Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

CZYSTE ŚRODOWISKO – ZDROWE SPOŁECZEŃSTWO

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "CZYSTE ŚRODOWISKO – ZDROWE SPOŁECZEŃSTWO"— Zapis prezentacji:

1 CZYSTE ŚRODOWISKO – ZDROWE SPOŁECZEŃSTWO
ZUŻYTE BATERIE – I CO DALEJ?

2 CO TO JEST BATERIA? Bateria to przenośne źródło energii służące do zasilania urządzeń. Baterie zawierają pierwiastki i różnorodne substancje. Część tych związków nie jest obojętna dla środowiska, dlatego też zużyte baterie powinny być zbierane i oddawane do unieszkodliwienia.

3 Z CZEGO ZBUDOWANA JEST BATERIA?
20% Kobalt 32% Nikiel 28% Miedź 10% Niemetale 10% Inne substancje

4 BATERIE

5 RODZAJE BATERII   Baterie nieodnawialne, nazywane inaczej pierwotnymi lub jednorazowymi to baterie, które rozładowują się tylko raz.   Baterie odnawialne, czyli baterie wtórne, działają na tej samej zasadzie co baterie pierwotne, jednak zachodzące w nich procesy chemiczne mogą być odwrócone poprzez ładowanie.

6 ZUŻYTE BATERIE I ZAGROŻENIA ŚRODOWISKOWE
jedna bateria typu „paluszek” zanieczyszcza trwale 1m3 ziemi  jedna bateria zegarkowa zawierająca srebro skutecznie skaża od do 50 000 litrów wody  jedna bateria w kompostowni powoduje zatrucie całej partii kompostu W skład baterii wchodzą szkodliwe dla środowiska naturalnego związki: rtęci, kadmu i ołowiu, zaliczane do tzw. metali śmierci, które są powodem chorób u człowieka, w tym chorób nowotworowych.

7 UŻYWAJĄC BATERII NALEŻY:
stosować się do zaleceń producenta dotyczących ładowania baterii, wyjąć je ze sprzętów, które nie są używane przez dłuższy czas, zorientować się, kto w okolicy prowadzi zbiórkę baterii i gdzie są rozmieszczone pojemniki, nie przechowywać długo w domu zużytych baterii, lecz odnieść je do specjalnych pojemników, kupować je tylko wtedy, kiedy jest to niezbędne, stosować baterie wielokrotnego ładowania kiedy jest to możliwe, a kiedy już nie można ich ponownie załadować oddać je do recyklingu,  usunąć baterie guzikowe z jednorazowych zabawek, zegarków i kalkulatorów i oddać je do recyklingu zanim rzeczy te zostaną wyrzucone, przed ładowaniem pozwolić baterii uzyskać temperaturę pokojową,  ładować baterie tylko wtedy, kiedy są one bliskie pełnego rozładowania.

8 UŻYWAJĄC BATERII NIE POWINNO SIĘ:
wyrzucać urządzenia zasilanego bateriami razem z zainstalowanymi bateriami, mieszać starych baterii z nowymi, umieszczać baterii lub urządzeń z baterią w miejscach o wysokich temperaturach,  ładować baterii jednorazowego użytku, stosować baterii różnych typów w tym samym urządzeniu lub mieszać baterie jednorazowe z wielorazowymi, przechowywać baterii z innymi przedmiotami, takimi jak: metalowe klucze lub monety, zdejmować lub uszkadzać obudowę baterii, wrzucać je do ognia lub zanurzać w wodzie, zostawiać baterii w urządzeniach po ich pełnym rozładowaniu.

9 POSTĘPOWANIE ZE ZUŻYTYMI BATERIAMI
Jeżeli zdecydujesz się na zbieranie zużytych baterii i oddawanie ich do jednego z punktów selektywnej zbiórki, dbasz tym samym o środowisko naturalne dla siebie i dla przyszłych pokoleń. Wystarczy jedynie: Oddzielać wszystkie baterie od pozostałych odpadów, Pamiętać o bateriach ukrytych w różnych przedmiotach, Regularnie odnosić zużyte baterie do punktów zbiórki zużytych baterii.

10

11 SKŁADOWANIE I RECYKLING
Baterie są przerabiane lub składowane. Recykling to pozyskiwanie surowców z odpadów i ponowne ich wykorzystanie.

12

13 W naszym mieście działają firmy zajmujące się odbiorem i recyklingiem układów elektrycznych, w tym baterii.

14 INFORMACJE O POZBYCIU SIĘ BATERII UZYSKUJEMY:
DZWONIĄC DO URZĘDU GMINY W MIEJSCU SWEGO ZAMIESZKANIA. KONTAKTUJĄC SIĘ Z FIRMĄ, KTÓRA ODBIERA OD NAS ODPADY.

15 DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ

16 BIBLIOGRAFIA: http://baterie.malopolska.pl/

17 PREZENTACJĘ MULTIMEDIALNĄ OPRACOWALI UCZNIOWIE KLASY VI POD KIERUNKIEM PANI BEATY KULI – NAUCZYCIELA INFORMATYKI, OPIEKUNA KOŁA EKOLOGICZNEGO.


Pobierz ppt "CZYSTE ŚRODOWISKO – ZDROWE SPOŁECZEŃSTWO"

Podobne prezentacje


Reklamy Google