Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

20 Listopada -Powszechny Dzień Dziecka (Dzień Praw Dziecka) -pod egidą ONZ. Zgromadzenie Ogólne ONZ zaleciło wszystkim państwom organizowanie obchodów.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "20 Listopada -Powszechny Dzień Dziecka (Dzień Praw Dziecka) -pod egidą ONZ. Zgromadzenie Ogólne ONZ zaleciło wszystkim państwom organizowanie obchodów."— Zapis prezentacji:

1

2

3 20 Listopada -Powszechny Dzień Dziecka (Dzień Praw Dziecka) -pod egidą ONZ. Zgromadzenie Ogólne ONZ zaleciło wszystkim państwom organizowanie obchodów Powszechnego Dnia Dziecka

4

5  Konwencja jest to :  1.Ogólnie przyjęte w jakimś środowisku normy postępowania, myślenia.  2.Umowa międzynarodowa pociągająca skutki prawne.

6  Każdy człowiek ma swoje prawa, normy, które go chronią i pozwalają funkcjonować w społeczeństwie, państwie. Prawa mamy również my - dzieci, młodzież czyli wszyscy, którzy nie ukończyli 18 roku życia. Nie jesteśmy własnością Rodziców. Jesteśmy młodymi ludźmi, którzy oczekują szacunku i godnego traktowania przez Dorosłych. Czasami Dorośli nie zdają sobie z tego sprawy lub po prostu zapominają, że my też jesteśmy ludźmi, że czujemy i bardzo łatwo nas jest skrzywdzić, zranić. Aby uniknąć podobnych sytuacji niezbędna jest znajomość własnych praw, praw dziecka, które pozwolą nam godnie i z szacunkiem żyć.

7  Pierwszym dokumentem międzynarodowym, który określał prawa dziecka była Genewska Deklaracja Praw Dziecka stworzona w 1924 roku przez Międzynarodowy Związek Pomocy Dzieciom, a następnie przyjęta przez Ligę Narodów.  Po II wojnie światowej prawami dziecka zajęła się Organizacja Narodów Zjednoczonych. W 1959 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ uchwaliło Deklarację Praw Dziecka, w której wyraźnie poszerzono katalog praw przysługujących dzieciom na całym świecie.  Najważniejszym dokumentem międzynarodowym, który określa prawa dziecka jest Konwencja o Prawach Dziecka uchwalona przez ONZ w 1989 roku. Nazywana jest światową konstytucją praw dziecka. Do 2002 roku Konwencję ratyfikowały 192 państwa (w tym Polska w roku 1991).

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19  Wychowawca  Pedagog  Dyrektor  Rodzice  Rzecznik Praw Dziecka

20 Jeżeli ktoś naruszył twoje prawa,tu dowiesz się gdzie to zgłosić!

21 Numer 112 to numer alarmowy, pod który możesz zadzwonić, gdy znajdziesz się w niebezpiecznej sytuacji. Zadzwoń pod ten numer, jeśli uważasz, że potrzebna jest interwencja policji, straży pożarnej lub pogotowia.

22  Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 0 800 12 12 12  to telefon skierowany do wszystkich dzieci, które potrzebują pomocy. Jeśli zadzwonisz pod ten numer, będziesz mógł/mogła porozmawiać ze specjalistą, który postara Ci się pomóc. Numer 0 800 12 12 12 jest bezpłatny, jeśli dzwonisz z telefonu stacjonarnego lub telefonów komórkowych sieci Orange. Telefon działa od poniedziałku do piątku w godzinach 8:15-20:00.

23 Dyżurnet.pl  To punkt kontaktowy, w którym możesz zgłaszać informacje o wszystkich nielegalnych i niepokojących Cię treściach znalezionych w Internecie. Jeśli specjaliści z dyżurnet.pl uznają, że znalezione przez Ciebie treści są nielegalne – poinformują o tym policję lub prokuraturę. Twoje zgłoszenie może być anonimowe, to znaczy, że nikt nie dowie się o tym, że to Ty zgłosiłeś nielegalne treści. Nielegalne treści zgłoś za pomocą formularza internetowego: http://www.dyzurnet.pl/zglos_nielegalne_tresci.html. Możesz także napisać maila na adres: dyzurnet@hotline.org.pl lub zadzwonić pod całodobowy numer telefonu: 0 801 615 005. Koszt jak w przypadku połączenia lokalnego.l

24  Caritas Polska To organizacja, która może Ci pomóc, jeśli Twoi rodzice lub opiekunowie znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej. Może sfinansować Twoje obiady w szkole, kupić wyprawkę do szkoły bądź dofinansować wycieczkę klasową. Caritas ma ponad czterdzieści placówek w całej Polsce. Mapka i telefony kontaktowe do poszczególnych placówek znajdują się na stronie internetowej: http://www.caritas.pl/kontakty.php. Możesz również zadzwonić pod jeden z numerów: 0 22 3348500, 0 22 3348585. Opłata według stawek operatora. Pracownicy Caritas na pewno udzielą Ci potrzebnych informacji.

25  MONAR 0801 199 990  Ogólnopolski Telefon Zaufania Narkotyki – Narkomania, to numer, pod którym uzyskasz pomoc oraz wsparcie, jeśli Twój problem związany jest z narkotykami i uzależnienieniem od narkotyków. Możesz zadzwonić zarówno wtedy, gdy problem dotyczy Ciebie, jak i wtedy, kiedy zauważysz, że problem z narkotykami ma osoba w Twoim otoczeniu. Telefon jest czynny codzienne od 16:00 do 21:00.

26

27 PRAWA CZŁOWIEKA

28 1. Z którego prawa korzystasz najczęściej? 2. Którego prawa byłeś/byłaś dotychczas nieświadoma? 3. Z którego prawa jeszcze nigdy nie korzystałeś/nie korzystałaś? 4. Które prawo jest dla ciebie najważniejsze? 5. Czy jakieś prawo było względem Ciebie ograniczone? Jeśli tak, to jakie?

29  1. Z którego prawa korzystasz najczęściej?  Prawo do życia (26)  Prawo do odpoczynku (8)  Prawo do wyrażania własnych poglądów (6)

30  2.Którego prawa byłeś/byłaś dotychczas nieświadomy/nieświadoma?  Znałam/znałem wszystkie (10)  Prawa do informacji (10)  Prawa do uczestniczenia w stowarzyszeniach (7)  Prawa do odpoczynku (6)  Prawa do nauki (6)  Prawa do adopcji (5)  „Nie wiem.” (6)

31  3. Z którego prawa jeszcze nie korzystałeś/nie korzystałaś?  Prawa do adopcji (23)  Ochrony prawa pracy (10)  Uczestnictwa w stowarzyszeniach (7)

32  4. Które prawo jest dla Ciebie najważniejsze?  Prawo do życia (17)  Prawo do wyrażania własnych poglądów (9)  Prawo do wychowywania w rodzinie i utrzymywania kontaktów z nią (8)  Prawo do swobody wyznania (3)  Prawo do opieki zdrowotnej (3)

33  5. Czy jakieś prawo było względem Ciebie ograniczone? Jeśli tak, to jakie?  !! Prawo do o ochrony przed poniżającym traktowaniem (4)  Prawo do odpoczynku (6)  Prawo do wyrażania własnych poglądów (3)  Prawo do godnych warunków życia i odpowiedniego poziomu życia (1)  „Nie” (26)


Pobierz ppt "20 Listopada -Powszechny Dzień Dziecka (Dzień Praw Dziecka) -pod egidą ONZ. Zgromadzenie Ogólne ONZ zaleciło wszystkim państwom organizowanie obchodów."

Podobne prezentacje


Reklamy Google