Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

autor: Paweł Krzyszczak kl. VI B SP Nr 40 im. L. Kruczkowskiego w Lublinie opiekun: Tadeusz Chajewski autor: Paweł Krzyszczak kl. VI B SP Nr 40 im. L.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "autor: Paweł Krzyszczak kl. VI B SP Nr 40 im. L. Kruczkowskiego w Lublinie opiekun: Tadeusz Chajewski autor: Paweł Krzyszczak kl. VI B SP Nr 40 im. L."— Zapis prezentacji:

1

2 autor: Paweł Krzyszczak kl. VI B SP Nr 40 im. L. Kruczkowskiego w Lublinie opiekun: Tadeusz Chajewski autor: Paweł Krzyszczak kl. VI B SP Nr 40 im. L. Kruczkowskiego w Lublinie opiekun: Tadeusz Chajewski

3 Ci, którzy Go znali mówili tak: „Żyje bardzo ubogo. Gdybyście widzieli, jak mieszka w Krakowie, gdzie jest wielki pałac, a on zajmuje mały pokoiczek, nic więcej... To człowiek pracy. Śpi mało, pracuje wiele (...) Mogę powiedzieć, że jest ludzki, że to człowiek święty, bardzo dobry, otwarty dla wszystkich”. „Powołali go z dalekiego kraju... z dalekiego, lecz zawsze tak bliskiego przez łączność w wierze i tradycji chrześcijańskiej.”

4 Pełen energii Papież odbywał liczne podróże zagraniczne. Odwiedzał on wiele krajów świata na wszystkich kontynentach. Ojczyznę odwiedzał ośmiokrotnie. Każdą pielgrzymkę Jan Paweł II rozpoczynał od ucałowania ziemi. Gest ten wyrażał szacunek dla wszystkich mieszkańców ziemi, której był gościem. Większość swoich apostolskich podróży, pielgrzymek wiary, Jan Paweł II rozpoczynał od słów: „Przybywam jako Papież – Pielgrzym”. Człowiek dialogu i dyplomacji. Autor licznych dokumentów m.in. encyklik, konstytucji apostolskich, listów apostolskich oraz tysięcy listów papieskich. Autor następujących książek: „Przekroczyć próg nadziei” (książka został przetłumaczona na 40 języków i została uznana za światowy bestseller), „Dar i tajemnica”, „Wstańcie, chodźmy”, „Tryptyk rzymski” oraz „Pamięć i tożsamość”.

5 Dla Polaków okres pobytu Ojca Świętego był prawdziwym świętem Zesłania Ducha Świętego: Ducha Prawdy, Ducha Męstwa, Ducha Miłości. Naród polski po latach upokorzeń wreszcie podniósł głowę..Wciąż aktualne pozostają prośby papieża: "...proszę Was, abyście całe to duchowe dziedzictwo któremu na imię "Polska", raz jeszcze przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością - taką, jaką zaszczepia w nas Chrystus na chrzcie świętym - abyście nigdy nie zwątpili i nie znużyli się, i nie zniechęcili - abyście nie podcinali sami tych korzeni, z których wyrastamy. Proszę Was: - abyście mieli ufność nawet wbrew każdej słabości, abyście szukali zawsze duchowej mocy u Tego, u którego tyle pokoleń ojców waszych i matek ją znajdowało, abyście od Niego nigdy nie odstąpili, abyście nigdy nie utracili tej wolności ducha, do której On "wyzwala" człowieka, abyście nigdy nie wzgardzili tą Miłością, która jest "największa", która wyraziła przez Krzyż, a bez której życie ludzkie nie ma ani korzenia ani sensu. Proszę Was o to przez pamięć i przez potężne wstawiennictwo Bogarodzicy z Jasnej Góry i wszystkich Jej sanktuariów na ziemi polskiej". Wypowiedział wówczas znamienne słowa: „ Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi. Tej Ziemi! ” - tymi słowami wzywał rodaków do szczególnej odpowiedzialności za kraju i ojczyznę. Były one odbierane jako wezwanie do przemian ustrojowych i wolnościowych w kraju. W konsekwencji przyczyniły się do obalenia komunizmu. I pielgrzymka 2 - 10 czerwca 1979 r.

6 II pielgrzymka 16 -23 czerwca 1983 r. przebiegała pod hasłem : „Pokój Tobie, Polsko - Ojczyzno moja!” W Polsce wówczas wciąż obowiązywał (choć był zawieszony) stan wojenny. W jednej z homilii Ojciec Św. głosił : „To jest moja matka, ta ziemia! To jest moja matka, ta Ojczyzna! To są moi bracia i siostry! I zrozumcie, wy wszyscy, którzy lekkomyślnie podchodzicie do tych spraw, zrozumcie, że te sprawy nie mogą mnie nie obchodzić, nie mogą mnie nie boleć! Was też powinny boleć! Łatwo jest zniszczyć, trudniej odbudować. Zbyt długo niszczono! Trzeba intensywnie odbudowywać! Nie można dalej lekkomyślnie niszczyć!” Tematem przewodnim tej pielgrzymki była przede wszystkim wierność oraz miłość, która prowadzi do zwycięstwa. Podczas tej wizyty odbył rozmowę w cztery oczy z gen. Wojciechem Jaruzelskim. Papież wówczas powiedział: "Ja rozumiem, że socjalizm jest polską rzeczywistością, ale chciałbym, żeby to był socjalizm z ludzką twarzą". Prywatnie spotkał się z Lechem Wałęsą w Tatrach, w dolinie Chochołowskiej.- miało to znaczenie symboliczne

7 III pielgrzymka 8-14 czerwca 1987 r. przebiegała pod hasłem : „ DO KOŃCA ICH UMIŁOWAŁ” Podczas tej wizyty spotkał się dwukrotnie z przewodniczącym Rady Państwa, gen. Wojciechem Jaruzelskim, mówił wtedy o prawach człowieka, o wolności stowarzyszeń i wypowiadania swoich poglądów, wreszcie o prawie wszystkich Polaków do stanowienia o losach Ojczyzny. Spotkał się również z Lechem Wałęsą i jego rodziną. Jan Paweł II bronił godności Polaków wobec ówczesnej władzy podkreślając, że każdy człowiek ma swoją osobistą godność, zasługuje na to, aby traktować go podmiotowo, a obywatele powinni mieć wpływ na losy swojego kraju.

8 Każda wizyta Jana Pawła II miała bardzo duży wpływ na Ojczyznę i Polaków. Pontyfikat Jana Pawła II zmienił oblicze polskiej ziemi. Papież Polak dał swym rodakom nadzieję, odwagę oraz wiarę, bez których nie sposób byłoby przeciwstawić się systemowi komunistycznemu. Jako duchowy ojciec „Solidarności”, w wielkiej mierze przyczynił się do upadku komuny. Jan Paweł II podczas pielgrzymek do Ojczyzny spotkał się z władzami, politykami, działaczami związkowymi. W najtrudniejszych chwilach, dla narodu mówił za nas i o nas jako uznany autorytet moralny. Pielgrzymując do Ojczyzny dodawał odwagi mówiąc do rodaków,, Nie lękajcie się”, Nie ma wolności bez solidarności”, „Wolność jest nam zadana, nie dana raz na zawsze”,. Jego homilii słuchały miliony wiernych, w których rozbudził uśpionego ducha.

9 „ Każdy z was młodzi przyjaciele znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte. Jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę, o którą nie może nie walczyć. Jakiś obowiązek, powinność, od której nie może się uchylać. Nie może zdezerterować. Wreszcie jakiś porządek prawd i wartości, które trzeba utrzymać i obronić...!" "Wymagajcie od siebie choćby inni od was nie wymagali." "Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi."

10


Pobierz ppt "autor: Paweł Krzyszczak kl. VI B SP Nr 40 im. L. Kruczkowskiego w Lublinie opiekun: Tadeusz Chajewski autor: Paweł Krzyszczak kl. VI B SP Nr 40 im. L."

Podobne prezentacje


Reklamy Google