Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Filharmonia Zabrzańska. Filharmonia Górnicza w Zabrzu została założona wiosną 1950 roku jako Filharmonia Górnicza Związku Zawodowego Górników. Jej celem.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Filharmonia Zabrzańska. Filharmonia Górnicza w Zabrzu została założona wiosną 1950 roku jako Filharmonia Górnicza Związku Zawodowego Górników. Jej celem."— Zapis prezentacji:

1 Filharmonia Zabrzańska

2 Filharmonia Górnicza w Zabrzu została założona wiosną 1950 roku jako Filharmonia Górnicza Związku Zawodowego Górników. Jej celem działania była wówczas popularyzacja muzyki w środowisku robotniczym. Od początku prowadziła też działalność skierowaną na młodszych odbiorców – dzieci i młodzież.Filharmonia Górnicza w Zabrzu została założona wiosną 1950 roku jako Filharmonia Górnicza Związku Zawodowego Górników. Jej celem działania była wówczas popularyzacja muzyki w środowisku robotniczym. Od początku prowadziła też działalność skierowaną na młodszych odbiorców – dzieci i młodzież.

3 Repertuar prezentowany w Filharmonii Zabrzańskiej ewoluował od operetek i oper, do koncertów typowo filharmonicznych.Repertuar prezentowany w Filharmonii Zabrzańskiej ewoluował od operetek i oper, do koncertów typowo filharmonicznych.

4 W latach 80. XX w. zespół otrzymał nazwę "Filharmonii Państwowej", co było dowodem uznania władz.W latach 80. XX w. zespół otrzymał nazwę "Filharmonii Państwowej", co było dowodem uznania władz.

5 W Filharmonii Zabrzańskiej występowało wielu uznanych artystów z kraju, z najsłynniejszych – dyrygenci: Grzegorz Fitelberg, Karol Stryja, Marek Pijarowski i soliści: Wiesław Ochman, Bernard Ładysz, Piotr Paleczny, Krystian Zimerman i Halina Czerny-Stefańska, oraz artyści zagraniczni.W Filharmonii Zabrzańskiej występowało wielu uznanych artystów z kraju, z najsłynniejszych – dyrygenci: Grzegorz Fitelberg, Karol Stryja, Marek Pijarowski i soliści: Wiesław Ochman, Bernard Ładysz, Piotr Paleczny, Krystian Zimerman i Halina Czerny-Stefańska, oraz artyści zagraniczni.

6

7 Orkiestra Filharmonii Zabrzańskiej bierze udział w licznych festiwalach, takich jak: im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Sakralnej "Gaude Mater" w Częstochowie, Europejskim Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy, Śląskiej Trybunie Kompozytorów w Katowicach, Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach i innych. Występuje także na zagranicznych koncertach – na Słowacji, w Rosji, Japonii i w innych krajach.Orkiestra Filharmonii Zabrzańskiej bierze udział w licznych festiwalach, takich jak: im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Sakralnej "Gaude Mater" w Częstochowie, Europejskim Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy, Śląskiej Trybunie Kompozytorów w Katowicach, Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach i innych. Występuje także na zagranicznych koncertach – na Słowacji, w Rosji, Japonii i w innych krajach.

8

9 Godna uwagi jest sama siedziba Filharmonii Zabrzańskiej, którą zajmuje ona od 2010 r. Jest nią bowiem pochodzący z początku XX w. zabytkowy gmach dawnej biblioteki ostatnich prywatnych właścicieli Zabrza – von Donnersmarcków. Może pomieścić dwustuosobową widownię na dwóch poziomach. Stanowi jednocześnie jeden z najpiękniej odrestaurowanych budynków w Zabrzu, jeżeli chodzi o wystrój i wyposażenie wnętrz.Godna uwagi jest sama siedziba Filharmonii Zabrzańskiej, którą zajmuje ona od 2010 r. Jest nią bowiem pochodzący z początku XX w. zabytkowy gmach dawnej biblioteki ostatnich prywatnych właścicieli Zabrza – von Donnersmarcków. Może pomieścić dwustuosobową widownię na dwóch poziomach. Stanowi jednocześnie jeden z najpiękniej odrestaurowanych budynków w Zabrzu, jeżeli chodzi o wystrój i wyposażenie wnętrz.

10

11 Prezentację przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Zabrzu pod opieką nauczycieli: Joanny Chrząszcz i Patrycji Pytlik Prezentację przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Zabrzu pod opieką nauczycieli: Joanny Chrząszcz i Patrycji Pytlik


Pobierz ppt "Filharmonia Zabrzańska. Filharmonia Górnicza w Zabrzu została założona wiosną 1950 roku jako Filharmonia Górnicza Związku Zawodowego Górników. Jej celem."

Podobne prezentacje


Reklamy Google