Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

 Pożywienie jest niezbędne do życia. Stanowi źródło energii i składników odżywczych potrzebnych do wzrostu i rozwoju, do wykonywania różnych czynności.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: " Pożywienie jest niezbędne do życia. Stanowi źródło energii i składników odżywczych potrzebnych do wzrostu i rozwoju, do wykonywania różnych czynności."— Zapis prezentacji:

1

2  Pożywienie jest niezbędne do życia. Stanowi źródło energii i składników odżywczych potrzebnych do wzrostu i rozwoju, do wykonywania różnych czynności np. do pracy do uczenia się do uprawiania sportu

3  Prawidłowe żywienie polega na systematycznym dostarczaniu organizmowi wszystkich składników pokarmowych w odpowiednich ilościach i wzajemnych proporcjach.  Ich brak lub nieodpowiednie ilości w diecie wpływają niekorzystnie na zdrowie.

4  Zdrowe śniadanie musi składać się z pełnowartościowych składników, które dadzą energię na dłuższą część dnia

5  W diecie dziecka powinny znajdować się produkty z wszystkich grup produktowych, głównie zboża, warzywa i owoce, ryby, ziarna, orzechy oraz nabiał.

6 Kto chce małym być siłaczem, Zjada wszystko i nie płacze! Kto się długo bawić chce Ten śniadanie pięknie zje

7  Zdrowe śniadanie powinno zawierać produkty bogate w węglowodany złożone np. pełnoziarniste płatki śniadaniowe, pełnoziarniste pieczywo, ryż, kaszę.

8  Produkty bogate w białko o małej zawartości tłuszczu np. chude sery, półtłuste mleko, chude wędliny

9  Owoce świeże lub suszone dodawane do jogurtów mlecznych, zup mlecznych  Świeże warzywa

10 Chcesz być zwinny jak wiewiórka? Chcesz być szybki jak zajączek? Chcesz być silny tak jak miś? Więc warzywa jedz od dziś

11  Pierwsze śniadanie powinno być dziecku podawane w ciągu 30 minut po przebudzeniu co zwiększy poziom energii oraz ograniczy ryzyko nadwagi i otyłości.

12  cukru  słodyczy  tłuszczów  soli

13  warzyw  owoców  ryb  mleka

14  Zapas energii spożytej z pierwszym śniadaniem wystarcza na ok 3 godziny.  Dlatego też każde dziecko powinno zjeść podczas przerwy śniadaniowej drugie śniadanie.  Uczucie głodu obniża koncentrację i aktywność dziecka, pogarsza samopoczucie oraz jest przyczyną gorszych wyników w nauce.

15 DRUGIE ŚNIADANIE REGENERUJE SIŁY DOSTARCZA ENERGII PRZYWRACA AKTYWNOŚĆ UZUPEŁNIENIA ILOŚĆ KONIECZNYCH DO ŻYCIA SKŁADNIKÓW POKARMOWYCH

16  Dzieciom nie powinno podawać się produktów przetworzonych bogatych w cukier np. płatki śniadaniowe z cukrem, słodkie bułeczki, batony śniadaniowe, chipsy, gazowane napoje.

17  Oprócz zdrowego odżywiania bardzo ważny jest aktywny wypoczynek.  Osoby systematycznie uprawiające sport są zdrowsze, szczuplejsze oraz dzięki lepszemu dotlenieniu mózgu mają sprawniejszą pamięć i koncentrację.

18

19  Przygotowały:  Ola Barańska  Agata Krawczyk  Weronika Kutrzepa  Nikola Rosiecka


Pobierz ppt " Pożywienie jest niezbędne do życia. Stanowi źródło energii i składników odżywczych potrzebnych do wzrostu i rozwoju, do wykonywania różnych czynności."

Podobne prezentacje


Reklamy Google