Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PODSTAWOWE POJĘCIA Z JĘZYKA PRZEDMIOTU

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PODSTAWOWE POJĘCIA Z JĘZYKA PRZEDMIOTU"— Zapis prezentacji:

1 PODSTAWOWE POJĘCIA Z JĘZYKA PRZEDMIOTU
PLASTYKA PODSTAWOWE POJĘCIA Z JĘZYKA PRZEDMIOTU

2 KRESKA, LINIA, KONTUR KRESKA To ślad po narzędziu rysującym. LINIA To miejsce styku dwóch plam (np. horyzont) często mylnie zamieniany z kreską. KONTUR (in. obwiednia) To kreska opisująca kształt przedmiotu.

3 KSZTAŁT, FORMA, FAKTURA KSZTAŁT
To forma, ukształtowanie danego przedmiotu. FORMA To coś więcej niż sam kształt, to także jego objętość, materiał, relacje przestrzenne (konstrukcja). FAKTURA To ukształtowanie powierzchni danego przedmiotu lub płaszczyzny (gładka, matowa, błyszcząca, chropowata, itp.).

4 BRYŁA, KONTRAST BRYŁA (kształt) to forma przyjęta przez przedmiot trójwymiarowy. KONTRAST to przeciwstawienie ze sobą dwóch elementów i ich właściwości: Barwy (np. biel i czerń) Wielkości (np. mały i duży) Kierunków (np. pion i poziom)

5 BARWA I KOLOR BARWA Barwa to wrażenie wzrokowe spowodowane właściwością światła odbijającego się od przedmiotu. W zależności od długości fali odbitej mówimy o konkretnej barwie. Biel jest gdy przedmiot odbija całą długość fali świetlnej. Czerń, gdy całość fali pochłania. Inne długości fali odpowiadają za konkretne barwy. Odczucie barwy jest subiektywne. KOLOR To odwzorowanie barwy przy pomocy techniki np. chemii. Pozwala on na pomalowanie (pokrycie) przedmiotu na wybraną barwę.

6 KOŁO BARW

7 BARWY PODSTAWOWE I POCHODNE
To barwy: czerwona, żółta, niebieska; nie daje się ich uzyskać ze zmieszania innych barw BARWY POCHODNE To barwy „pochodzące” od zmieszanych barw podstawowych; to barwy: pomarańczowa (czerwień + żółć), zieleń (żółć + niebieski), fiolet (niebieski + czerwień)

8 WALOR I ODCIEŃ WALOR to jeden kolor o różnym jego natężeniu (bardziej lub mniej „rozwodniony”) ODCIEŃ to jeden kolor z domieszką innych zmieniających nieco jego wartość.

9 GAMA BARWNA BARWY CIEPŁE
kojarzą się z ogniem i ciepłem zawierają przewagę żółci i czerwieni BARWY ZIMNE Barwy zimne kojarzą się z chłodem, lodem, wodą, zawierają przewagę niebieskiego i zieleni.

10 BARWY DOPEŁNIAJĄCE I KONTRASTUJĄCE
BARWY DOPEŁNIAJĄCE (KONTRASTUJĄCE) To barwy, które po zmieszaniu „dążą” do szarości. Najprościej to pary barw podstawowych i pochodnych: Żółć + fiolet Czerwień + zieleń Niebieski + pomarańcz Czerń + biel

11 ZNACZENIE BARW NIEBIESKI – świeżość, przestrzeń, spokój; Kolor ten ze względu na swe wychładzające właściwości, idealnie sprawdza się na lato. Przy tym relaksuje, odpręża (zalecam kąpiele po ciężkim dniu o tej barwie) i ułatwia zasypianie. Sprawia również że spada aktywność naszego organizmu, co wprowadza jeszcze więcej spokoju. Dużą zaletą jest również fakt, że poprawia znacznie naszą koncentrację i przyswajanie wiedzy. Idealny dla osób zmęczonych psychicznie. FIOLETOWY – spokój, relaks, emocje; Fioletowy znakomicie wycisza i łagodzi objawy stresu, dlatego zalecany jest dla osób, które mają problem na tle nerwowym i cierpią na bezsenność. Jego zaletą jest również wspomaganie organizmu przy wysiłku umysłowym gdyż poprawia koncentrację. Ułatwia panowanie nad emocjami oraz zwiększa poczucie własnej wartości. Szczególnie zalecany też dla osób które chcą schudnąć gdyż tłumi uczucie głodu, reguluje przemianę materii oraz wyrównuje gospodarkę hormonalną.

12 ZNACZENIE BARW ZIELONY- spokój, harmonia, równowaga wewnętrzna, natura; Kolor ten idealnie nadaje się do relaksacji gdyż poprzez swoje oddziaływanie rozluźnia i łagodzi napięcia oraz pomaga utrzymać w równowadze energię zarówno fizyczną jak i psychiczną. Pomaga się odprężyć po długiej pracy umysłowej. Wskazany dla osób nadmiernie aktywnych. JASNA ZIELEŃ: kojarzy się najczęściej z wiosną, zatem przywołuje na myśl coś świeżego, nowego, odradzającego się.

13 ZNACZENIE BARW RÓŻOWY - zmniejsza agresję oraz irytację, zalecany jest szczególnie w celach łagodzenia stresu i stanów napięciowych. dodatkowo napawa optymizmem oraz sympatią łagodząc uczucie osamotnienia. ŻÓŁTY – radość, ciepło, pewność siebie; Żółty, to żywy kolor, pełen radości, idealny na smutek i depresję. Inspiruje i dodaje pewności siebie. Rozjaśnia myślenie i poprawia pamięć. Wskazany dla ludzi poszukujących zastrzyku energii.

14 ZNACZENIE BARW POMARAŃCZOWY – ciepło, bezpieczeństwo, inspiracja; Kolor idealny na stany depresyjne gdyż poprzez swoje ciepło przywraca radość, dodaje otuchy, podnosi poczucie własnej wartości i poprawia nastrój. CZERWONY – witalność, aktywność; Czerwony pobudza do działania, ożywia, wzmacnia oraz rozgrzewa i rozpala zmysły. Dodaje optymizmu i siły dzięki czemu mamy więcej energii do zdobywania celów i walki z depresją. Idealna dla ludzi ospałych i przemęczonych.

15 ZNACZENIE BARW ZŁOTY – mądrość, odwaga; Złoty kolor dodaje pewności siebie, energii, odwagi i skutecznie pomaga zwalczać lęk oraz depresję. Ma korzystny wpływ również na umysł gdyż pomaga pobudzić kreatywność i przyswajanie wiedzy. SZARY – ochrona, wyciszenie; Jest formą bariery ochronnej, która odgradza nas od świata i otoczenia. Kolor ten odpręża, wycisza i uspokaja. Jednak UWAGA – w nadmiarze może powodować izolację od otoczenia i smutek.

16 ZNACZENIE BARW BRĄZOWY- stabilność, wiedza; Brązowy kojarzy się z równowagą, spokojem, stabilnością i poczuciem bezpieczeństwa. Wspomaga również koncentrację oraz przyswajanie wiedzy. Ludzie którzy go noszą są często bardzo zrównoważeni. BIAŁY- intuicja, ochrona; Biały korzystnie wpływa na zmysł intuicji, ochrania przy tym i odbija negatywne emocje oraz energie. Kolor ten dodaje również optymizmu i poprawia samopoczucie. CZARNY – pewność siebie, tajemniczość; Kolor czarny wbrew negatywnym skojarzeniom gdy jest stosowany w odpowiednich dawkach wycisza i uspokaja oraz dodaje pewności siebie. Barwa ta również podkreśla autorytet, dodaje kompetencji i tajemniczości.

17 DZIEDZINY SZTUKI Sztuka dzieli się na następujące dziedziny: RYSUNEK
GRAFIKA MALARSTWO RZEŹBA ARCHITEKTURA SCENOGRAFIA FOTOGRAFIKA WZORNICTWO PRZEMYSŁOWE RZEMIOSŁO ARTYSTYCZNE

18 DZIEDZINY SZTUKI RYSUNEK
Dziedzina sztuk plastycznych posługująca się kreską jako środkiem wyrazu, często jest wstępem do innych dziedzin. Kompozycja z kresek wykonana na płaszczyźnie, polegająca na nanoszeniu na powierzchnię walorów wizualnych przy użyciu odpowiednich narzędzi i metod.

19 DZIEDZINY SZTUKI GRAFIKA
Obejmuje techniki pozwalające na powielanie rysunku na papierze lub tkaninie z uprzednio przygotowanej formy. Zależnie od funkcji rozróżniamy grafikę artystyczną zwaną też warsztatową oraz grafikę użytkową zwaną też stosowaną.

20 DZIEDZINY SZTUKI MALARSTWO
Jedna z podstawowych dziedzin plastycznych, posługująca się barwą i plamą jako środkami wyrazu na dwuwymiarowej płaszczyźnie.

21 DZIEDZINY SZTUKI RZEŹBA
Dziedzina sztuk plastycznych posługująca się trzema wymiarami, rzadziej dwoma. Posiada kształt, formę oraz fakturę.

22 DZIEDZINY SZTUKI ARCHITEKTURA
zbiór zasad planowania, projektowania, konstruowania oraz prawidłowego doboru materiałów dotyczący przede wszystkim budownictwa oraz krajobrazu.

23 DZIEDZINY SZTUKI SCENOGRAFIA
plastyczna oprawa filmu, sztuki teatralnej, widowiska operowego, baletowego lub telewizyjnego. Składa się z dekoracji, kostiumów, rekwizytów, charakteryzacji postaci i oświetlenia.

24 DZIEDZINY SZTUKI FOTOGRAFIKA To fotografia artystyczna.

25 DZIEDZINY SZTUKI WZORNICTWO PRZEMYSŁOWE
jest działalnością twórczą, której celem jest określenie zewnętrznych cech przedmiotów wytwarzanych przemysłowo, które to cechy określają strukturalne i funkcjonalne relacje, jakie dany wzór przemysłowy czynią całością spójną, i to zarówno z punktu widzenia producenta, jak i użytkownika.

26 DZIEDZINY SZTUKI RZEMIOSŁO ARTYSTYCZNE
dziedzina sztuki zajmująca się wytwarzaniem przedmiotów użytkowych o wysokich walorach estetycznych. Głównie dotyczy to takich wyrobów jak: meble, okucia, złotnictwo, tkanina, ceramika. Z samej nazwy wynika, że są to przedmioty wykonane w warsztatach rzemieślniczych.

27 PERSPEKTYWA To sposób przedstawienia tego co jest trójwymiarowe na płaszczyźnie o dwóch wymiarach. Typy perspektywy: Linearna (zbieżna, rozbieżna) Żabia Z lotu ptaka (topograficzna) Malarska (barwna) Pasowa (rzędowa) Kulisowa Hieratyczna (intencjonalna, hierarchiczna)

28 KOMPOZYCJA To sposób ułożenia, rozmieszczenia elementów na płaszczyźnie lub w przestrzeni, w taki sposób, że tworzy harmonijną całość. Kompozycja jest dobra wtedy, gdy nie można do niej nic dodać lub nic od niej ująć bez szkody dla całości. Typy kompozycji: Otwarta – zamknięta Symetryczna – asymetryczna Statyczna – dynamiczna Wertykalna (pionowa), horyzontalna (w poziomie), diagonalna (po skosie) Zrównoważona Rytmiczna Rzędowa Centralna

29 OTWARTA I ZAMKNIĘTA

30 SYMETRYCZNA I ASYMETRYCZNA

31 STATYCZNA I DYNAMICZNA

32 WERTYKALNA, HORYZONTALNA, DIAGONALNA

33 ZRÓWNOWAŻONA, CENTRALNA, SYMETRYCZNA


Pobierz ppt "PODSTAWOWE POJĘCIA Z JĘZYKA PRZEDMIOTU"

Podobne prezentacje


Reklamy Google