Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Polska.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Polska."— Zapis prezentacji:

1 Polska

2 Stolica Polski - Warszawa
Stolica Polski i województwa mazowieckiego, największe miasto kraju, położone w jego środkowo-wschodniej części, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Warszawa jest największym polskim miastem pod względem liczby ludności ( mieszkańców) i powierzchni(517,24 km² łącznie z Wisłą).

3 Flaga Polski

4 Językiem urzędowym w tym kraju jest język polski.

5 Pierogi Kotlet schabowy Tradycyjne potrawy

6 Rosół Żurek Tradycyjne potrawy

7 Pogoda (klimat) Polska leży w strefie klimatu umiarkowanego o mieszanych wpływach kontynentalnych i oceanicznych. Najcieplejsze regiony w Polsce to Nizina Śląska i Wyżyna Sandomierska, natomiast tak zwanym biegunem zimna są Suwałki i północno-wschodni skrawek kraju. Średnia roczna temperatura w Polsce wynosi około 6-8°C, zaś opady roczne wahają się w okolicach 700 mm. Klimat Polski jest klimatem ciepłym umiarkowanym przejściowym. Charakteryzują go zmienne i różnorodne typy pogodowe. Jest kształtowany przez czynniki meteorologiczne i nie meteorologiczne.

8 Wiosna Lato Pory roku

9 Jesień Zima Pory roku

10 Ukształtowanie terenu w Polsce
Polska jest krajem zdecydowanie nizinnym. Obszary położone do wysokości 300 m n.p.m. zajmują aż 91,3% powierzchni naszego kraju, a średnia wysokość to tylko 173 m n.p.m. Dla porównania średnia wysokość wszystkich obszarów lądowych na Ziemi to 875 m n.p.m., a średnia wysokość Europy (kontynentu o najniższej średniej wysokości) to 292 m n.p.m. 1.Główne cechy ukształtowania powierzchni Polski: zdecydowana dominacja nizin ogólne nachylenie terytorium Polski z południowego-wschodu w kierunku północno-zachodnim występowanie równoleżnikowych pasów rzeźby - na przemian wklęsłych i wypukłych (patrząc od północy: pas pobrzeży, pas pojezierzy, pas nizin, pas wyżyn i starych gór, pas kotlin, pas młodych gór).

11 Czas na zdjęcia

12 Ciąg dalszy zdjęć

13


Pobierz ppt "Polska."

Podobne prezentacje


Reklamy Google