Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

to wyjątkowe chwile, na które czeka każdy.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "to wyjątkowe chwile, na które czeka każdy."— Zapis prezentacji:

1 to wyjątkowe chwile, na które czeka każdy.
Boże Narodzenie to wyjątkowe chwile, na które czeka każdy. Nie da się ukryć, że stół wigilijny jest wówczas najważniejszym i wyjątkowym miejscem. Przy nim spotyka się rodzina i spędza wspólnie czas. I choć to właśnie jest w tym wszystkim najważniejsze, dekorowanie stołu jest również częścią świątecznego rytuału. 

2 W Wigilijny wieczór, jeszcze przed pojawieniem się pierwszej gwiazdki na niebie, musimy wspólnie z domownikami przygotować tradycyjny stół wigilijny. Przy stole składamy sobie życzenia i łamiemy się opłatkiem. Nie powinno na nim zabraknąć żadnego z elementów, która składają się na naszą polską tradycję.

3 Według tradycji stół wigilijny powinien przykryty być białym obrusem
Według tradycji stół wigilijny powinien przykryty być białym obrusem. Pod nim musi znajdować się sianko, a na nim zastawa stołowa z dodatkowym nakryciem dla nieznanego gościa. Na stole opłatek , świece, Pismo Święte i zawsze dwanaście potraw, co symbolizować ma dwunastu apostołów

4 Pod każdy z talerzyków powinno się położyć drobny pieniążek oraz łuskę karpia. Według wierzeń ma to nam zapewnić pomyślność i dobrobyt w nadchodzącym roku.

5 Nakrywanie do stołu powinno charakteryzować się pewnymi zasadami.
Z godnie z zasadami savoir-vivre, po każdej stronie talerza mogą leżeć co najwyżej 3 sztućce. Gdy posiłek przewidziany jest na więcej potraw, kolejne donosi się wraz z daniami. W celu zachowania elegancji wszystkie sztućce powinny pochodzić z jednego kompletu. Musimy zwrócić uwagę na to, by odległość pomiędzy sztućcami a krawędzią stołu była jednakowa.

6 Talerz na danie główne powinien znaleźć się pod talerzem na zupę
Talerz na danie główne powinien znaleźć się pod talerzem na zupę. Po prawej stronie należy położyć nóż, a także łyżki. Lewa strona jest miejscem, gdzie powinny znajdować się widelce. Ważne jest, aby począwszy od zewnątrz, wszystkie sztućce ułożone były w kolejności podawania posiłków.

7 Warto zadbać, aby stół był pięknie nakryty. Ważne są dodatki
Warto zadbać, aby stół był pięknie nakryty. Ważne są dodatki. Do dekoracji wigilijnego stołu przydadzą się serwetki, świece, szyszki, gałązki, łańcuchy, gotowe stroiki, a także bombki choinkowe..

8

9

10 Przykładowe potrawy

11 Jedno z głównych dań karp

12

13

14

15

16

17 Przykładowe nakrycie stołu podczas wigilii klasowej

18 AK 


Pobierz ppt "to wyjątkowe chwile, na które czeka każdy."

Podobne prezentacje


Reklamy Google