dla zaspokojenia własnych potrzeb. ZAGROŻENIA PŁYNĄCE Z KONTAKTU Z GRUPĄ PODWÓRKOWĄ -narkotyki, alkohol, tytoń -wywieranie nacisku i prowokacja -zaczepki słowne ,bójki -poniżanie i oddziaływanie na psychikę Do grup podwórkowych zaliczamy blokersów.

3 Blokersi To grupa ludzi zamieszkująca blokowiska . Jest to jedna z polskich kontrkultur Jest to zróżnicowane środowisko pod względem wieku i wykształcenia, przeważnie są to ludzie bezrobotni. Charakteryzują się oni własną, odrębną "kulturą osiedlową". Blokersi najczęściej spędzają czas na osiedlowych podwórkach, gdzie nadużywają alkoholu. Są nastawieni agresywnie do otaczającej rzeczywistości, używają wulgarnego języka i mają częste konflikty z prawem . Utożsamiani z muzyką rap lub techno. Ich główne zajęcie to: grafitti, breakdance i muzyka rap (przynajmniej z założenia). Kultywują siłę fizyczną, lubią napadać na słabszych, często ze znaczną przewagą liczebną.

4 Blokersi interesują się sportem, zwłaszcza piłką nożną, również jazdą na rowerze, kulturystyką. Twierdzą, że każdy ma swój styl. Ubierają się w luźne stroje sportowe, często w dresy. Ten sam styl jest preferowany niezależnie od ich sytuacji życiowej i aspiracji. Wydają pieniądze przede wszystkim na zabawę, na drobne wydatki jak piwo czy papierosy. Młodsi blokersi (16-18 lat) raczej odwiedzają jakiś hipermarket, gdzie jest tani alkohol i potem bawią się na osiedlach. Ich wolny czas wypełniają spotkania z kolegami, najczęściej na ławkach. Młodsi blokersi jako wymarzony zawód najczęściej wymieniają kierowcę rajdowego i piłkarza. Są również tacy, którzy widzieliby się w roli menedżera klubu sportowego, dziennikarza telewizyjnego lub właściciela siłowni.

5 Blokersi są za słabi na konfrontację, cechuje ich raczej "pełzająca agresja", która znajduje ujście przy lada okazji. Może nią być odmowa wpuszczenia na koncert ulubionego zespołu czy prowokacyjna obecność obcych. Agresja jest dla blokersów zaspokojeniem potrzeby godności. Są swego rodzaju wampirami: mają poczucie własnej wartości przez to, że odbierają je innym - mówi prof. Marek Kosewski, psycholog. - Wybierają drogę na skróty: jeśli zrobię z kogoś zero, kopiąc go na śmierć, sam staję się wielkim panem. Takie poczucie mieli chuligani z Legionowa, którzy podpalili śpiącego, pijanego mężczyznę. Wzrost agresji wśród tych młodych ludzi jest prostą konsekwencją braku zajęcia. W dużych miastach nie mają pracy, więc nie stać ich na kupno, a nawet wynajmowanie choćby bardzo skromnego mieszkania. Czują się osaczeni i nienawidzą wszystkich i wszystkiego -mówi nadkomisarz Paweł Biedziak.

6 Kibole Określeniem kibol charakteryzuje się fana drużyny, który przychodzi na mecze, nie po to, by dopingować ulubiony zespół, ale by wszczynać bójki z kibolami przeciwnej drużyny. Kibole pojawiają się podczas różnych zawodów sportowych, ale najczęściej podczas meczów piłki nożnej. Kibole wykazują skłonność do agresji, lub wręcz stosują ją (w sposób fizyczny bądź werbalny) w stosunku do fanów drużyny przeciwnej. Czasami atakowani przez chuliganów bywają także zawodnicy drużyny przeciwnej, jednak z reguły chuligani pozostają przy obraźliwych tekstach i przyśpiewkach na jej temat .Kibol to inaczej pseudokibic.

7 Poza areną wydarzeń sportowych agresywnie do siebie nastawione grupy kiboli spotykają się na tzw. ustawkach, podczas których dochodzi do regularnych bijatyk. Kiboli określa się także mianem szalikowców. Atrybutem pseudokibica jest bowiem szalik drużyny, której kibicuje.

8 Opracowały: A. Mroczkowska M. Ciesielska A. Kmieć J. Piekarska M
Opracowały: A. Mroczkowska M . Ciesielska A.Kmieć J.Piekarska M.Koprowska A.Gaca K.Ciesielska P.Bartnicka H.Rębiałkowski


Pobierz ppt "Blokersi , kibole , grupy podwórkowe"

Podobne prezentacje


Reklamy Google