Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Konkurs Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Konkurs Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych"— Zapis prezentacji:

1 Konkurs Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych
Etap 1 Wielka Brytania Cześć 3

2 Gimnazjum nr 1 im. Zbigniewa Gęsickiego „Juno” w Piastowie
Organizator: Aleksandra Zabost Nauczycielka języka angielskiego

3 Gospodarka w Wielkiej Brytanii
Wielka Brytania jest państwem o gospodarce rynkowej, trzecim co do PKB rynkiem w Europie (za Niemcami i Rosją), a ósmym na świecie (po Stanach Zjednoczonych, Chinach, Indiach, Japonii, Niemczech, Rosji i Brazylii). Rząd dokonał prywatyzacji wielu przedsiębiorstw państwowych, odchodząc w znacznym stopniu od zasad tzw. państwa opiekuńczego (welfare state).

4 Gospodarka w Wielkiej Brytanii
Intensywne, wysoko zmechanizowane i wydajne rolnictwo zaspokaja potrzeby żywnościowe kraju w 60%, użytki rolne zajmują 70% jego powierzchni, przy czym w tym dziale gospodarki zatrudnione jest tylko 1,5% społeczeństwa. Usługi, głównie bankowe i ubezpieczeniowe, stanowią największy udział w brytyjskim PKB i w tym sektorze Wielka Brytania jest druga na świecie za USA.

5 Gospodarka w Wielkiej Brytanii
Grunty orne znajdują się głównie w Anglii. Wśród upraw największe znaczenie mają zboża: pszenica jęczmień owies żyto Ich plony należą do najwyższych na świecie. Inne ważniejsze uprawy to: buraki cukrowe ziemniaki rzepak W Wielkiej Brytanii bardzo dobrze jest także rozwinięte warzywnictwo,  ogrodnictwo i sadownictwo.

6 Hodowla Pomimo wszystko, rolnictwo zajmuje drugorzędne miejsce w gospodarce brytyjskiej. Bo to hodowla ma największe znaczenie. W górskich regionach Szkocji i Walii hoduje się owce, natomiast na pogórzach i nizinach Anglii, przeważa hodowla bydła. Wielka Brytania znajduje się w czołówce światowej produkcji mięsa, mleka i wełny.

7 Złoża i surowce Wielka Brytania posiada bogate złoża węgla, gazu
ziemnego i ropy naftowej. Wielka Brytania zajmuje: 9. miejsce w świecie w wydobyciu ropy naftowej 2. miejsce w Europie w wydobyciu ropy naftowej 6. miejsce na świecie w wydobyciu gazu ziemnego

8 Transport W Wielkiej Brytanii obowiązuje ruch lewostronny, a co za tym idzie – kierownice w samochodach znajdują się po prawej stronie (na miejscu polskiego pasażera). Kraj ten posiada również dobrze rozwiniętą sieć połączeń kolejowych o łącznej długości około 17000km linii kolejowych.

9 Transport Transport lotniczy na wyspie jest bardzo dobrze rozwinięty. Świadczy o tym wielkość brytyjskich lotnisk oraz częstotliwość korzystania z usług tamtejszych przewoźników. Zarówno w przewozach pasażerskich, jak i towarowych czołowe miejsca w Europie przypadają Wielkiej Brytanii. 

10 Transport Do znanych na świecie brytyjskich marek luksusowych samochodów osobowych zaliczają się m.in. Rolls-Royce, Bentley, Aston Martin, Jaguar, a z samochodów terenowych Land Rover. 

11 Przemysł Największymi firmami brytyjskimi są, m.in.:
Barclays Bank (sektor bankowy) BG Group (energetyka) British Airways (lotnictwo) BP (branża naftowa) Royal Dutch Shell  (brytyjsko–holenderski koncern naftowy) Virgin Group (konglomerat)

12 Nauka i oświata System edukacji w Wielkiej Brytanii różni się trochę od polskiego. Są następujące dwa etapy kształcenia obowiązkowego: podstawowe – uczęszczają do nich dzieci od piątego do jedenastego roku życia średnie – uczęszczają tam obowiązkowo dzieci od jedenastego do szesnastego roku życia Obowiązek szkolny trwa 11 lat.

13 Nauka i oświata Szkolnictwo w Wielkiej Brytanii dzieli się na cztery etapy: Primary School - szkoła podstawowa Secondary school - szkoła średnia Further education - szkoła policealna Higher education - szkoła wyższa

14 Nauka i oświata Uczniowie szkół średnich mogą zdawać do egzaminu General Certificate of Secondary Education (GCSE), który kończy obligatoryjny system kształcenia. Większość absolwentów decyduje się jednak na kontynuowanie nauki, by po dwóch latach zdawać egzamin General Certificate of Education 'Advanced'. Ten egzamin, popularnie zwany 'A-levels‘, jest odpowiednikiem polskiego Egzaminu Dojrzałości. Wyniki egzaminu są podstawą rekrutacji studentów na uczelnie wyższe.

15 Nauka i oświata W Wielkiej Brytanii znajduje się wiele uniwersytetów, m.in.: University of Oxford (najstarszy uniwersytet w krajach angielskojęzycznych) University of Cambridge (drugi po Oxfordzie najstarszy  angielski  uniwersytet) University College London (pierwszy uniwersytet o charakterze świeckim, w którym o przyjęciu na studenta oraz ocenach nie decydowały wyznanie, rasa oraz pochodzenie społeczne) Imperial College (brytyjski uniwersytet o specjalności politechniczno-medycznej)

16 Brytyjscy uczeni Z Wielkiej Brytanii pochodzi wielu znakomitych naukowców, m.in.: Isaac Newton (fizyk, odpowiedzialny za „odkrycie” prawa powszechnego ciążenia) James Watt (inżynier i wynalazca, wynalazł maszynę parową) Charles Darwin (przyrodnik, teoria rewolucji) Alexander Fleming (bakteriolog i lekarz, odkrył penicylinę G) Graham Bell (wynalazca, wynalazł telefon) Zdjęcia od lewej.

17 Literatura Z Wielkiej Brytanii pochodzi wielu znakomitych pisarzy i poetów, rozpoznawanych na całym świecie. Są to, m.in.: - sir Arthur Conan Doyle (Przygody Sherlocka Holmesa) J.K. Rowling (Harry Potter) Ian Fleming (James Bond) Agatha Christie (powieści kryminalne) William Shakespeare – poeta, dramaturg; uważany za jednego z najwybitniejszych pisarzy literatury angielskiej oraz reformatorów teatru. Jane Austen – pisarka; autorka powieści opisujących życie angielskiej klasy wyższej (i nie tylko) z początku XIX wieku. (Duma i uprzedzenie) Charles Dickens – powieściopisarz; uznawany za najwybitniejszego przedstawiciela powieści społeczno-obyczajowej w drugiej połowie XIX wieku, w Anglii. (Oliver Twist, Opowieść wigilijna) J.R.R. Tolkien – pisarz i filolog; prekursor współczesnej literatury fantastycznej. (Hobbit, Władca Pierścieni)

18 Muzyka Różne gatunki muzyczne są popularne w Wielkiej Brytanii, od rodzimej muzyki folkowej Anglii, Walii, Szkocji i Północnej Irlandii po heavy meta. Z Wielkiej Brytanii pochodzi wiele cenionych na całym świecie zespołów i wykonawców rockowych, metalowych i popowych. Największą rolę w światowej muzyce brytyjskie zespoły odgrywały w latach 60. XX wieku.

19 Muzyczne sławy The Beatles to zespół rockowy z Liverpoolu, powstały w roku Jego członkowie są najpopularniejszymi muzykami wszech czasów. W historii amerykańskiego rynku fonograficznego nikt nie sprzedał od nich więcej płyt. Skład zespołu: John Lennon Paul McCartney George Harrison Ringo Starr

20 Muzyczne sławy The Rolling Stones, to jeden z najpopularniejszych zespołów muzyki rockowej drugiej połowy XX wieku. Jego twórczość wywarła znaczny wpływ na kulturę masową i przemysł muzyczny w ostatnich czterdziestu latach. Zespół tworzyli: Mick Jagger, Keith richards, Ron Wood oraz Charlie Watts.

21 Muzyczne sławy U2 to irlandzki zespół rockowy, powstały w Dublinie. Pomimo że został założony już w roku 1976, nadal zachwyca tysiące ludzi na całym świecie, a także tworzy nowe przeboje. W jego skład wchodzą:  Bono (wokal i gitara) The Edge (gitara, klawisz, drugi głos) Adam Clayton (kitara basowa) Larry Mullen Jr. (perkusja)

22 Muzyczne sławy Queen — brytyjski zespół rockowy utworzony w 1970 roku w Londynie. Jego frontmanem był Freddie Mercury. Uważany za jeden z najwybitniejszych zespołów w historii rocka. Po śmierci Mercurego (w 1991 roku) wydano jeszcze jedną płytę, zatytułowaną "Made in Heaven" z roku 1995, zawierającą partie wokalne nagrane jeszcze przed śmiercią wokalisty.

23 Muzyczne sławy Coldplay – brytyjska grupa muzyczna, grająca rock i britpop, powstała w Londynie. Charakteryzuje się rozpoznawalnym śpiewem wokalisty (Chris Martin), bogatą melodyką i niebanalnymi tekstami. Zespół ma na swoim koncie ponad 50 milionów sprzedanych płyt, niesamowite koncertowe sukcesy w USA oraz liczne nagrody w branży muzycznej. Niektórzy widzą w nich następcówU2. Zaczęło się bardzo niepozornie.

24 Muzyczne sławy One Direction (potocznie 1D) – brytyjsko-irlandzki boysband od 2010r. Laureaci nagród MTV Europe Music Awards i American Music Awards. W VII brytyjskiej edycji programu X Factor zajęli trzecie miejsce. Grupa podpisała kontrakt z wytwórnią Syco Music. Bardzo szybko zespół zyskał sławę, sprzedając tysiące płyt głównie wśród nastolatek

25 Muzyczne sławy Adele (1988) Jej pełne imię i nazwisko brzmi Adele Laurie Blue Adkins. Świat poznał ją jednak jako Adele, gdy miała zaledwie 19 lat. Młodziutka Angielka jeszcze przed premierą debiutanckiej płyty zaczarowała słuchaczy niezwykłym głosem. W 2012 roku deklasuje konkurencję i zdobywa nagrody w większości nominacji podczas Grammy Awards. Udało się jej pobić trzy rekordy Guiness’a – jest pierwszą kobietą, której jednocześnie dwa single i dwa albumy znajdują się w pierwszej piątce brytyjskiej listy przebojów.

26 Muzyczne sławy Amy Jade Winehouse (ur. 14 września 1983, zm. 23 lipca 2011), brytyjska piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów. Debiutancki album Winehouse, "Frank” został ciepło przyjęty przez krytyków muzycznych. Znawcy muzyki jazzowej podkreślają, iż głos można porównywać do dźwięku strun głosowych Sarah Vaughan, czy Macy Gray. W 2007 roku album "Back to Black" został nominowany do nagrody BRIT Awards w kategorii „Najlepszy album”. W 2008 roku Amy Winehouse otrzymała pięć Nagród Grammy.

27 Top 10 muzyków z Londynu David Bowie
Piosenkarz, kompozytor, aktor. Multiinstrumentalista. Ma na koncie wiele płyt i przebojów. Zagrał w licznych filmach, m.in.: Człowiek, który spadł na Ziemię, Wesołych Świąt Pułkowniku Lawrence, Ostatnie kuszenie Chrystusa (rola Poncjusza Piłata), pojawił się także w Twin Peaks: Ogniu krocz za mną. Do jego największych przebojów zaliczają się: Let’s Dance, China girl, Man who sold the world. Slash Saul Hudson, znany jako Slash to jeden z wybitniejszych gitarzystów na świecie Znany przede wszystkim z wieloletniej współpracy z zespołem Guns’N’Roses. Współpracował również w Michaelem Jacksonem – m.in. przy przeboju Black or White.

28 Top 10 muzyków z Londynu Elton John
Angielski kompozytor, pianista i piosenkarz. Autor wielu albumów i utworów, które królowały na światowych listach przebojów. Był wielkim przyjacielem księżnej Diany. Jako jedna z pierwszych wpływowych osób świata muzyki przyznał się do swojej homoseksualnej orientacji seksualnej. Na całym świecie ma miliony wiernych fanów. Skin Jeden z najbardziej niezwykłych kobiecych wokali. Okazjonalnie modelka. Wokalistka brytyjskiego zespołu Skunk Anansi. Wydała kilka albumów solowych. Elvis Costello Brytyjski muzyk, przez licznych uważanych za twórcę Nowej Fali (New wave). Łamał konwencje muzyczne, mieszał gatunki. Jego największe przeboje to: Less Than Zero, Pump it Up.

29 Top 10 muzyków z Londynu George Michael
Producent, kompozytor i muzyk. Związany głownie z gatunkami soul i pop. Na swoim koncie posiada wiele przebojów. Na początku swojej kariery był członkiem zespoły Wham! Obecnie prowadzi karierę solową. Dość często w prasie pojawiają się doniesienia o skandalach, w których G.M bierze udział. Na szczęście skandale to nie jedyny powód, dla którego jest tak bardzo popularny i ubóstwiany przez miliony fanów. Burial William Bevan znany jako Burial. W ostatnich latach robi wielką karierę. Zajmuje się muzyka elektroniczną, łączy ze sobą: ambitne, house, dubstep. Dzięki niemu owe gatunki są coraz bardziej doceniane. Jego drugi album Untrue został przez krytyków okrzykniętym jednym z najważniejszych wydawnictw muzycznych 2007r.

30 Top 10 muzyków z Londynu Brian May
Współzałożyciel i gitarzysta legendarnej grupy QUEEN. Jest autorek kilkunastu przebojów swojego zespołu. W rankingu magazynu The Rolling Stones na 100 najlepszych gitarzystów wszechczasów, zajął 39 miejsce. Phil Collins Wokalista, perkusista, autor tekstów. Znany zarówno z kariery solowej, jak i bycia członkiem grupy Genesis. Autor wielu przebojów. Otrzymał kilka nominacji do Oskara, laureatem został w końcu dzięki piosence You will be in my heart, pochodzącej z Disneyowskiej animacji Tarzan. Grał w kilku filmach, był odtwórcą głównej roli w brytyjskim filmie Buster.

31 Top 10 muzyków z Londynu Jimmy Page
W rankingu magazynu The Rolling Stones na 100 najlepszych gitarzystów wszechczasów zajął 9 miejsce. Współzałożyciel legendarnej grupy Led Zeppelin. Po rozpadzie zespołu zaczął prowadzić karierę solową. Współpracował m.in. z takimi zespołami jak: The Rolling Stones, The Who, The Kinks.

32 Elżbieta II – królowa Wielkiej Brytanii
Wielka Brytania jest monarchią parlamentarną z rządem odpowiedzialnym przed parlamentem. Obecnym monarchą brytyjskim jest królowa Elżbieta II, która zasiadła na tronie w 1952 i została koronowana w Dzisiaj jej funkcje są głównie ceremonialne, a rzeczywiste rządy spoczywają w rękach premiera.

33 Ustrój polityczny Królowa jest także:
głową systemu prawnego Wielkiej Brytanii, głównodowodzącym siłami zbrojnymi głową Kościoła Anglikańskiego. uczestniczy w zwołaniach i rozwiązaniach Parlamentu. Jej podpis (tzw. sankcja królewska) jest wymagany, aby projekt ustawy stał się prawem. Jednakże, nigdy nie odmawia podpisu pod projektem, który został zaakceptowany przez Parlament. Królowa oficjalnie mianuje Premiera, kierujących ministerstwami, sędziów, dyplomatów i biskupów Kościoła Anglikańskiego. Przyznaje również wiele ważnych nagród i wyróżnień. W stosunkach międzynarodowych Królowa ma możliwość wypowiadać wojnę, zawierać pokój, zawierać traktaty i anektować lub cedować terytoria. Pośród jej wielu królewskich obowiązków znajdują się regularne wizyty w obcych krajach, w których reprezentuje Wielką Brytanię. Organem doradczym Królowej jest 300-osobowa Tajna Rada.

34 Informacje polityczne
Anglia jest jedynym krajem Wielkiej Brytanii, który nie posiada własnego parlamentu i pozostaje pod jurysdykcją parlamentu brytyjskiego, tym samym członkowie parlamentu, którzy pochodzą spoza Anglii (np. ze Szkocji), mają wpływ na sprawy wewnętrzne Anglii. Anglia podzielona jest na dziewięć regionów: London, South East, South West, West Midlands, North West, North East, Yorkshire i Humber, East Midlands i East of England. Wszystkie te regiony, inaczej jednostki administracyjne, nie posiadają władz wybieralnych w wyborach bezpośrednich. Wyjątkiem pozostaje Londyn, który posiada tzw. Mayora, wybieralnego burmistrza oraz zgromadzenie zwane London Assembley. Językiem urzędowym jest język angielski. Obywatele (powyżej 18 roku życia) posiadają powszechne prawo głosu. Anglia dzieli się również na 39 hrabstw oraz 7 hrabstw metropolitalnych.

35 Partie polityczne Partia Konserwatywna, Partia Pracy, Liberalni Demokraci, Szkocka Partia Narodowa, Plaid Cymru; Partia Konserwatywna - powstała w 1832 roku w wyniku przekształcenia ugrupowania torysów. Często członków nazywa się nadal torysami. Jej przewodniczącym jest obecny premier David Cameron. (Od 1979 roku Margaret Thatcher na stanowisku premiera konsekwentnie realizowała politykę thatcheryzmu opierającą się na liberalizmie ekonomicznym, monetaryzmie, prywatyzacji wielu gałęzi przemysłu, niechęci do pogłębiania integracji europejskiej i centralizacji państwa. Po jej ustąpieniu w 1990 roku polityka ta została nieco złagodzona przez nowego lidera partii i premiera Johna Majora, co umożliwiło m.in. przystąpienie Wielkiej Brytanii do Traktatu z Maastricht )

36 Partie polityczne Margaret Hilda Thatcher (zdomuRoberts,ur.13października1925)–brytyjska polityk, premier Wielkiej Brytanii w latach , chemik, prawnik. Stanowczość w stosunku do strajkujących górników oraz do państw komunistycznych spowodowała nadanie jej przydomku Żelaznej Damy (Iron Lady). Liberalną politykę gospodarczą jej gabinetu ochrzczono mianem thatcheryzmu. Jeden z czołowych "eurosceptyków", zwolenniczka ograniczonej integracji europejskiej. Była najdłużej urzędującym brytyjskim premierem w XX w., piastowała ten urząd przez najdłuższy nieprzerwany czas od kadencji lorda Liverpoola. Jest także jedyną kobietą, która kiedykolwiek w Wielkiej Brytanii była wybrana na szefa partii rządzącej, a razem z Margaret Beckett jako jedyne pełniły funkcję ministra z najważniejszej grupy resortów tzw. Great Offices of State.

37 Partie polityczne Partia Pracy - potocznie laburzyści – brytyjska socjaldemokratyczna partia polityczna powstała w lutym 1900 r. ze zjednoczenia Niezależnej Partii Pracy, Towarzystwa Fabiańskiego i Federacji Socjaldemokratycznej; do 1906 roku pod nazwą Komitet Przedstawicielstwa Robotniczego. Przewodniczącym jest Ed Milliband. Liberalni Demokraci – brytyjska socjalliberalna partia polityczna powstała w 1988 r. w wyniku połączenia Partii Liberalnej i Partii Socjaldemokratycznej. W wyborach w 2010 roku uzyskała 23% głosów, co jednak przełożyło się na mniejszą liczbę mandatów Współtworzy rząd z Partią Konserwatywną. Jest najbardziej przychylna Unii Europejskiej spośród głównych partii brytyjskich. Jej przewodniczącym od 2007 roku jest Nick Clegg.

38 Parlament Parlament składa się z Izby Lordów ( 695 dożywotnich parów) i Izby Gmin ( 659 członków wybieranych w wyborach powszechnych). Siedzibą parlamentu jest Pałac Westminster. Władza ustawodawcza należy do króla i parlamentu. Władza wykonawcza - formalnie należy do króla, ale w praktyce władzę tę sprawuje premier, który jest - jako przywódca partii mającej najwięcej posłów w Izbie Gmin, mianowany przez króla.

39 Rodzina królewska Karol, książę Walii, (Charles, Prince of Wales, Charles Philip Arthur George) (ur. 14 listopada 1948 w Londynie) – książę Zjednoczonego Królestwa, syn Elżbiety II i księcia Filipa. Następca tronu brytyjskiego i 15 państw Commonwealth realm. Ojciec Wilhelma, księcia Cambridge (William) oraz księcia Henryka (Harry).

40 Rodzina królewska Książę Wilhelm i Catherine Middleton pobrali się 29 kwietnia 2011 roku w Opactwie Westminsterskim o godzinie czasu angielskiego. 22 lipca 2013 roku urodził im się pierwszy potomek Jerzy Aleksander Ludwik. 2 maja 2015 roku Pałac Kensington ogłosił, że urodziła się córka książęcej pary - Karolina Elżbieta Diana (ang. Charlotte Elizabeth Diana).

41 Rodzina królewska Lady Diana Frances Spencer, późniejsza Diana, księżna Walii (ur. 1lipca 1961, Sandringham, zm.31sierpnia 1997 w Paryżu)–pierwsza żona Karola, księcia Waliii matka jego dwóch synów. Zasłynęła dzięki swej działalności dobroczynnej i charytatywnej.

42 Ruchome symbole Wielkiej Brytanii
Double-decker –tradycyjny londyński czerwony autobus nazywamy popularnie „pietrusem”. Te typowe dwu-poziomowe autobusy są dziś popularne na całym świecie, lecz pochodzą one z Londynu, gdzie jeżdżą od 1923 r. Ciekawostka jest, że nazwy double-decker Brytyjczycy używają także na określenie piętrowej kanapki.

43 Ruchome symbole Wielkiej Brytanii
London Taxi - taksówki londyńskie zwane także Hackney Carriage są jednym z wielu symboli tego miasta. Na przestrzeni lat funkcje londyńskich taksówek pełniły samochody rożnych marek i modeli, ale zawsze musiały spełniać kilka warunków – charakterystyczny kształt nadwozia i jeden kolor lakieru -czarny.

44 Ruchome symbole Wielkiej Brytanii
London 's Underground – londyńskie metro, zwane przez Brytyjczyków „the tube” jest najstarszym metrem na świecie. Zostało otwarte w 1863 r. i nieustannie pracuje do dziś. Na przestrzeni prawie 150 lat, metro jest cały czas modernizowane, rozbudowywane i unowocześniane. Dziś składa się z 14 linii o długości ok. 500 km oraz z około 300 stacji. Przewozi rocznie około 1 miliarda pasażerów.

45 Anglicy są inni… Żadna rzecz nie może być podobna do tych przyjętych w Europie za standard. W gniazdkach płynie prąd o napięciu 240 V. Oczywiście można używać sprzętów elektrycznych przywiezionych z Polski. Jednak nasza wtyczka nie będzie pasować do gniazdek w Anglii.

46 Anglicy są inni… Jednostki miar w Wielkiej Brytanii są także inne i stwarzają wiele problemów. Miary pojemności płynów Jednostki długości 1 pint = 0,568 l ( pół kwarty ) 1 mile = 1,609 km ( mila ) 1 quart = 1,136 l ( kwarta ) 1 yard = 91,44 cm ( jard ) 1 gallon = 4,546 l ( 4 kwarty ) 1 foot = 30,48 cm ( stopa ) Miary powierzchni 1 inch = 2,54 cm ( cal ) Square foot = 929 cm2 ( stopa kwadratowa ) = 0,093 m2 Handlowe jednostki wagi 1 pound = 0,454 kg ( funt ) Square inch = 6,45 cm2 ( cal kwadratowy )

47 Szkoci są inni… Mężczyźni w Szkocji podkreślają swą tożsamość narodowa nosząc charakterystyczne kraciaste spodniczki zwane kilt. Każda szkocka krata zwana tartan jest inna i oznacza przynależność do określonej szkockiej rodziny. W dawnych czasach wzór tartanu zastępował nazwisko.

48 Szkoci są inni… Szkoci są dumni również ze swojego narodowego instrumentu muzycznego - bagpipes – czyli dudy. Bez charakterystycznych dźwięków bagpipes nie obejdzie się żadna większa uroczystość w Szkocji.

49 Walijczycy są inni… … a szczególnie język walijski, który przetrwał mimo tego, że Walia od ponad 400 lat jest częścią najpierw Anglii, potem Zjednoczonego Królestwa. Większość znaków informacyjnych w Walii jest w dwóch językach: angielskim i walijskim. A język walijski nie należy do najłatwiejszych, a mimo to dzieci uczą się go dodatkowo w szkołach, jest jeden program radiowy nadawany wyłącznie po walijsku, a gazety zamieszczają kilka artykułów w ich rodzimym języku.

50 Walijczycy są inni… Ciekawostka jest najdłuższa nazwa miejscowości w całej Wielkiej Brytanii, oczywiście w języku walijskim: Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch ( Język można połamać!) – co w tłumaczeniu na język polski daje następującą nazwę : Kościół świętej Marii w dziupli białej leszczyny przy wartkim wirze wodnym oraz kościół świetego Tysilio przy czerwonej jaskini.

51 Jedzenie Anglicy jadają trzy główne posiłki dziennie: - śniadanie (breakfast) - pomiędzy 7:00 a 9:00, - lunch - pomiędzy 12:00 a 13:30 - późny obiad (dinner) - pomiędzy 18:00 a 20:00

52 Jedzenie Tradycyjne angielskie śniadanie składało się z jajek, bekonu, kiełbasek, opiekanego chleba, grzybów i fasolki wraz z filiżanką kawy. Dzisiaj typowe śniadanie to miseczka płatków, kawałek tostu, oraz sok pomarańczowy lub kawa.

53 Jedzenie Anglicy jedzą obiad dość późno, ale jest to ich główny posiłek tak jak w większości krajów. Kiedyś był to jakiś rodzaj mięsa z sosem i warzywami. Dzisiaj jednak na angielskich stołach gości najczęściej potrawka z ryżu lub makaronu. Wiele dzieci w szkole oraz ludzie w pracy jedzą lunch. Zazwyczaj jest to kanapka, paczka chipsów lub chrupek jakiś owoc i napój.

54 Jedzenie Dokładniejsze informacje na temat kuchni w Wielkiej Brytanii przeczytasz na stronie:

55 Sport

56 Top 10 wydarzeń sportowych
Wimbledon Lawn Tennis Championship Jedno z najważniejszych wydarzeń tenisowych świata. Odbywa się na przełomie czerwca i lipca London Marathon 26.2 mili, czyli około 42 kilometry. Tyle wynosi długość trasy, którą powinni pokonać uczestnicy maratonu, od Greenwich Park do The Mall. Maraton ma miejsce w kwietniu. Friends Provident Trophy Jeden z ważniejszych dni dla fanów tradycyjnego angielskiego sportu – czyli krykieta. Odbywa się w czerwcu

57 Top 10 wydarzeń sportowych
Oxford and Cambridge Boat Race Coroczna rywalizacja między dwoma najważniejszymi uniwersytetami. Wyścig łódek odbywa się na Tamizie, na dystansie 6,5 kilometra. Miesiącem wyścigu jest marzec. The London International Horse Show Wystawa odbywająca się każdego roku w okolicach świąt Bożego Narodzenia. Varisty Match Pojedynek rugby między Oxfordem i Cambridge. Odbywa się w grudniu Head of the River Race Trwająca cały dzień walka 400 drewnianych łódek walka o tytuł mistrza. Odbywa się w marcu.

58 Top 10 wydarzeń sportowych
Six Nations Rugby Coroczne zawody w rugby między Anglią, Francją, Irlandią, Włochami, Szkocją i Walią Royal Ascot Coroczne wyścigi konne, odbywające się w Ascot. Jednak prawdziwa rywalizacja dotyczy obszaru mody – tego kto ma większy, piękniejszy kapelusz i kreację. Doggett’s Coat and Badge Wager Najstarsze na świecie regaty. Początkowo w wyścigach brali udział londyński gondolierzy, którzy dawniej dawali możliwość przejażdżki po Tamizie. Obecnie 6 zawodników ściga się jednoosobowymi łódkami na 7kilometowej trasie.

59 Co wiecej? Popularne określenia: • Bob / Bobby = policjant, • Quid = jeden funt, • Fiver = pięć funtów, • Tenner = dziesięć funtów • Couch potato – osoba, która spędza zbyt dużo czasu przed telewizorem,

60 Ciekawostki o Wielkiej Brytanii

61 Koniec części 3


Pobierz ppt "Konkurs Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych"

Podobne prezentacje


Reklamy Google