Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

HALLOWEEN TO TYLKO NIEWINNA ZABAWA CZY COŚ WIĘCEJ

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "HALLOWEEN TO TYLKO NIEWINNA ZABAWA CZY COŚ WIĘCEJ"— Zapis prezentacji:

1 HALLOWEEN TO TYLKO NIEWINNA ZABAWA CZY COŚ WIĘCEJ

2 Czy w twoich stronach obchodzi się Halloween
Czy w twoich stronach obchodzi się Halloween? święto to, przypadające na 31 października, jest bardzo popularne na przykład w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. ale związane z nim zwyczaje znane są również w wielu innych częściach świata, także w Polsce. Obchodzone gdzieniegdzie święta, choć różnią się nazwą, mają wspólne elementy, takie jak kontakt ze światem duchów: ze zmarłymi, duszkami, wiedźmami, a nawet diabłami i demonami.

3 Być może osobiście nie wierzysz w siły nadprzyrodzone, a Halloween traktujesz po prostu jako świetną zabawę albo okazję do rozwijania wyobraźni u dzieci. Wielu ludzi uważa jednak tego rodzaju święta za szkodliwe, i to z kilku powodów: „Z Halloween nierozerwalnie związane są próby porozumiewania się z siłami duchowymi, często groźnymi lub wręcz przerażającymi.” Po dziś dzień w każdym zakątku świata można spotkać ludzi, którzy w tym okresie szukają kontaktu z domniemanymi duchami zmarłych.

4 Zwyczaje halloweenowe pozostają w jawnej sprzeczności z naukami biblijnymi. słowo boże mówi: „nie znajdzie się pośród ciebie nikt, kto by (...) uprawiał wróżby, gusła, przepowiednie i czary; nikt, kto by uprawiał zaklęcia, pytał duchów i widma, zwracał się do umarłych.” (Powtórzonego Prawa 18:10, 11

5 Biorąc to wszystko pod uwagę, mądrze jest poznać mroczne początki Halloween i podobnych tradycji. Niewykluczone, że gdy poszerzysz wiedzę na ten temat, przyłączysz się do licznego grona osób, które nie obchodzą takich świąt.

6 Chociaż niektórzy uważają Halloween za nieszkodliwą zabawę, to według Biblii towarzyszące mu praktyki wcale takie nie są. W liście 1 Kor 10, czytamy: „nie chciałbym, byście mieli coś wspólnego z demonami. nie możecie pić z kielicha Pana i z kielicha demonów”

7 Historia i zwyczaje Halloween
Samhain: Korzenie Halloween sięgają „starożytnego pogańskiego święta obchodzonego przez Celtów przeszło 2000 lat temu. Celtowie wierzyli, że w czasie Samhain zmarli mogą przechadzać się pośród żywych, a żywi mogą ich odwiedzać”. Jednak Biblia jasno wskazuje, że zmarli „nie są świadomi niczego” Kazn 9,5. A skoro tak, to nie mogą kontaktować się z żywymi.

8 Przebrania, słodycze, „cukierek albo psikus” Celtowie zakładali upiorne stroje, żeby błąkające się duchy wzięły ich za swoich i zostawiły w spokoju. Inni próbowali je obłaskawić za pomocą słodyczy. Biblia potępia łączenie fałszywych praktyk religijnych z wielbieniem Boga 2 Kor 6,17.

9 Upiory, wampiry, wilkołaki, wiedźmy, zombie: istoty te od dawna kojarzone są ze światem złych duchów. Biblia stanowczo wzywa, byśmy przeciwstawiali się niegodziwym duchom, a nie z nimi świętowali Ef6,12.

10 Latarnie z wydrążonych dyń: w średniowiecznej Brytanii „osoby chodzące od drzwi do drzwi prosiły o jedzenie, oferując w zamian modlitwę za zmarłych”. Niosły ze sobą „latarnie wyobrażającą duszę uwięzioną w czyśćcu”

11 Przebrania: Celtowie zakładali przerażające maski, żeby zmylić złe duchy, które miały wziąć ich za swoich i zostawić w spokoju. Domy zaczęli odwiedzać ludzie przebrani za świętych, anioły i diabły.

12 Wybór należy do ciebie


Pobierz ppt "HALLOWEEN TO TYLKO NIEWINNA ZABAWA CZY COŚ WIĘCEJ"

Podobne prezentacje


Reklamy Google