Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Słowne Znaki Kłamstwa. Znaki w mowie Najpewniejsze oznaki kłamstwa znajdziemy w mowie, a nie w zachowaniu kłamcy. Analiza słów – kluczem i podstawowym.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Słowne Znaki Kłamstwa. Znaki w mowie Najpewniejsze oznaki kłamstwa znajdziemy w mowie, a nie w zachowaniu kłamcy. Analiza słów – kluczem i podstawowym."— Zapis prezentacji:

1 Słowne Znaki Kłamstwa

2 Znaki w mowie Najpewniejsze oznaki kłamstwa znajdziemy w mowie, a nie w zachowaniu kłamcy. Analiza słów – kluczem i podstawowym źródłem informacji:  słowna zawartość,  sposób, w jaki zostaje wyartykułowana.

3 WIELOSŁOWIA Kłamcy często owijają w bawełnę.

4 SZKICOWANIE W swoich wyjaśnieniach kłamcy nie przywiązują wagi do szczegółów.

5 ZASŁONY DYMNE Kłamcy często udzielają odpowiedzi, które mają wprowadzić zamęt - wydają się sensowne, ale w rzeczywistości nie są.

6 ZAPRZECZENIA Kłamstwa polityczne występują często w formie zaprzeczenia - choćby słynne dementi Clintona: "Nie miałem kontaktów seksualnych z tą kobietą, panną Lewinsky".

7 DOBÓR SŁÓW Kłamcy mniej mówią o sobie. Słów "ja", "mnie", "moje" używają rzadziej niż osoby prawdomówne.

8 UPRZEDZANIE SPRZECIWU Kłamcy częściej używają zwrotów takich, jak: "nie uwierzysz w to", "wiem, że to brzmi dziwnie, ale... " czy "zapewniam cię".

9 OFICJALNOŚĆ Kłamcę zdradza często używanie wyszukanych form językowych w sytuacjach, w których normalnie by ich unikał.

10 CZAS Kłamcy nieświadomie starają się zwiększyć dystans psychologiczny między sobą a opisywanym wydarzeniem.

11 SZYBKOŚĆ Powiedzenie kłamstwa to duży wysiłek psychiczny, ponieważ kłamca musi nie tylko skonstruować wiarygodne kłamstwo, ale również nieustannie oddzielać je od prawdy. To może go spowolnić.

12 PAUZY PAUZY Kłamcy częściej stosują pauzy między słowami i zdaniami; część z nich wypełniają dźwiękami takimi, jak "mmm" czy "yyy ".

13 TON Ton głosu jest często bardzo dobrym wskaźnikiem sta­nu emocjonalnego, ponieważ wyprowadzeni z równowagi zaczynamy mówić wyższym głosem.

14 Jednak… Paul Ekman: „Nie istnieje żaden znak - żaden gest, mina ani skurcz mięśni, który sam w sobie wskazywałby kłamcę” Bella De Paulo: „znaki w mowie i zachowaniu pozostają w problematycznym związku z kłamstwem: korelują z nim, ale nie jest to korelacja doskonała”.

15 Aby wykryć kłamstwo, nie należy swojemu rozmówcy ustawiać poprzeczki zbyt nisko ani zbyt wysoko. To pozwali uniknąć wniosku, że nikt nigdy nie kłamie albo że wszyscy kłamią jak najęci.

16 Gdy tylko jest to możliwe, należy porównać zachowanie osoby, którą podejrzewamy o kłamstwo, z jej zachowaniem w chwilach, gdy na pewno mówi prawdę.

17 W miarę możliwości trzeba skupiać uwagę na tym, co i jak ludzie mówią, a nie na ich zachowaniu.

18 Ważne jest, by umieć ocenić, czy kłamstwo jest improwizowane czy mogło zostać przećwiczone oraz jaka jest jego stawka. Jeśli stawka jest niska lub kłamstwo było ćwiczone, wykrycie go będzie znacznie trudniejsze.

19 W prezentacji wykorzystałem książkę „KŁAMSTWA” autora F. Mallet - Joris


Pobierz ppt "Słowne Znaki Kłamstwa. Znaki w mowie Najpewniejsze oznaki kłamstwa znajdziemy w mowie, a nie w zachowaniu kłamcy. Analiza słów – kluczem i podstawowym."

Podobne prezentacje


Reklamy Google