Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

POLSKI TANIEC NARODOWY

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "POLSKI TANIEC NARODOWY"— Zapis prezentacji:

1 POLSKI TANIEC NARODOWY
POLONEZ POLSKI TANIEC NARODOWY

2 Polonez reprezentacyjny polski taniec narodowy (dawniej dworski).
Obraz Kornela Szlegela  ,,Polonez pod gołym niebem ”

3 Polonez jest obok mazura i krakowiaka najstarszym polskim tańcem.

4 Geneza tańca Pierwowzorem poloneza był taniec pieszy tańczony najpierw wśród ludu, z czasem przyjął się na dworach magnackich. Na dworach królów polskich polonez stanowił element ceremoniału dworskiego. Tańczony był na rozpoczęcie balów. W obecnych czasach również rozpoczyna się nim różne imprezy np. studniówki, dla podkreślenia ich uroczystego charakteru.

5 POLONEZ – podstawa taneczna
Pary taneczne ustawiają się jedna za drugą, tancerz po lewej stronie partnerki. Lewa ręka kobiety spoczywa na prawej ręce mężczyzny, połączone ręce wysuwamy nieco do przodu; ramiona lekko zgięte w łokciach. Ręce zewnętrzne swobodnie opuszczamy wzdłuż ciała. Tancerka może ująć w prawą dłoń suknię, a tancerz oprzeć lewą dłoń na biodrze. Sylwetki tańczących powinny być wyprostowane, głowy dumnie wzniesione.

6 Technika taneczna „1” – ugięcie nogi w kolanie „2” – krok naprzód

7

8 Nazwa W zależności od regionu, polonez znany był pod różnymi nazwami: taniec polski, chodzony, pieszy, łażony, wolny, powolny, okrągły, starodawny, staroświecki, chmielowy, gęsi, wielki.

9 Struktura Polonez jest tańcem uroczystym, w którym gracji ruchów towarzyszą posuwiste kroki. Zwykle w formie pieśni dwuczęściowej. Metrum 3/4, tempo umiarkowane, raczej powolne.

10 Typowy rytm poloneza

11 Typowy rytm zakończenia poloneza

12 Polonez w muzyce W formie stylizowanej polonez jako styl muzyczny pojawił się już w baroku. Najbardziej znane w świecie polonezy komponował Fryderyk Chopin.  W swoim dorobku polonezy mają także Stanisław Moniuszko oraz Michał Kleofas Ogiński.

13 Opracował Damian Halicki

14 KONIEC


Pobierz ppt "POLSKI TANIEC NARODOWY"

Podobne prezentacje


Reklamy Google